Vyberte si cvičební program. Vsadíte na Terminátora, nebo Leonida?

aktualizováno 
Stavit se občas v posilovně a shodit pár kilo je jedna věc, budovat si cílevědomě vypracované tělo druhá. Při svém dlouhodobém úsilí se můžete inspirovat některým z cvičebních programů, jichž se za poslední desítky let vyrojila spousta. Díky jim můžete vypadat jako Terminátor nebo stateční sparťanští válečníci od Thermopyl.

Herci museli kvůli snímku 300: Bitva u Thermopyl projít náročným tréninkem | foto: www.gymjones.com

Režim podle Lou Ferrigna

Do dějin kulturistiky se zapsal především svými gigantickými bicepsy a rolí v seriálu Neuvěřitelný Hulk. Při budování postavy, za níž se strašidelné zelené komiksové monstrum skutečně nemuselo stydět, používal Lou Ferrigno pyramidové schéma zvyšování zátěže. Na rozdíl od jiných kulturistů však nesnižoval počet opakování.

Za nejrozšířenější chybu považuje to, že lidé cvičí jednu část těla jen jednou týdně. Mělo by to být dvakrát, řekl internetovému magazínu Iron Man. "Jeden den dělám hrudník a záda, druhý bicepsy a tricepsy a třetí ramena a nohy."

Lou Ferrigno jako Hulk

Cvičení by podle jeho slov nemělo zabrat víc než hodinku denně. "Dám si zahřívací sérii, pak čtyři další o osmi až deseti opakováních, tři cviky na jednu partii." Jen párkrát týdně k tomu přidá půl hodiny kardio cvičení.

P90X

Cvičební program nazývaný P90X není starší než deset let, i tak ale stačil provést malou revoluci ve fitness průmyslu. Trvá devadesát dní, jeho výhodou je, že můžete cvičit doma, potřeba je jen minimální a levné vybavení jako například hrazda, kterou přiděláte nad dveře.

Program vychází z faktu, že čím víc stereotypní je trénink, tím méně je efektivní, protože svaly si na rutinní pohyby prostě zvyknou. P90X se je proto snaží "zmást" pestrostí cviků.

Pokrývá samozřejmě všechny svalové partie, ale nejen to. Zahrnuje i prvky bojového umění kempo (kopy a údery do vzduchu), cviky z jógy na rovnováhu, flexibilitu i dýchací techniky, strečink i kardio cvičení.

300

Cvičební režim lezecké legendy Marka Twighta se stal slavným poté, co jím prošli herci během přípravy na natáčení snímku 300: Bitva u Thermopyl.

Metoda vznikala v Twightově staré tělocvičně v Salt Lake City, která je vším jiným než oázou plnou pohodlí. Nejsou v ní žádná zrcadla, takže cvičenci neztrácejí čas naparováním se a okukováním vlastních svalů, není si tam kde sednout a trochu se ze cvičení zdejchnout. Jako by byla zhmotněním Twightova motta "bez bolesti ničeho nedosáhnete".

Cvičení samotné zahrnuje například přítahy na hrazdě, mrtvé tahy s činkou, skoky, cviky s kettlebells či tahání těžkých pneumatik. Svůj název dostalo podle tří set opakování, která by měl cvičenec stihnout za asi dvacet minut, píše server AskMen.com, je to ale spíše ideál, k němuž se směřuje. Pro začátečníka by bylo takové množství i nebezpečné.

Herec Vincent Regan

V případ herců, kteří ztvárnili sparťanské hrdiny, však Twightův režim zafungoval. Největší změny doznal asi Vincent Regan. Když do tělocvičny vstoupil, zvládal mrtvým tahem stěží 92 kilogramů, po osmi týdnech to bylo skoro 160 kilo.

Arnieho trénink

Šestidenní cvičební program vynesl Arniemu sedm titulů Mr. Olympia. Tři dny se soustředíte na hrudník, záda a nohy, zbylé tři dny na bicepsy, tricepsy a ramena. Lýtka a předloktí jsou zatěžována, stejně jako břicho, po celý cyklus.

Recept na tělo Terminátora je pořádná nakládačka, nečekejte ale samozřejmě, že změna přijde rychle. Postupujte pomalu a buďte trpěliví. Jen tak se vyhnete floutkovské dezerci v první chvíli, kdy vám dojde, že výsledky se zkrátka nedostaví tak rychle.

Cvičení Jacka LaLannea

Otci americké kulturistiky je dnes pětadevadesát let a jeho fyzička pořád dokazuje, že není legendou náhodou.

Vždy zdůrazňoval, že cvičit se má tak rychle, jak to jde. Dokonce i dnes údajně odpočívá jen deset sekund mezi sériemi.

V současné době vypadá jeho tréninkový program tak, že se jeden den zaměřuje na horní půlku těla, na deltové svaly, ramena, hrudník, druhý den se věnuje pasu a bicepsům, tricepsům a předloktím. V neděli pak procvičuje všechny svalové skupiny. Cvičí do "padnutí", tedy dokud je schopen sérii dokončit.

Po devadesátiminutovém cvičení přichází na řadu půlhodina v bazénu.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Do Ruska přijedete jako maso pro tamní zápasníky, říká Patrik Kincl

Kincl dokázal jako jediný Čech s Vémolou bojovat po všechna tři kola.

Dostal nabídku na souboj v prestižní soutěži UFC, kvůli zápasu s Karlem Vémolou ji však nepřijal. Snu o účasti v UFC se...

Jedno kolo v ringu, další u šachové desky. Šachbox má i profi bojovníky

Šachbox není žádnou potrhlou disciplínou. Má své šampionáty, mezinárodní...

Kontrastnější disciplínu byste snad nenašli. Box potřebuje silné a rychlé tělo, šachy bystrou, analytickou mysl. Spojit...

Neznámé sporty: japonské bo-taoši je středoškolským hromadným masakrem

Podívaná je to velkolepá. Ale hra aktéry velmi bolí.

Podporuje kolektivitu, týmovou práci, tvrdost. Učitelé japonskou školní hru bo-taoši velebí. Je přitom něčím mezi ragby...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz