Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


World Games 2009: Sporty, které se na olympiádu zatím nevešly

aktualizováno 
Přetahování lanem, tchoukball, korfball, fistball, frisbee. Na červencových World Games 2009 se sešlo celkem pětatřicet sportovních disciplín, které by se jednou rády viděly na olympiádě. A i když pro ně vede k tomuto cíli ještě dlouhá cesta, pokud vůbec, bojovalo se v tchajwanském městě Kaohsiung s nasazením přímo olympijským.

Holandští siláci nakonec skončili na World Games 2009 v kategorii do 640 kilogramů bronzoví. | foto: Profimedia.cz

Her, které se jednou za čtyři roky konají pod patronací olympijského výboru, se mezi 16. a 26. červencem účastnilo na 3 200 atletů z 91 zemí.

Slogan "Svět se dívá", který hry doprovázel, byl poněkud přehnaný. Soutěže, které se konaly třeba i v tělocvičně místního gymnázia, nepřitáhly příliš pozornosti, na druhou stranu však nabídly, v porovnání s nabubřelými olympijskými hrami, víc sportu než sponzorských show.

A přes svou skromnost World Games jistě pomohly ve zviditelnění některých disciplín, kterým se k očím světové veřejnosti zatím příliš proniknout nepovedlo.

1. Přetahování

Disciplína, jejíž stopy prý sahají až k náboženským rituálům ve starověkém Egyptě či Číně, si kdysi výsluní olympijské slávy užila. V letech 1900 až 1920 bylo přetahování součástí olympijských her, poté však dostalo vale.

Nabízí přitom zajímavou podívanou: družstva po osmi borcích na každé straně lana (mužský tým se na World Games musel vejít do celkové váhy 640 či 680 kilogramů, ženský do 520 kilogramů) vítězí nejen díky brutální síle, do hry vstupuje i taktika a technika.

2. Fistball

První zmínka o fistballu pochází od římského císaře Gordiana III. a datuje se do roku 240 našeho letopočtu.

Sólo pro míč pěsti: fistball

Tahle míčová hra se podobá volejbalu, ale víc se při ní naběháte. Ve své outdoorové podobě pro mužské hráče, která byla na World Games představena, se hraje na travnatém hřišti 20 na 50 metrů.

A není to jediný rozdíl, jímž se liší od odbíjené: odrazy od země jsou povoleny (stejně jako při tenisu). Týmy čítají pět mužů a dovolené jsou jen údery pěstí.

3. Tchoukball

U kolébky této bezkontaktní disciplíny stál švýcarský lékař Hermann Brandt. Rozhodl se vymyslet sport, jenž by eliminoval zranění a nefér praktiky, které se staly součástí tradičních disciplín.

Výsledkem byl kříženec házené, baskické peloty a volejbalu, který nedává prostor faulům, omezuje vzájemný fyzický kontakt soupeřů a podporuje týmovou spolupráci.

Klíčovou náležitostí hry jsou dvě odrážedla – konstrukce, do nichž se hráči trefují tak, aby se míč odrazil do pole soupeře, aniž by jej protihráči chytili.

Útočníci, kteří mají míč v držení, přitom mají zcela volné pole působnosti, obránci se omezují jen na to, zaujmout co nejvýhodnější postavení pro chycení míče. Jediným omezením je to, že před střelou do odrážedla mají útočníci k dispozici pouze tři přihrávky.

A kde se vzal název? Napodobuje zvuk míče odrážejícího se od konstrukce: "Tchouk!"

4. Korfball

Genderově zcela vyvážený sport (každý tým je tvořen čtyřmi muži a čtyřmi ženami) vychází ze staré švédské hry, kterou na začátku dvacátého století upravil holandský učitel Nico Broekhuysen.

Hřiště o rozměrech 40 na 20 metrů je rozděleno na dvě poloviny, uvnitř každé z nich stojí tyč s košem bez odrazové desky, kterým se soupeři snaží prohodit míč.

Od basketbalu ho odlišuje hlavně zákaz běhu s míčem a driblování a kontrolovanější fyzický kontakt mezi hráči. Navíc, hráči mohou bránit pouze soupeře téhož pohlaví.

5. Frisbee

Dvě družstva o sedmi hráčích, hřiště 100 na 37 metrů a jeden létající disk. Cílem rychlé, dynamické hry Ultimate Frisbee je chytit nahrávku spoluhráče v koncové zóně protivníka a tím skórovat, přičemž s talířem je zakázáno běhat, po hřišti se pohybuje jen nahráváním, kdy se ho snaží chytit či srazit protivník, aby ho dostal do své moci.

Ultimate frisbee nabízí dynamickou podívanou

Jedinečnost Ultimate Frisbee spočívá v tom, že hru nekontroluje rozhodčí. V duchu fair play její průběh dozorují sami hráči.

6. Vodní záchranářství

První spolek vodních záchranářů vznikl již v polovině osmnáctého století v Holandsku, na zrod první světové organizace si ale bylo třeba počkat až do roku 1910.

Od té doby se přitom vodní záchranářství ("lifesaving") uplatnilo i jako sportovní disciplína, která je od roku 1985 součástí World Games.

Soutěží se jak v bazénu, ve stojaté vodě, tak na moři a v zásadě jde o to, aby sportovec v co nejkratším čase přeplaval jistou vzdálenost, potopil se, nalezl na dně figurínu a vrátil se s ní ke břehu.

Sporty na World Games 2009

Umělecké a taneční sporty:  
akrobatická gymnastika, aerobik, umělecká jízda na skateboardu,
taneční sporty, rytmická gymnastika, gymnastika na trampolíně

Míčové sporty:
plážový volejbal, kanoe, fistball, korfball, racqetball, rugby, softball, squash, tchoukball

Bojové sporty:
ju-jitsu, karate, sumo, wushu

Sporty na přesnost:
biliard, bowling, lukostřelba, boules

Silové sporty:
bodybuilding, powerlifting, přetahování lanem

Trendy sporty:
lezení, závody dračích lodí, vodní záchranářství, létající disk, plavání s monoploutví, orientační běh, sporty na kolečkách, sporty ve vzduchu, vodní lyže

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Najdete na iDNES.cz