Všechno je jinak. Muži potřebují něžnosti, ženy preferují sex

aktualizováno 
Je to venku. O tom, zda jsme ve vztahu spokojení, nerozhoduje náš sexuální život, ale něžnosti. Podle studie Kinsey Institute jsou pro muže chvilky naplněné objímáním se a mazlením důležitější než pro ženy. Navzdory všem stereotypním předsudkům.

Možná nejsme až takoví "tvrďáci". Potřebujeme prý hlavně mazlení, tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

Šetření Kinsey Institute má přitom vskutku průkopnický charakter. Je to totiž poprvé, kdy se zjišťovalo, jak jsou se sexem a vztahem spokojeni muži a ženy ve středním věku a starší.

Vědci zjistili, že pro pocit šťastného vztahu jsou pro muže důležité polibky a mazlení se, ženám prý podobné něžnosti pro pocit štěstí až tak neschází, tvrdí autoři studie. Muži, v jejichž vztahu dostává větší prostor něha, byli třikrát spokojenější než jejich kolegové, jimž vztah dávkoval omezenější přísun mazlení.

Mocný oxytocin

Podle antropoložky Heleny Fisherové z Rutgers University prochází láska třemi stadii, erotickou touhou, přitažlivostí a oddaností. Třetí z nich je podle ní poháněno dvěma hormony, které produkuje náš nervový systém, oxytocinem a vasopressinem. Právě oxytocin je znám jako hormon lásky. "Dostává se do oběhu, když máme orgasmus, ale také když se navzájem dotýkáme. Prohlubuje pocit oddanosti," dodala pro server ctv.ca torontská odbornice na vztahy Cynthia Loystová.

Důležitější roli než u žen hrálo v případě mužů též dobré zdraví a to, zda společný sex dopřával partnerce orgasmus. Obě skupiny dotazovaných se však shodly na tom, že štěstí ve vztahu přibývá spolu s jeho délkou a intenzitou intimního života.

Spokojený sexuální život: hlavně v případě žen

Na tom, že čím déle vztah trvá, tím lépe, se shodly obě genderové skupiny, i tady se ale každá z nich dívala na věc trochu jiným pohledem. Zatímco se však muži cítili s přibývajícími lety ve vztahu spokojenější, ženy si víc pochvalovaly sex. Partnerky, které nežily ve vztahu déle než patnáct let, byly se sexuálním životem výrazně méně spokojené než ty, jejichž partnerský poměr se přes patnáctku přehoupl.

Podle ředitelky Kinsey Institue Julie Heimanové to souvisí s postupnou změnou očekávání i změnami, které přináší odchod dětí od rodičů. Vysvětlení však může být i prostší. "Ti, kteří ve vztahu nebyli šťastní, v něm prostě nesetrvávají tak dlouho," říká Heimanová.

A ještě jedno překvapení výzkum přinesl. Měl-li muž víc sexuálních partnerek, jeho šance na sexuální spokojenost ve vztahu klesaly.

Vědci oslovili respondenty ve věku od 40 do 70 let, věkový medián byl 55 let pro muže, 52 pro ženy. Pokud jde o dobu trvání vztahu, činil průměr 25 let. Výzkumníci zpovídali 1 009 heterosexuálních párů ze Spojených států, Brazílie, Německa, Japonska a Španělska.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...Najdete na iDNES.cz