Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vztahy v zaměstnání aneb sex na kopírce

aktualizováno 
Celá třetina lidí sní o tom, že si to rozdávají se svým kolegou či kolegyní. Je lepší jít do toho po hlavě, nebo se řídit heslem: co je v domě, není pro mě?

Sex v práce: lákavý sen pro mnohé | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumů se s tím setkal každý šestý muž. Velmi vás upoutají dlouhé nohy a výstavní vnady vaší kolegyně. Jednoho dne máte oba práci až do večera nebo se jednoduše opijete na firemním večírku – a ráno potom nevíte, kam s očima, a kdykoli se sejdete u výtahu, zavládne trapné a rozpačité ticho.

Vyplatí se vám vůbec do pracovně milostného románku investovat? Zatímco do poměru na pracovišti by šly jen necelé dvě třetiny žen, u mužů je těch, kteří by se si svou vnadnou kolegyní, asistentkou či šéfovou rádi zalaškovali, téměř devadesát procent.

Doktoři a šéfové

Studie ukazují, že typický milostný pár v zaměstnání tvoří ženatý muž ve věku od třiceti do čtyřiceti let a o deset let mladší žena, která k němu obdivně vzhlíží.

Velmi často jde o vysokoškolsky vzdělaného muže, vyučení románky na pracovištích příliš nepraktikují.

 
Flirt na pracovišti

Zaměstnanecké poměry bují více ve velkých městech a velkých firmách (nad dvě stě zaměstnanců), kde se mohou lépe skrýt. Psychologové se domnívají, že velkou roli hraje i skutečnost, že ve městech jsou kanceláře a pracoviště, kde zaměstnanci často zůstávají přes čas.

Právě společné přesčasy jsou totiž při vzniku milostných aférek na pracovišti výrazně rizikovým faktorem. Není náhoda, že jednou z profesí, kde nejčastěji vznikají milostné pletky, jsou zdravotníci.

Jednak u tohoto oboru vstupují do hry vypjaté emoce a jednak lékaři a sestřičky slouží noční služby. Ve výzkumech se jich k prožitému milostnému románku na pracovišti přiznala necelá polovina.

Také milionkrát provařená kýčovitá scéna na téma pan šéf a jeho sekretářka, kterou s oblibou používají všechny béčkové pornofilmy, má celkem reálný základ.

Milostný románek mezi nadřízeným mužem a jeho podřízenou je, podle výzkumů, dalším velmi zaběhlým stereotypem. Muži na vedoucích postech jsou sebevědomější – a pro ženy tedy přitažlivější. Navíc disponují mocí, která je dalším erotickým lákadlem.

Výhodné vztahy

Důvod, proč jsou románky na pracovišti tak časté, je podle psychologů zcela jednoduchý. Jednak zaměstnance jedné firmy spojují většinou podobné hodnoty a zájmy. Mají společná témata k rozhovoru a navíc jsou přibližně stejně staří. Kromě toho je milostná aféra dobrým ventilem pracovního stresu a napětí.

Flirt? Harašení?

Některé výzkumy dokonce tvrdí, že erotické hrátky na pracovišti jsou extrémně výhodné z hlediska pracovní produktivity zaměstnanců. U zamilovaných, ale i při "pouhém“ sexu se totiž uvolňují endorfiny a adrenalin, který zvyšuje výkonnost a produktivitu práce. Navíc je pro ně údajně přítomnost přitažlivého partnera motivující a snaží se na pracovním poli dosáhnout lepších výsledků, aby upoutali jeho/její pozornost.

I přes potenciální přínosy je však vztah na pracovišti stále považován za tabu. Ačkoli si jeho dobrodiní užil každý šestý muž, v dotaznících téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že sex na pracovišti s sebou nese jen problémy a komplikace a snažily by se ho utajit.
S touto strategií souhlasí i psychologové, kteří radí, aby se lidé spíše snažili své pracovní románky utajit, než aby se jimi chlubili.

Jestliže teď právě pošilháváte po své vnadné kolegyni, nezapomeňte, že téměř třetina mužů, kteří s pracovním flirtem začali, byla v jeho průběhu nebo po jeho skončení odmrštěna. O následném pracovním nasazením a vztazích v zaměstnání už statistiky nehovoří.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Sváteční touhy: křesťanské Vánoce a islámský konec půstu jsou dobou sexu

Pokud by snad Vánoce samy o sobě nestačily, přispěchala se sexy reklamou...

Vánoce lákají k sexu, proto křesťanské země vykazují vrchol v počtu porodů přesně o devět měsíců později. Tvrdí to...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz