Washington Redskins: smí se tým v době korektnosti jmenovat Rudokožci?

aktualizováno 
Politici, političtí komentátoři a aktivisté vedou kampaň, aby se slavný tým amerického fotbalu přejmenoval. Sportovní komentátoři na obrazovkách i na papíře slibují, že jeho jméno už nikdy nevysloví. Veřejnosti však název "Rudokožci" nijak nevadí.

Bitvu musejí svádět Washington Redskins i mimo hřiště: o název. | foto: Profimedia.cz

Napadlo vás někdy, že by jméno hokejového týmu New Jersey Devils, tedy Ďáblové, mohlo urážet věřící? Zatím to netrklo ani ty nejpobožnější Američany, ale podle velmi podobného vzorce teď vlna politické korektnosti skutečně útočí na název fotbalového týmu Washington Redskins.

Redskins znamená rudokožci.

A to je těžký problém. I přesto, že v tomto případě je to název, který je pro "rudokožce" velmi lichotivý. Snadno uhodneme, že název Washington Redskins má nejspíš odkazovat na odvahu a bojovnost někdejších indiánských válečníků, kteří se nedali ani přesile.

Jenže jsme v Americe, kde už někomu začíná zapáchat i zdánlivě nevinné sousloví brown bag. To je hnědý papírový pytlík, v němž si lidé nosí do kanceláří sendvič na oběd. Z toho se vyvinul brown bag meeting, tedy porada v čase oběda, při níž lidé jedí své sendviče z hnědých pytlíků, a tím je jednání hodně neformální. Už se objevily hlasy, že tenhle termín by se měl nahradit jiným, protože zavání rasismem, jelikož brown znamená hnědý. Radnice v Seattlu už ho vypustila úplně.

A tak není divu, že v atmosféře, kdy parní válec americké politické korektnosti jede jako šílený cestou necestou, přišli na paškál i Rudokožci.

O Redskins diskutují přední američtí komentátoři, kteří se jinak spíše věnují politice či válkám, jejich sportovní komentátorští kolegové se veřejně zapřísahají, že to jméno nevpustí na jazyk, a dokonce se nedávno ozval i prezident Obama, sám velký sportovní fanda.

Působí to bizarně: list Kansas City Star loni oznámil, že čtenáři už slovo Redskins na jeho stránkách nenajdou, podobně to v posledních týdnech udělaly další papírové či elektronické deníky a magazíny. Jak to zařídí? Jednoduše: o Washington Redskins budou nadále psát jen jako o "Washington's pro football team" tedy jako o washingtonském týmu profesionálního fotbalu.

Působí to bizarně: majiteli klubu poslalo deset kongresmanů výzvu, aby název změnil. Není to první vzkaz tohoto druhu: když Redskins vyhráli v roce 1987 Super Bowl, tedy cosi jako mistrovství USA, adresovalo klubu podobný dopis mnoho Američanů indiánského původu. Na zápasech Redskins se v dalších letech objevovali s plakáty s nápisem "Nejsme žádní maskoti". Teď už jsou tedy proti jménu nejen oni, ale také novináři, řada politiků, organizací a dokonce i přinejmenším jeden vlastník klubu, jenž rovněž využívá Indiána ve znaku jako maskota. Majitel baseballového týmu Cleveland Indians Larry Dolan slavně prohlásil: "Kdybych vlastnil Redskins, hned druhý den bych název změnil."

Jistě, působí to bizarně, ale logiku ty stížnosti na název mají.

To slovo zmutovalo

Tým amerického fotbalu Washington Redskins dostal tohle jméno v roce 1933. Ale aby příběh nebyl tak jednoduchý, jmenoval se Boston Redskins. Předtím to byli Boston Braves, tedy Stateční. Hezké jméno, ale byl tam problém: v Bostonu existoval baseballový tým, který se jmenoval úplně stejně. A tak se fotbalisté překřtili: vybrali si Redskins, protože Brave znamená i "indiánský válečník", a později se přestěhovali do Washingtonu. (Stěhování není v Americe nic divného: třeba basketbalový tým Los Angeles Lakers kvůli němu nese poněkud záhadné jméno, protože v Los Angeles žádná jezera nejsou; je to proto, že se tam přestěhoval tým Minnesota Lakers, jehož jméno už logiku mělo, protože v Minnesotě je jezer jako ve Finsku.)

Teď však k Rudokožcům.

Říká se, že majitel vybral nové jméno na počest trenéra Dietze, který o sobě tvrdil, že má v žilách část siouxské krve. Pozdější zkoumání jeho rodokmenu to sice nepotvrdila, ale nevadí. To hlavní je, že v té době takové jméno nepřišlo nikomu urážlivé nebo hanlivé.

Pravdou ovšem je, že se jako urážlivé používalo. Když v 17. století vzniklo, nemělo žádné zabarvení. Označovalo jednoduše indiány a nebylo to kvůli "rudé" barvě kůže, jak si myslíme, mohla za to načervenalá hlinka, kterou se američtí domorodci malovali, což zřejmě osadníky zaujalo. Jenže jak šel čas, slovo rudokožec se stávalo označením s negativním zabarvením, cosi jako v Evropě třeba žabožrouti, bošové a podobně. Není to vysloveně odporné, ale není to rozhodně láskyplné a v každém případě je to shazující a pohrdlivé.

