Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vy, ona a děti. Jak zvládnout vztah se svobodnou matkou

aktualizováno 
V době, kdy se rozvádí každé druhé manželství, je pravděpodobnost, že vás zaujme svobodná matka, stále vyšší. Takový vztah od vás vyžaduje větší porci trpělivosti, diskrétnosti a empatie.
Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti

Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti | foto: Profimedia.cz

"Než se rozhodnete takové pouto navázat, měli byste si uvědomit, že na sebe berete zodpovědnost i za dítě," říká rodinný terapeut Eduard Kupka. "Nenavazujete vztah jen s jeho matkou, ale i s ním, a pokud si na vás zvykne, náhlým zpřetrháním kontaktů jej můžete zranit víc než dospělého člověka."

Navíc je třeba počítat s tím, že i kdyby vás vaše vyvolená milovala sebevíc, nikdy se nedostanete na stejnou úroveň jako její děti. Je přirozené, že své potomky bude matka vždy upřednostňovat. I před vámi.

"Stejně tak je nutné vědět, že v dlouhodobém horizontu můžete mít problém s tím, že dítě nenosí a nikdy nebude nosit vaše geny. Ne každý je schopný se s touto situací vyrovnat," upozorňuje terapeut.

Plány berte s rezervou

Zvlášť pokud nemáte vlastní děti, bude pro vás zřejmě poněkud obtížné některé věci pochopit a přizpůsobit se. "Vztah, v němž figurují děti, nikdy nemůže disponovat takovou nezávislostí a svobodou jako vztahy, do nichž jsou zapojeni pouze dva dospělí lidé. Tím však rozhodně není řečeno, že by takový vztah měl menší cenu nebo byl méně kvalitní. Jen je k němu potřeba přistupovat jinak."

V první řadě počítejte s tím, že s dětmi se nedá nic stoprocentně naplánovat. Jsou to ony, kdo má časovou prioritu, kdo vám může překazit romantický večer, když náhle onemocní, a kvůli komu hledá vaše vyvolená jen obtížně termín schůzky, protože je závislá na hlídání.

Trpělivost a pochopení se snažte mít zejména tehdy, pokud vaše přítelkyně patří k těm úzkostnějším matkám a činí jí potíže nechávat své děti doma s někým cizím. Vstřícným přístupem získáte cenné body.

Podařilo se vám domluvit si a dokonce i uskutečnit schůzku? Potom se v žádném případě nestavte mezi ni a jejího bývalého. "Musíte respektovat skutečnost, že otec jejích dětí bude už navždy součástí jejího života, a do této oblasti se nevměšovat," radí terapeut. "Nechte na ní, kolik a co vám bude chtít říct. Nesuďte a nehodnoťte, pokud k tomu nejste přímo vyzváni."

Vztah se svobodnou matkou má svá pravidla. Hlavně s ohledem na děti

Nesnažte se vetřít do její domácnosti hned po několika schůzkách. Nechte toto rozhodnutí na ní. Uvědomte si, že to bude ona, kdo bude vysvětlovat svým dětem, kdo jste a proč snídáte v jejich kuchyni. Než bude na tenhle krok připravena, může to jistou dobu trvat.

Pravidla výchovy

Byli jste už pozváni do domácnosti a představeni dětem? Vztah, jaký s nimi navážete, bude určujícím faktorem i vývoje vašeho vztahu s jejich matkou. "Nejste a nikdy nebudete jejich otec. Pokud jsou s ním alespoň občas ve styku, nejspíš mají mezi sebou vybudovaný vztah, do něhož byste neměli vůbec vstupovat," radí Eduard Kupka. "Častou chybou je snaha zastoupit a nahradit otce. Tento přístup ale téměř nikdy nefunguje, protože jejich otec je někdo jiný. A to si uvědomují i úplně malé děti."

Na druhou stranu je však nutné stanovit si hranice a pravomoci. "Dohodněte se s partnerkou na tom, jak se budou řešit případné konflikty a prohřešky proti výchově," radí terapeut. "Je nutné si ujasnit, zda chce všechny konfliktní situace se svými dětmi řešit sama, nebo zda vám natolik důvěřuje, že vám poskytne volnou ruku. Musíte si vyříkat, jak je to v rodině s trestáním, za co a jak se děti trestají, co je ještě akceptovatelné a co už nikoli."

Pokud budete všechny konfliktní situace řešit s dětmi vy sami, vystavujete se riziku, že tuto hranici překročíte. V případě, že s trestem vyčkáte až do příchodu matky, však riskujete, že trest ztratí smysl. Zvlášť mladší děti si totiž s odloženým trestem svůj čin spojit nedokážou.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Najdete na iDNES.cz