Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wrestling: drama plné násilí, krve a emocí

  15:00aktualizováno  15:00
Bezvládný metrákový obr se odráží od provazů ringu, aby inkasoval finální kop do hlavy zalité krví. Publikum řičí. Přemožitel ještě několikrát teatrálně spadne na ležící tělo, které sebou škube bolestí, a šklebí se ve vítězné grimase. Wrestling je show plná zvířecího násilí. Ti nejlepší američtí wrestleři ji v červnu poprvé přivezou i do Prahy.

Mickey Rourke získal za hlavní roli ve snímku Wrestler Zlatý glóbus a wrestling si tak zamiloval, že na letošní 25. výročí WrestleManie skočil do ringu a porazil borce Chrise Jericha | foto: © 2009 World Wrestling Entertainment, Inc. All Rights Reserved.

Kořeny profesionálního wrestlingu sahají do konce 19. století, kdy byly zápasnické duely součástí programu potulných cirkusů či karnevalové zábavy. Právě z nich si wrestling vypůjčil okázalé, afektované využívání agresivity s jednoznačným cílem: co nejvíc zapůsobit na publikum.

Storyline, feud, gimmick a finisher

A v lovu na divákovy emoce nenechává wrestlingová fabrika organizovaná pod hlavičkou World Wrestling Entertainment nic náhodě. Vše, co se v ringu odehrává, je předem pečlivě vymyšlené a nacvičené a čím víc jsou "smrtelné" údery a kopy jen na oko, tím teatrálněji jsou hrané.

Wrestling je machistické drama, v němž ale nejde jen o bitky. Tím hlavním je "storyline", příběh stojící na charakterech postav, které bojovníci hrají. Sofistikované vykreslení postav samozřejmě nečekejte. Vše musí být jednoduché a komiksově čitelné. Typicky se tak v ringu setkává dobrý chlapík, pozitivní hrdina, s tím zlým, arogantním a neférovým.

Jedním z amerických wrestlerů, kteří přijedou 11. června do Prahy, bude i John Cena. Ve středu 13. května bude hostem on-line chatu na Xman.cz.

"Ochrannou známku" na konkrétní typ postavy vlastní její představitel, někdy ale dokonce stáj, za níž wrestler bojuje – odejde-li, o svou postavu přijde a nechává ji ve vlastnictví firmy.

Každý bojovník má vlastní styl ("gimmick") a hlavně "finisher", finální chvat, kterým souboj zakončuje. Legendárním se stal "finisher" charizmatické legendy profesionálního wrestlingu Hulka Hogana: v závěru zápasu je blízko porážky. Klečí na kolenou a dostává ránu za ranou. Třese se bolestí. Jenže pak, jakoby z posledních sil, vstane, namíří prst na protivníka a spolu s publikem výhružně zakřičí "Ty!" Bez milosti do něj mlátí, až soupeř spadne do provazů – poté ho hodí do provazů na druhé straně, aby zasadil odmrštěnému tělu Big Boot (vysoký kop) a nakonec boj ukončil Atomic Leg Drop – výskokem a pádem na ležící tělo protivníka, kterému zasadí ránu nohou.

Těmi, kdo směr a tempo souboje koordinují, jsou rozhodčí. Nezastupitelnou roli ale mají i komentátoři. Interpretují jednotlivé momenty zápasu, které podtrhují charaktery postav a které by snad mohl divák přehlédnout.

Zápletky však nežijí jen v ringu – součástí "storyline" jsou i spory ("feuds"), které mezi sebou wrestleři i celé týmy vedou i mimo provazy, v "osobním životě". Bere se vše, co vzbuzuje emoce: zrada, vydírání, nevěra, pomluvy, vytahování se. A platí, že čím déle "feud" trvá, tím intenzivněji na diváka působí. Některé spory trvají pár dní, jiné po celá desetiletí.

Krev je reálná

Přes veškerou teatrálnost se ovšem nejedná o žádnou selanku. "Každý z nás se někdy nechá strhnout atmosférou utkání a pak může dojít na lámání kostí," říká Hulk Hogan.

A leckdy nad nacvičeným scénářem prostě zvítězí přirozená konkurence mezi wrestlery a zápas je tak neplánovaně obohacen o zcela reálné momenty.

Ano, židličkou se zápasníci mlátí do hlavy tak, aby rány nezranily, a krev teče kvůli šikovně použité žiletce, rozhodně se ale nedá říci, že by wrestleři byli "ořezávátka". "S žiletkou v puse jsem vešel do ringu, pořezal sám sebe, pořezal rozhodčího, protivníka – a pak jsem celou noc pil pivo a měl ji pořád v puse," vzpomíná Hogan.

Ostatně, on sám je chodícím důkazem toho, jak tvrdý život je wrestlerům předepsán. Po třiceti letech v ringu dnes začíná svůj den polykáním "tun" prášků.

"Jsem zmrzačený. Mám necitlivé nohy, nemůžu vyjít do schodů. Mám necitlivé ruce. Mám necitlivá předloktí. Necitlivý krk. Mám artritidu a skoliózu," řekl letos časopisu Rolling Stone. Od pádů na zem má deformovanou kostrč, žiletkou si kvůli show pořezal tělo třitisícekrát, odhaduje.

Je to daň za velkou porci popularity, která je profesionálním wrestlerům vyměřena.

Ikony pop kultury

To, co začalo jako "šmírácká" cirkusácká atrakce, vyrostlo do podoby průmyslu se speciálními televizními kanály a vlastními magazíny, kolem něhož se točí spousta peněz. Jen za loňský rok vydělala společnost World Wrestling Entertainment víc než čtvrt miliardy dolarů, wrestlingové zápasy jsou přenášeny do 130 zemí světa a jen v USA běží týdně pět hodin wrestlingových soubojů v hlavním vysílacím čase.

A bojovníci rozhodně nejsou cirkusovými outsidery. Jsou americkými hrdiny.

Na leckoho z nich čeká mediální kariéra, která potkala třeba Hulka Hogana, některým, jako třeba Jesse Venturovi, se ale podařilo využít své popularity i ke vstupu do politického ringu.

Ke špičce patří i borci, kteří se sejdou 11. června v Tesla Areně v Praze: se světem wrestlingu české diváky seznámí bojovníci jako John Cena, Triple H, Batista, Randy Orton či The Big Show.

WRESTLERA, KTERÝ VYSTUPUJE POD PŘEZDÍVKOU THE MIZ, SE MŮŽETE NA XMAN.CZ PTÁT V ON-LINE CHATU VE STŘEDU  13. KVĚTNA OD 12:30 DO 13:30.

THE The Miz vs. Boogeyman

Jihn Cena a Batista vs. King Booker a The Big Show

CM PUNK vs. Randy Orton

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Najdete na iDNES.cz