Slovo rudokožci se objevovalo ve westernech až do 60. let, a když je filmoví osadníci vykřikli, nikdy tím nemysleli, že si k nim indiáni jedou popovídat, nýbrž že se řítí tryskem pro jejich skalpy. Protože významy slov a jejich chápání společností se neustále posouvají stejně jako to, co je momentálně správné, je dneska "rudokožec" tabu. Podobně třeba jako "negro", který v úplných počátcích znamenal jen označení člověka s černou kůží, ale později zmutoval v urážlivé označení.

Ano, název Redskins má tradici, ale je lepší, když některé tradice skončí,

Ano, název Redskins má tradici, ale je lepší, když některé tradice skončí, uvedla v televizní debatě indiánská aktivistka Suzan Shown Harjo. Na snímku s reverendem Graylanem Haglerem

Diskuse se zúčastnil i zástupce jednoho z indiánských kmenů Jeff Haozous.

Diskuse se zúčastnil i zástupce jednoho z indiánských kmenů Jeff Haozous.

Velmi podobně to napsal o výrazu "redskin" před několika dny konzervativní komentátor Charles Krauthammer ve Washington Post: "To slovo bylo zamořeno, zatíženo negativním vedlejším významem, s nímž byste nechtěli být spojováni. To slovo se zkrátka změnilo."

Jenže věc má i odvrácenou stranu. Například v průzkumech se ukazuje, že lidem Redskins nijak nevadí.

Urážejí New York Giants trpaslíky?

Jeden takový průzkum veřejného mínění si nechal udělat Washington Post. Vyšlo z něj, že 61 procent dotázaných je pro zachování názvu. A to i přesto, že velká část z nich současně chápe slovo rudokožec jako urážlivé. Ale asi je rozdíl v tom, když ho někdo vmete úmyslně pohrdlivě indiánovi v baru a když ho nese sportovní tým, který je na něj pyšný a bere ho jako symbol síly, statečnosti a nezdolné bojovnosti.

Dokonce ani indiáni, pardon, dnes rodilí Američané, vlastně nic nenamítají. V průzkumu z roku 2004, který byl pořízen v osmačtyřiceti státech USA, jich devadesát procent odpovědělo, že jim název Redskins přijde v pořádku. (Současně však na pět set nejrůznějších indiánských organizací žádá jeho odstranění.)

A před několika dny se objevil další průzkum, který se neomezil jen na indiány.

Washingtonští fotbalisté v něm zaznamenali velký touchdown: 79 procent dotázaných řeklo, že by si jméno měli zachovat, protože v tomto případě není urážkou.

Ale ne všichni Redskins tlak ustojí. Za posledních dvacet pět let se přejmenovalo osmadvacet středoškolských týmů, které to jméno nesly. Nyní zůstává v Americe 62 týmů, které si název Redskins stále drží.

Je to docela obtížné, protože i cizinci vědí, že Amerika je stále přecitlivělejší. Vlna politické korektnosti působí někdy opravdu přepáleně: třeba když se slova jako "stewardess" (letuška) a "steward" změní na obojetné, a tudíž bezpohlavní "flight attendant", "firefighter" nahradí označení "fireman", Vánoce jsou přejmenovány na "Holiday Season" (tedy "Období svátků"), aby se lidé vyznávající jiná náboženství než křesťanství necítili dotčeni, z indiánů se stanou rodilí Američané a z "policemana" a "policewoman" je "police officer", ze "spokesmana" a "spokeswoman" (mluvčí) je "spokesperson", "brown bag meeting" je snaživě přejmenován na "sack lunch", tedy oběd z pytlíku a podobně.

Je to cítit i ve sportu. Před třemi lety si českého basketbalistu Jana Veselého v draftu vybral tým Washington Wizards čili Čarodějové. Nejmenovali se tak odjakživa. Předtím to byli Bullets, tedy Kulky či Střely. Až do roku 1997, kdy si majitel řekl, že v časech, kdy je Washington znám jako jedno z hlavních amerických měst co do vražd a kdy bylo proti jeho obyvatelům vypáleno tolik kulek, není občansky správné, aby nesl takové jméno.

Něco na tom je. Ale někdy je na tom i něco komického. A tak už vtipálkové pořídili seznam dalších sportovních týmů, které jsou na čekačce pro případné přejmenování.

Například fotbalisté z Oakland Raiders (Nájezdníci), Tampa Bay Buccaneers, Minnesota Vikings či baseballisté z Pittsburgh Pirates vlastně propagují loupení, plenění, přepadávání a znásilňování.

Baseballisté týmu St. Louis Cardinals a fotbalisté New Orleans Saints propagují katolicismus (i když jméno dal týmu ze St. Louis stejnojmenný červený ptáček). New York Yankees urážejí Jižany. New York Giants urážejí lidi menšího vzrůstu. Stejně jako New York Giants.

Miami Dolphins urážejí bojovníky za práva zvířat. Baseballisté Milwaukee Brewers (Pivovarníci či chcete-li Sládci) propagují alkoholismus. Basketbalisté Los Angeles Lakers urážejí neplavce.

Takže aspoň na závěr pár řádků veselého čtení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

KVÍZ: Nepřehlédnutelní muži a ženy Česka: nakolik je znáte?

Jak dobře znáte osobnosti Česka? Do naší ankety patří i (zleva z horní řady)...

Bádali, psali knihy. Dělali politiku, podnikali. Byli nezdolní, bojovali. V dějinách českého státu za sebou nechali...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

VIDEO: Práci v sexuálním byznysu respektujeme, říká nevládní organizace

Rozkoš bez rizika: Státu jsme ušetřili miliardy

Stát díky ní ušetřil miliardy korun. Veřejnosti pomáhá zbavit se předsudků ohledně žen ze sexuálního byznysu. Nevládní...Najdete na iDNES.cz