Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vodu bez bublinek a kokain, můžete si objednat v nejdrsnějším baru na světě

  14:00aktualizováno  14:00
Vypadá jako obyčejný podnik. Je v něm čisto, obsluha je příjemná, na každém stolku svítí svíčka, zákazníci jsou spokojení. Přesto je Route 36 v bolivijské metropoli La Paz ojedinělým barem. Nejžádanější položkou jeho menu je totiž kokain. O prvním baru tohoto druhu na světě informoval britský deník The Guardian.

Výroba drog stoupla loni v Bolívii o 28 procent. Část směřovala jistě i do baru Route 36 | foto: Profimedia.cz

V nabídce Route 36 bývají dva druhy kokainu: normální v přepočtu za 260 korun za gram a silný, jehož cena je kolem 390 korun za gram. Hosté velmi dobře vědí, že kokain je v baru hlavním chodem.

Bolivijský číšník Roberto, který v baru Route 36 pracuje půl roku, se podle deníku tváří tak spokojeně a svobodně, jako by servíroval sendvič a hranolky. Prý ho jen tak něco nepřekvapí.

"Naposledy jsme tu měli skupinu mladých Australanů. Zůstali v baru čtyři dny, dokonce tu i spali. Vycházeli ven jen k bankomatu pro peníze," uvedl Roberto.

Route 36 ve městě La Paz, které leží v 3 900 metrech nad mořem, je čekárnou pro nadšence, kteří touží po neobvyklých zážitcích, píše The Guardian. Ti, kteří před nástupem na vysokou školu jedou na cestu kolem světa, se často ocitají právě tady.

"Každý o tom místu ví," míní turista Jonas. "Můj kolega jel do Bolívie loni a právě on mi o tomhle podniku řekl," dodal. Route 36 je jedním z nejlepších a nejpopulárnějších barů ve městě, dokonce na celé jižní polokouli, píše deník.

Kokain

Avšak ne všem se líbí, že místo navštěvují davy turistů, proto bar často mění adresu. Drogová turistika je ale prokazatelně novým trendem. V Evropě je jejím cílem Amsterdam a na jižní polokouli La Paz.

Svět se však proti drogám stále ostřeji bouří. Do roku 2011 chce Amsterdam zavřít 43 obchodů, kde se legálně prodává marihuana. Nizozemsko navíc zakázalo od loňského prosince pěstovat a prodávat čerstvé halucinogenní houby.

Zatímco svět bojuje s obchodem s drogami, Bolívie jako by dávala tichý souhlas s jejich užíváním. Prezident země Evo Morales hlasitě hájí pěstování koky, z níž se vyrábí kokain, stejně jako indiánský zvyk žvýkat listy keře. Je to prý národní tradice.

V Bolívii se vyrábí nejvíce kokainu v Jižní Americe. Ze zpráv OSN vyplývá, že zatímco v Kolumbii výroba drog loni klesla o deset procent, v Bolívii vzrostla o 28 procent.

Je vidět, že kokain je stále velmi populární látkou. A bar Route 36 nevypadá odpudivě ani špatně. Je obyčejným barem. Zákazníci jsou spokojení.

V sále se blýská diskotéková koule, na každém stolku stojí svíčka a voda v lahvích. V rohu je stůl se stolními hrami. A každý turista je příjemně přijat ostatními hosty i obsluhou.

Bar vypadá úplně normálně, nikdo by si na první pohled nemyslel, že se tu denně spotřebuje velké množství kokainu, uzavírá Guardian.

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz