Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyberte si cvičební program. Vsadíte na Terminátora, nebo Leonida?

aktualizováno 
Stavit se občas v posilovně a shodit pár kilo je jedna věc, budovat si cílevědomě vypracované tělo druhá. Při svém dlouhodobém úsilí se můžete inspirovat některým z cvičebních programů, jichž se za poslední desítky let vyrojila spousta. Díky jim můžete vypadat jako Terminátor nebo stateční sparťanští válečníci od Thermopyl.

Herci museli kvůli snímku 300: Bitva u Thermopyl projít náročným tréninkem | foto: www.gymjones.com

Režim podle Lou Ferrigna

Do dějin kulturistiky se zapsal především svými gigantickými bicepsy a rolí v seriálu Neuvěřitelný Hulk. Při budování postavy, za níž se strašidelné zelené komiksové monstrum skutečně nemuselo stydět, používal Lou Ferrigno pyramidové schéma zvyšování zátěže. Na rozdíl od jiných kulturistů však nesnižoval počet opakování.

Za nejrozšířenější chybu považuje to, že lidé cvičí jednu část těla jen jednou týdně. Mělo by to být dvakrát, řekl internetovému magazínu Iron Man. "Jeden den dělám hrudník a záda, druhý bicepsy a tricepsy a třetí ramena a nohy."

Lou Ferrigno jako Hulk

Cvičení by podle jeho slov nemělo zabrat víc než hodinku denně. "Dám si zahřívací sérii, pak čtyři další o osmi až deseti opakováních, tři cviky na jednu partii." Jen párkrát týdně k tomu přidá půl hodiny kardio cvičení.

P90X

Cvičební program nazývaný P90X není starší než deset let, i tak ale stačil provést malou revoluci ve fitness průmyslu. Trvá devadesát dní, jeho výhodou je, že můžete cvičit doma, potřeba je jen minimální a levné vybavení jako například hrazda, kterou přiděláte nad dveře.

Program vychází z faktu, že čím víc stereotypní je trénink, tím méně je efektivní, protože svaly si na rutinní pohyby prostě zvyknou. P90X se je proto snaží "zmást" pestrostí cviků.

Pokrývá samozřejmě všechny svalové partie, ale nejen to. Zahrnuje i prvky bojového umění kempo (kopy a údery do vzduchu), cviky z jógy na rovnováhu, flexibilitu i dýchací techniky, strečink i kardio cvičení.

300

Cvičební režim lezecké legendy Marka Twighta se stal slavným poté, co jím prošli herci během přípravy na natáčení snímku 300: Bitva u Thermopyl.

Metoda vznikala v Twightově staré tělocvičně v Salt Lake City, která je vším jiným než oázou plnou pohodlí. Nejsou v ní žádná zrcadla, takže cvičenci neztrácejí čas naparováním se a okukováním vlastních svalů, není si tam kde sednout a trochu se ze cvičení zdejchnout. Jako by byla zhmotněním Twightova motta "bez bolesti ničeho nedosáhnete".

Cvičení samotné zahrnuje například přítahy na hrazdě, mrtvé tahy s činkou, skoky, cviky s kettlebells či tahání těžkých pneumatik. Svůj název dostalo podle tří set opakování, která by měl cvičenec stihnout za asi dvacet minut, píše server AskMen.com, je to ale spíše ideál, k němuž se směřuje. Pro začátečníka by bylo takové množství i nebezpečné.

Herec Vincent Regan

V případ herců, kteří ztvárnili sparťanské hrdiny, však Twightův režim zafungoval. Největší změny doznal asi Vincent Regan. Když do tělocvičny vstoupil, zvládal mrtvým tahem stěží 92 kilogramů, po osmi týdnech to bylo skoro 160 kilo.

Arnieho trénink

Šestidenní cvičební program vynesl Arniemu sedm titulů Mr. Olympia. Tři dny se soustředíte na hrudník, záda a nohy, zbylé tři dny na bicepsy, tricepsy a ramena. Lýtka a předloktí jsou zatěžována, stejně jako břicho, po celý cyklus.

Recept na tělo Terminátora je pořádná nakládačka, nečekejte ale samozřejmě, že změna přijde rychle. Postupujte pomalu a buďte trpěliví. Jen tak se vyhnete floutkovské dezerci v první chvíli, kdy vám dojde, že výsledky se zkrátka nedostaví tak rychle.

Cvičení Jacka LaLannea

Otci americké kulturistiky je dnes pětadevadesát let a jeho fyzička pořád dokazuje, že není legendou náhodou.

Vždy zdůrazňoval, že cvičit se má tak rychle, jak to jde. Dokonce i dnes údajně odpočívá jen deset sekund mezi sériemi.

V současné době vypadá jeho tréninkový program tak, že se jeden den zaměřuje na horní půlku těla, na deltové svaly, ramena, hrudník, druhý den se věnuje pasu a bicepsům, tricepsům a předloktím. V neděli pak procvičuje všechny svalové skupiny. Cvičí do "padnutí", tedy dokud je schopen sérii dokončit.

Po devadesátiminutovém cvičení přichází na řadu půlhodina v bazénu.

Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Po úrazu ochrnul, teď jezdí na surfu. Člověk zvládne vše, co chce, tvrdí

Je ochrnut. Pořádnou porci adrenalinu si však Heřman Volf najde.

Heřman Volf vedl do roku 2006 hektický život čtyřicátníka. Pak přišel úraz, po kterém ochrnul. Uvědomil si, že odkládat...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

Najdete na iDNES.cz