Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vy, ona a děti. Jak zvládnout vztah se svobodnou matkou

aktualizováno 
V době, kdy se rozvádí každé druhé manželství, je pravděpodobnost, že vás zaujme svobodná matka, stále vyšší. Takový vztah od vás vyžaduje větší porci trpělivosti, diskrétnosti a empatie.
Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti

Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti | foto: Profimedia.cz

"Než se rozhodnete takové pouto navázat, měli byste si uvědomit, že na sebe berete zodpovědnost i za dítě," říká rodinný terapeut Eduard Kupka. "Nenavazujete vztah jen s jeho matkou, ale i s ním, a pokud si na vás zvykne, náhlým zpřetrháním kontaktů jej můžete zranit víc než dospělého člověka."

Navíc je třeba počítat s tím, že i kdyby vás vaše vyvolená milovala sebevíc, nikdy se nedostanete na stejnou úroveň jako její děti. Je přirozené, že své potomky bude matka vždy upřednostňovat. I před vámi.

"Stejně tak je nutné vědět, že v dlouhodobém horizontu můžete mít problém s tím, že dítě nenosí a nikdy nebude nosit vaše geny. Ne každý je schopný se s touto situací vyrovnat," upozorňuje terapeut.

Plány berte s rezervou

Zvlášť pokud nemáte vlastní děti, bude pro vás zřejmě poněkud obtížné některé věci pochopit a přizpůsobit se. "Vztah, v němž figurují děti, nikdy nemůže disponovat takovou nezávislostí a svobodou jako vztahy, do nichž jsou zapojeni pouze dva dospělí lidé. Tím však rozhodně není řečeno, že by takový vztah měl menší cenu nebo byl méně kvalitní. Jen je k němu potřeba přistupovat jinak."

V první řadě počítejte s tím, že s dětmi se nedá nic stoprocentně naplánovat. Jsou to ony, kdo má časovou prioritu, kdo vám může překazit romantický večer, když náhle onemocní, a kvůli komu hledá vaše vyvolená jen obtížně termín schůzky, protože je závislá na hlídání.

Trpělivost a pochopení se snažte mít zejména tehdy, pokud vaše přítelkyně patří k těm úzkostnějším matkám a činí jí potíže nechávat své děti doma s někým cizím. Vstřícným přístupem získáte cenné body.

Podařilo se vám domluvit si a dokonce i uskutečnit schůzku? Potom se v žádném případě nestavte mezi ni a jejího bývalého. "Musíte respektovat skutečnost, že otec jejích dětí bude už navždy součástí jejího života, a do této oblasti se nevměšovat," radí terapeut. "Nechte na ní, kolik a co vám bude chtít říct. Nesuďte a nehodnoťte, pokud k tomu nejste přímo vyzváni."

Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti

Nesnažte se vetřít do její domácnosti hned po několika schůzkách. Nechte toto rozhodnutí na ní. Uvědomte si, že to bude ona, kdo bude vysvětlovat svým dětem, kdo jste a proč snídáte v jejich kuchyni. Než bude na tenhle krok připravena, může to jistou dobu trvat.

Pravidla výchovy

Byli jste už pozváni do domácnosti a představeni dětem? Vztah, jaký s nimi navážete, bude určujícím faktorem i vývoje vašeho vztahu s jejich matkou. "Nejste a nikdy nebudete jejich otec. Pokud jsou s ním alespoň občas ve styku, nejspíš mají mezi sebou vybudovaný vztah, do něhož byste neměli vůbec vstupovat," radí Eduard Kupka. "Častou chybou je snaha zastoupit a nahradit otce. Tento přístup ale téměř nikdy nefunguje, protože jejich otec je někdo jiný. A to si uvědomují i úplně malé děti."

Na druhou stranu je však nutné stanovit si hranice a pravomoci. "Dohodněte se s partnerkou na tom, jak se budou řešit případné konflikty a prohřešky proti výchově," radí terapeut. "Je nutné si ujasnit, zda chce všechny konfliktní situace se svými dětmi řešit sama, nebo zda vám natolik důvěřuje, že vám poskytne volnou ruku. Musíte si vyříkat, jak je to v rodině s trestáním, za co a jak se děti trestají, co je ještě akceptovatelné a co už nikoli."

Pokud budete všechny konfliktní situace řešit s dětmi vy sami, vystavujete se riziku, že tuto hranici překročíte. V případě, že s trestem vyčkáte až do příchodu matky, však riskujete, že trest ztratí smysl. Zvlášť mladší děti si totiž s odloženým trestem svůj čin spojit nedokážou.

Autor:


Nejčtenější

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Mlékař Al Capone. Gangster se dal před uvězněním na počestný byznys

Mléko mělo být jeho legálním byznysem. O přestup na „počestný“ byznys se však...

Na svědomí měl desítky lidských životů, nakonec se však chtěl stát počestným obchodníkem. Mlékařem. Kromě toho si však...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz