Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzali jste se? Teď už to bude jen horší

  15:00aktualizováno  15:00
Leze vám vaše přítelkyně/manželka na nervy už teď? Připravte se na to, že to bude ještě horší. Čím déle jsou totiž partneři spolu, tím více si navzájem vadí. Ukazuje to nová studie.

Čím déle vztah trvá, tím víc máme důvodů k negativním pocitům. Aspoň to tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

Postupem času si manželé lezou stále více na nervy a vidí na sobě více chyb, ukazuje nová studie, kterou cituje server msn. Zároveň však vědci jedním dechem dodávají, že je to zcela běžná součást dlouhodobých vztahů a manželství.

Riziko blízkosti

Ačkoli v průběhu času na sobě partneři vidí stále více chyb a mají k sobě stále více výhrad, pro vztahy s dětmi nebo přáteli totéž neplatí.

Narůstající partnerská krize je podle psychologů důsledkem každodenního kontaktu, kterému jsou manželé vystaveni a který s sebou nese mnoho drobných šarvátek a problémů. Ty se postupem času hromadí a do vztahu vnášejí nevratné změny.

"Jak stárneme po boku jednoho partnera, začínáme si být bližší, cítíme se uvolněnější a dokážeme se před druhým více otevřít a vyjádřit své emoce," říká vedoucí výzkumu Kira Birdittová z univerzity v Michiganu.

"Jinými slovy: je pravděpodobné, že tyto negativní pocity jsou zcela normálním aspektem dlouhodobých partnerských vztahů." Zároveň však upozorňuje na to, že pokud vás vaše manželka irituje, neznamená to ještě nutně, že je váš vztah v troskách.

"Zjistili jsme, že tyto negativní pocity se vyskytovaly u všech respondentů ve všech věkových skupinách. Nejde o nic neobvyklého," říká Birdittová.

Zpráva o stavu vztahů

Birdittová a její kolegové Lisa Jackeyová a Toni Antonucci sledovali, jaký je výskyt negativních pocitů směrem k životním partnerům, přátelům a dětem u různých věkových skupin.

Čím déle vztah trvá, tím víc máme důvodů k negativním pocitům. Aspoň to tvrdí studie.

Zkoumali skupiny mladých dospělých (20 až 30 let), střední věk (40 až 59 let) a seniory (60 let a více). Rozhovory probíhaly mezi lety 1992 a 2005.

Ve však věkových skupinách se respondenti zmiňovali o tom, že na rozdíl od dětí a přátel je irituje především jejich životní partner. A s postupem času se tyto negativní pocity ještě zintenzivňují.

"Byli jsme výsledky studie překvapeni, protože jsme předpokládali, že starší lidé budou lépe ovládat své emoce a své vztahové zkušenosti budou hodnotit mnohem méně negativně," říká autorka výzkumu.

Zatímco jsou však vztahy s partnery postupem času stále negativnější, u vztahů s dětmi a přáteli stejná úměra neplatí. Podle psychologů nerostou negativní pocity vůči přátelům především kvůli tomu, že své přátele můžeme jednodušeji měnit, takže s těmi, kteří nám nevyhovují, se přestaneme stýkat.

Vztahy s dětmi zase pozitivně ovlivňují měnící se role, když děti rostou a procházejí pubertou, mladou dospělostí, rodičovstvím a podobně. Navíc se stávají emočně stabilnějšími i nezávislejšími na svých rodičích, což vzájemným vztahům prospívá.

Nejvíce si na negativní vztahy s životními partnery stěžovali respondenti mezi dvaceti a třiceti lety. Nejméně si na iritující partnery, děti a přátele stěžovali senioři.

"Starší respondenti na rozdíl od mladých uváděli, že se při konfliktech vyhýbají přímé konfrontaci, ale snaží se je řešit spíše za pomoci diskuse," uvádí autorka výzkumu.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Sváteční touhy: křesťanské Vánoce a islámský konec půstu jsou dobou sexu

Pokud by snad Vánoce samy o sobě nestačily, přispěchala se sexy reklamou...

Vánoce lákají k sexu, proto křesťanské země vykazují vrchol v počtu porodů přesně o devět měsíců později. Tvrdí to...

Najdete na iDNES.cz