Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všechno je jinak. Muži potřebují něžnosti, ženy preferují sex

aktualizováno 
Je to venku. O tom, zda jsme ve vztahu spokojení, nerozhoduje náš sexuální život, ale něžnosti. Podle studie Kinsey Institute jsou pro muže chvilky naplněné objímáním se a mazlením důležitější než pro ženy. Navzdory všem stereotypním předsudkům.

Možná nejsme až takoví "tvrďáci". Potřebujeme prý hlavně mazlení, tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

Šetření Kinsey Institute má přitom vskutku průkopnický charakter. Je to totiž poprvé, kdy se zjišťovalo, jak jsou se sexem a vztahem spokojeni muži a ženy ve středním věku a starší.

Vědci zjistili, že pro pocit šťastného vztahu jsou pro muže důležité polibky a mazlení se, ženám prý podobné něžnosti pro pocit štěstí až tak neschází, tvrdí autoři studie. Muži, v jejichž vztahu dostává větší prostor něha, byli třikrát spokojenější než jejich kolegové, jimž vztah dávkoval omezenější přísun mazlení.

Mocný oxytocin

Podle antropoložky Heleny Fisherové z Rutgers University prochází láska třemi stadii, erotickou touhou, přitažlivostí a oddaností. Třetí z nich je podle ní poháněno dvěma hormony, které produkuje náš nervový systém, oxytocinem a vasopressinem. Právě oxytocin je znám jako hormon lásky. "Dostává se do oběhu, když máme orgasmus, ale také když se navzájem dotýkáme. Prohlubuje pocit oddanosti," dodala pro server ctv.ca torontská odbornice na vztahy Cynthia Loystová.

Důležitější roli než u žen hrálo v případě mužů též dobré zdraví a to, zda společný sex dopřával partnerce orgasmus. Obě skupiny dotazovaných se však shodly na tom, že štěstí ve vztahu přibývá spolu s jeho délkou a intenzitou intimního života.

Spokojený sexuální život: hlavně v případě žen

Na tom, že čím déle vztah trvá, tím lépe, se shodly obě genderové skupiny, i tady se ale každá z nich dívala na věc trochu jiným pohledem. Zatímco se však muži cítili s přibývajícími lety ve vztahu spokojenější, ženy si víc pochvalovaly sex. Partnerky, které nežily ve vztahu déle než patnáct let, byly se sexuálním životem výrazně méně spokojené než ty, jejichž partnerský poměr se přes patnáctku přehoupl.

Podle ředitelky Kinsey Institue Julie Heimanové to souvisí s postupnou změnou očekávání i změnami, které přináší odchod dětí od rodičů. Vysvětlení však může být i prostší. "Ti, kteří ve vztahu nebyli šťastní, v něm prostě nesetrvávají tak dlouho," říká Heimanová.

A ještě jedno překvapení výzkum přinesl. Měl-li muž víc sexuálních partnerek, jeho šance na sexuální spokojenost ve vztahu klesaly.

Vědci oslovili respondenty ve věku od 40 do 70 let, věkový medián byl 55 let pro muže, 52 pro ženy. Pokud jde o dobu trvání vztahu, činil průměr 25 let. Výzkumníci zpovídali 1 009 heterosexuálních párů ze Spojených států, Brazílie, Německa, Japonska a Španělska.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Najdete na iDNES.cz