Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzali jste se? Teď už to bude jen horší

  15:00aktualizováno  15:00
Leze vám vaše přítelkyně/manželka na nervy už teď? Připravte se na to, že to bude ještě horší. Čím déle jsou totiž partneři spolu, tím více si navzájem vadí. Ukazuje to nová studie.

Čím déle vztah trvá, tím víc máme důvodů k negativním pocitům. Aspoň to tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

Postupem času si manželé lezou stále více na nervy a vidí na sobě více chyb, ukazuje nová studie, kterou cituje server msn. Zároveň však vědci jedním dechem dodávají, že je to zcela běžná součást dlouhodobých vztahů a manželství.

Riziko blízkosti

Ačkoli v průběhu času na sobě partneři vidí stále více chyb a mají k sobě stále více výhrad, pro vztahy s dětmi nebo přáteli totéž neplatí.

Narůstající partnerská krize je podle psychologů důsledkem každodenního kontaktu, kterému jsou manželé vystaveni a který s sebou nese mnoho drobných šarvátek a problémů. Ty se postupem času hromadí a do vztahu vnášejí nevratné změny.

"Jak stárneme po boku jednoho partnera, začínáme si být bližší, cítíme se uvolněnější a dokážeme se před druhým více otevřít a vyjádřit své emoce," říká vedoucí výzkumu Kira Birdittová z univerzity v Michiganu.

"Jinými slovy: je pravděpodobné, že tyto negativní pocity jsou zcela normálním aspektem dlouhodobých partnerských vztahů." Zároveň však upozorňuje na to, že pokud vás vaše manželka irituje, neznamená to ještě nutně, že je váš vztah v troskách.

"Zjistili jsme, že tyto negativní pocity se vyskytovaly u všech respondentů ve všech věkových skupinách. Nejde o nic neobvyklého," říká Birdittová.

Zpráva o stavu vztahů

Birdittová a její kolegové Lisa Jackeyová a Toni Antonucci sledovali, jaký je výskyt negativních pocitů směrem k životním partnerům, přátelům a dětem u různých věkových skupin.

Čím déle vztah trvá, tím víc máme důvodů k negativním pocitům. Aspoň to tvrdí studie.

Zkoumali skupiny mladých dospělých (20 až 30 let), střední věk (40 až 59 let) a seniory (60 let a více). Rozhovory probíhaly mezi lety 1992 a 2005.

Ve však věkových skupinách se respondenti zmiňovali o tom, že na rozdíl od dětí a přátel je irituje především jejich životní partner. A s postupem času se tyto negativní pocity ještě zintenzivňují.

"Byli jsme výsledky studie překvapeni, protože jsme předpokládali, že starší lidé budou lépe ovládat své emoce a své vztahové zkušenosti budou hodnotit mnohem méně negativně," říká autorka výzkumu.

Zatímco jsou však vztahy s partnery postupem času stále negativnější, u vztahů s dětmi a přáteli stejná úměra neplatí. Podle psychologů nerostou negativní pocity vůči přátelům především kvůli tomu, že své přátele můžeme jednodušeji měnit, takže s těmi, kteří nám nevyhovují, se přestaneme stýkat.

Vztahy s dětmi zase pozitivně ovlivňují měnící se role, když děti rostou a procházejí pubertou, mladou dospělostí, rodičovstvím a podobně. Navíc se stávají emočně stabilnějšími i nezávislejšími na svých rodičích, což vzájemným vztahům prospívá.

Nejvíce si na negativní vztahy s životními partnery stěžovali respondenti mezi dvaceti a třiceti lety. Nejméně si na iritující partnery, děti a přátele stěžovali senioři.

"Starší respondenti na rozdíl od mladých uváděli, že se při konfliktech vyhýbají přímé konfrontaci, ale snaží se je řešit spíše za pomoci diskuse," uvádí autorka výzkumu.

Autoři:


Nejčtenější

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Jak dopřát orgasmus ženě: poučit se je třeba z lesbického sexu

Lesbický sex jako inspirace. Může muže přimět k pestřejším praktikám.

Je to cesta, která ženám zajišťuje o 33 procent vyšší šanci dosáhnout orgasmu. Je to však varianta, která na první...

Najdete na iDNES.cz