Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzkažte to šéfovi: šlofík po obědě vám prodlouží život

Nejenže vás osvěží a dodá vám energii zdolat zbytek dne. Též prospívá vašemu zdraví, snižuje krevní tlak a je prevencí proti mrtvici. Zpráva Evropské společnosti kardiologie se čte jako óda na poobědové natáhnutí se.

Spánek po obědě je zdravý, dovolit si ho ale může jen málokdo. | foto: Profimedia.cz

Její hlavní autor Manolis Kallistratos přitom svůj komentář ke studii začíná rozmáchle, polemikou se slavným anglickým básníkem. „Ačkoli William Blake tvrdí, že lepší je přemýšlet ráno, jednat v poledne, jíst večer a spát v noci, polední spánek má, zdá se, pozitivní účinky,“ říká. A jeho tvrzení nestojí na vodě, opírá se o výzkum, jehož se účastnilo téměř 400 mužů a žen průměrného věku 61 let se zvýšeným krevním tlakem.

Jeho výsledky jsou přitom přesvědčivé. Vědci zjistili, že ti dobrovolníci, kteří si dopřávali uprostřed dne spánku, měli v celodenním průměru o pět procent (šest mmHg, milimetrů rtuťového sloupce) nižší tlak než ti, kteří na spánek čekali až do večera. Po probuzení měli polední spáči tlak nižší o čtyři procenta (pět mmHg), benefit však přetrvával až do noci, během nočního spánku byl jejich tlak nižší dokonce o šest procent (sedm mmHg).

Kallistratos, jehož tým z aténské všeobecné nemocnice Asklepieion Voula studii provedl, upozorňuje, že se hodnoty mohou zdát nevýznamné, přitom však vedou ke značným zdravotním benefitům. „Snížení o pouhé dva mmHg může snížit riziko kardiovaskulární poruchy až o deset procent,“ zdůrazňuje.

Záleží přitom i na délce spánku. Ke zlepšení v hodnotách krevního tlaku docházelo už v případě sedmnáctiminutového oddechu, nejlepších výsledků však dosahovali ti, kteří spali až jednu hodinu. A vědecký tým dodává, že polední šlofík dokáže zredukovat množství prášků, které lidé s vysokým tlakem musejí brát. Tím však jeho zdravotní prospěšnost nekončí, podle studie snižuje negativní dopady vysokého krevního tlaku jak na tepny, tak na srdce.

Tým Evropské společnosti kardiologie si je vědom, že výsledky jeho výzkumu budou těžko přeložitelné do praxe. „Polední spánek je zvyk, který je dnes kvůli kultuře práce od devíti do pěti a intenzivní denní rutině téměř privilegiem,“ uznává, ptá se však: „Skutečná otázka ovšem zní: byl to jen zvyk, nebo to byl též prospěšný návyk, který sloužil zdraví?“

Noční spánek nadvakrát

Čtyři hodiny spánku, pak se na hodinku až dvě probudit, číst si, popovídat si s partnerkou či dětmi, nato si dopřát zbylé čtyři hodiny spánku. Právě tak by měl podle vědců vypadat zdravý spánkový rozvrh. A nejen to, tak prý také po většinu lidských dějin vypadal.

Nakonec si pomáhá zvyky slavných osobností. „Winston Churchill řekl, že bychom měli mezi obědem a večeří spát, Margaret Thatcherová nechtěla být kolem třetí hodiny odpoledne rušena,“ připomíná a dodává: „Naše studie říká, že oba měli pravdu.“

Při výzkumu přitom vědci sledovali dlouhou řadu údajů, od tepu po body mass index. Při sledování navíc zohlednili řadu faktorů, které by mohly výsledky ovlivnit, jako například věk, pohlaví, kouření, kontumaci alkoholu a kávy či fyzickou aktivitu.

Spánek ve službách zdraví

Spánek je naší kondici prospěšný obecně, hned v několika ohledech. Naše mysl je během něj překvapivě čilá, při spánku si posilujeme paměť a dovednosti, které jsme si osvojili přes den, odborně se onomu procesu říká konsolidace. Kromě toho náš mozek paměť reorganizuje a restrukturalizuje, což vede ke zvýšené kreativitě, kterou podporuje rovněž to, že spánek posiluje emoční složku naší paměti.

Spánek se pozitivně podepisuje i na našich fyzických výkonech. Studie Standfordské univerzity prokázala, že sportovci, kteří po dobu sedmi až osmi týdnů spali deset a více hodin denně, dosahovali lepších časů na sprint, byli méně unavení a měli více energie. Naopak v případě dětí vede nedostatek spánku ke zvýšené aktivitě, není to však ta, o kterou bychom stáli, málo spánku totiž může způsobovat hyperaktivitu. Děti reagují na na nedostatek spánku jinak než dospělí, zatímco dospělí jsou ospalí, u dětí se projevuje naopak neposedností.

Spánek pak pomáhá i naší snaze hubnout. „Jisté části našeho mozku kontrolují spánek a metabolismus,“ vysvětluje David Rapoport, vedoucí programu pro poruchy spánku newyorské univerzity, „když jste ospalí, jsou aktivní hormony, které povzbuzují chuť k jídlu.“ Že spánek snižuje stres a je prevencí proti depresi, zřejmě nikoho nepřekvapí, jeho vliv na snížení cholesterolu však nemusí být tak zřejmý.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Bezhlavý vekslák byl jediný Markovičův nedořešený případ. Důkazy nestačily

1. května 2024

Premium Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič vypátral pětinásobného vraha Hojera, dostal spartakiádního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

Uspěl navzdory Tourettově syndromu. Když s tiky bojujete, jsou pak horší, líčí

1. května 2024

Premium Narodil se s Tourettovým syndromem, nepříjemnou neurologickou poruchou. „Děláte zakázané věci, aniž...

Bezhlavý vekslák byl jediný Markovičův nedořešený případ. Důkazy nestačily

1. května 2024

Premium Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič vypátral pětinásobného vraha Hojera, dostal spartakiádního...

Škrtiči a no-go zóny v Londýně. Fake news pomohly v 19. století represi

1. května 2024

Premium Reformy trestního zákoníku mohly v devatenáctém století učinit Spojené království liberálnějším....

Nejkrutější či nejotylejší. Panovnická kniha rekordů aneb Nej českých vládců

30. dubna 2024

Premium Od knížete Bořivoje po posledního tuzemského panovníka, císaře Karla I., vládlo českým zemím...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...