Proč je lepší být single

aktualizováno 
Stěžujete si, že jste stále ještě nepotkali ženu, s níž byste se chtěli oženit? Možná má váš single stav víc výhod, než tušíte. Kromě jiného máte zřejmě víc sociálních kontaktů a jste sebevědomější.

S pořádkem na tom nejsou muži, co žijí single, nejlépe, jsou prý však šťastní. Tvrdí výzkumy. | foto: Profimedia.cz

Jedním z důvodů, proč by vás nemělo mrzet, že jste stále single, je mnohem víc sociálních kontaktů, které oproti sezdaným párům udržujete. Podle studie z roku 2012 z magazínu Journal of Marriage and Family sice páry, které jsou sezdané nebo spolu alespoň bydlí, prožívají takzvané líbánkové období, kdy je jejich pocit štěstí a spokojenosti větší než u lidí žijících osamoceně, na druhou stranu však toto období trvá poměrně krátkou dobu. Poté navíc dochází u sezdaných či spolubydlících párů k omezení sociálních kontaktů.

Naproti tomu single stále udržují pravidelné styky se svou rodinou i s širokým okruhem svých přátel. Kromě toho se ukázalo, že single či lidé v nesezdaném páru mají oproti účastníkům manželství větší sebevědomí a jsou flexibilnější. Autoři studie z letošního roku pak přišli na to, že manželské páry jsou nejšťastnější první tři roky, poté jejich pocit štěstí opadá v důsledku únavy, každodenního stereotypu a povinností kolem provozu domácnosti a dětí.

Lepší zdraví

Je pravdou, že šťastné manželství přináší vašemu zdravotnímu stavu spíše pozitiva, ale podmínkou je, aby manželství bylo skutečně idylické a naplňující. V opačném případě vám neuspokojující manželství dokáže zdraví poškodit. Podle výzkumu z roku 2000 má stresový partnerský vztah velmi negativní vliv na vaše srdce a téměř trojnásobně zvyšuje pravděpodobnost, že dostanete infarkt nebo zemřete na kardiovaskulární onemocnění. Pokud setrváváte v neuspokojivém manželství, zvyšuje se také pravděpodobnost, že v případě, že dostanete infarkt, na něj také zemřete. Neuspokojivé manželství plné stresu, hádek, kritiky a konfliktů se také negativně podepíše na vašem psychickém zdraví. Lidé ve stresovém manželství mimo to častěji trpí vysokým krevním tlakem, obezitou, vysokou hladinou krevního cukru i "špatného " cholesterolu.

Větší svoboda

O tom, že manželství zdaleka není vždy takovou idylkou, jak se tváří, se letos přesvědčili britští vědci. Podle jejich závěrů se miliony nešťastných manželských párů odmítají rozvést, protože se velmi obávají finančních a emocionálních důsledků rozvodu.

Jeden z pěti dotázaných přiznal, že by se rád rozvedl, kdyby mu to jeho finanční situace dovolila. Každý desátý přiznává, že žije v manželství bez lásky, a každý patnáctý by si rád vzal někoho jiného. Muži si přitom nejvíc stěžují na frustrující sexuální život a manželství, zatímco ženy mají pocit, že zažívají jen velmi málo "zábavy". Pouze čtyři lidé z deseti uvádějí, že manželství naplnilo jejich očekávání.

Život takový, jaký vám vyhovuje

O tom, že se single muži nemusí ve svém soukromém životě prakticky přizpůsobovat a mohou žít takový život, jaký jim vyhovuje, zřejmě netřeba diskutovat. Zajímavé však je letošní zjištění britských vědců, jaký život vlastně single mužům vyhovuje. Naprostou většinu žen a zřejmě i mnoho mužů zřejmě udiví, že vědci zjistili, že svobodní muži mění a perou své ložní prádlo pouze čtyřikrát do roka. Oproti tomu muži žijící v páru spí v čerstvě vypraném povlečení každé dva týdny (jen tak pro zajímavost single ženy perou povlečení každého dva a půl týdne). Pokud si tedy užíváte single života, velmi pravděpodobně žijete také ve větší "špíně". Jak ovšem ukazují předchozí výzkumy, váš pocit štěstí a vaše sebevědomí to nijak nepoznamená.

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz