Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vytočil jsem na Metallice tisíce piv

  15:00aktualizováno  15:00
Často jsem si říkal, že práce za barem na hudebním festivalu může být docela fajn. Barman si vydělá nějakou korunu a poslechne si u toho muziku. Jak je to ve skutečnosti, jsem si vyzkoušel o víkendu na obří metalové přehlídce Sonisphere v Milovicích.

Redaktor MF DNES Pavel Eichler točil pivo na Sonisphere | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Na nohou jsem strávil téměř dvacet hodin, obsloužil jsem tisíce lidí. Z festivalu jsem si však místo hudebního zážitku odvezl bolavou hlavu a záda.

Piv jsem od sobotního dopoledne do nedělního rána vytočil nepočítaně. Čárky jsem si přestal dělat už hodinu po otevření areálu. Od jedenácti hodin, kdy rakouští organizátoři začali pouštět lidi dovnitř, jsem se až do půl druhé odpoledne, kdy se z pódia ozvaly první kytarové riffy, nezastavil. Návštěvníci festivalu vypadali, jako by nejméně dva dny nepili.
"Cože, vy chcete 39 korun za pivo?" zlobí se na mě čtyřicátník s moravským přízvukem v džínové vestě hustě pošité metalovými nášivkami svědčícími o jeho celoživotní vášni. "Já za to, pane, nemůžu, ceny určují organizátoři," vysvětluji mu. Marně. "Jsi vydřiduch, že se nestydíš," koulí očima.

Sonisphere

V následujících hodinách si tuto scénku zopakuji s mnoha dalšími lidmi. Ceny přestali metaloví fanoušci řešit až nad ránem, kdy bar agentury Barometr, kde jsem pracoval, zůstal otevřený jako poslední.

přečtěte si Sonisphere s metalovými špičkami dokázal, že žánrům se u nás daří krize nekrize

Na velkou trashmetalovou čtyřku dorazili jak mladí, tak starší. Přijeli ze všech koutů naší země, mnoho jich bylo i z Německa, Rakouska, Polska, Slovenska. Evidentně dorazily i celé rodiny. Když si spočítám cenu vstupenek, náklady na cestu a výdaje na útratu, odhaduji, že některé obětovaly letošní dovolenou v Chorvatsku.

Rockeři pili většinou pivo, vodu a kolu. Panáky sem tam. Energetické nápoje téměř vůbec. O některé jsem si kvůli značné konzumaci alkoholu dělal starost už brzy odpoledne. "Opravdu chcete těch rumů ještě šest?" ptal jsem kolem páté hodiny dlouhovlasého mladíka, kterému šly oči šejdrem. "Jasně, na co čekáš," zamumlal a hodili do sebe s kamarádem první rundu.

Metallica na Sonisphere

K jídlu jsem se dostal, až když na hlavní scéně hráli Anthrax. Záda už mě bolela jako čert, ozvala se i hlava. Zleva mi nakládali hudebníci z jednoho pódia, zprava z druhého. Přímo proti barovému pultu stály centrifugy a autodrom. Dramaturgii festivalu však světští zcela ignorovali a místo tvrdé rockové hudby duněl na celý areál diskotékový rytmus.

"Asi se mi o tom kolotoči bude zdát," sýčkovala kolegyně Katka. Já jsem točil pivo, ona podávala nápoje z lednic a kasírovala. Když jsme si to na chvíli otočili, dramaticky klesla "dýška".

Co se děje na pódiích, jsem odhadoval podle náporu u pípy. Když hrály hvězdy, slétli se před začátkem koncertu rockeři k baru jako vosy. Pak byl dlouho klid. Po jedenácté hodině večer se život na barech zastavil mávnutím paličky bubeníka Metalliky, který odpočítal začátek koncertu. Na něj jsem se šel podívat i já. Bylo to jediné, co jsem z premiérového ročníku putovního festivalu Sonisphere viděl.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Najdete na iDNES.cz