Wrestling: drama plné násilí, krve a emocí

  15:00aktualizováno  15:00
Bezvládný metrákový obr se odráží od provazů ringu, aby inkasoval finální kop do hlavy zalité krví. Publikum řičí. Přemožitel ještě několikrát teatrálně spadne na ležící tělo, které sebou škube bolestí, a šklebí se ve vítězné grimase. Wrestling je show plná zvířecího násilí. Ti nejlepší američtí wrestleři ji v červnu poprvé přivezou i do Prahy.

Mickey Rourke získal za hlavní roli ve snímku Wrestler Zlatý glóbus a wrestling si tak zamiloval, že na letošní 25. výročí WrestleManie skočil do ringu a porazil borce Chrise Jericha | foto: © 2009 World Wrestling Entertainment, Inc. All Rights Reserved.

Kořeny profesionálního wrestlingu sahají do konce 19. století, kdy byly zápasnické duely součástí programu potulných cirkusů či karnevalové zábavy. Právě z nich si wrestling vypůjčil okázalé, afektované využívání agresivity s jednoznačným cílem: co nejvíc zapůsobit na publikum.

Storyline, feud, gimmick a finisher

A v lovu na divákovy emoce nenechává wrestlingová fabrika organizovaná pod hlavičkou World Wrestling Entertainment nic náhodě. Vše, co se v ringu odehrává, je předem pečlivě vymyšlené a nacvičené a čím víc jsou "smrtelné" údery a kopy jen na oko, tím teatrálněji jsou hrané.

Wrestling je machistické drama, v němž ale nejde jen o bitky. Tím hlavním je "storyline", příběh stojící na charakterech postav, které bojovníci hrají. Sofistikované vykreslení postav samozřejmě nečekejte. Vše musí být jednoduché a komiksově čitelné. Typicky se tak v ringu setkává dobrý chlapík, pozitivní hrdina, s tím zlým, arogantním a neférovým.

Jedním z amerických wrestlerů, kteří přijedou 11. června do Prahy, bude i John Cena. Ve středu 13. května bude hostem on-line chatu na Xman.cz.

"Ochrannou známku" na konkrétní typ postavy vlastní její představitel, někdy ale dokonce stáj, za níž wrestler bojuje – odejde-li, o svou postavu přijde a nechává ji ve vlastnictví firmy.

Každý bojovník má vlastní styl ("gimmick") a hlavně "finisher", finální chvat, kterým souboj zakončuje. Legendárním se stal "finisher" charizmatické legendy profesionálního wrestlingu Hulka Hogana: v závěru zápasu je blízko porážky. Klečí na kolenou a dostává ránu za ranou. Třese se bolestí. Jenže pak, jakoby z posledních sil, vstane, namíří prst na protivníka a spolu s publikem výhružně zakřičí "Ty!" Bez milosti do něj mlátí, až soupeř spadne do provazů – poté ho hodí do provazů na druhé straně, aby zasadil odmrštěnému tělu Big Boot (vysoký kop) a nakonec boj ukončil Atomic Leg Drop – výskokem a pádem na ležící tělo protivníka, kterému zasadí ránu nohou.

Těmi, kdo směr a tempo souboje koordinují, jsou rozhodčí. Nezastupitelnou roli ale mají i komentátoři. Interpretují jednotlivé momenty zápasu, které podtrhují charaktery postav a které by snad mohl divák přehlédnout.

Zápletky však nežijí jen v ringu – součástí "storyline" jsou i spory ("feuds"), které mezi sebou wrestleři i celé týmy vedou i mimo provazy, v "osobním životě". Bere se vše, co vzbuzuje emoce: zrada, vydírání, nevěra, pomluvy, vytahování se. A platí, že čím déle "feud" trvá, tím intenzivněji na diváka působí. Některé spory trvají pár dní, jiné po celá desetiletí.

Krev je reálná

Přes veškerou teatrálnost se ovšem nejedná o žádnou selanku. "Každý z nás se někdy nechá strhnout atmosférou utkání a pak může dojít na lámání kostí," říká Hulk Hogan.

A leckdy nad nacvičeným scénářem prostě zvítězí přirozená konkurence mezi wrestlery a zápas je tak neplánovaně obohacen o zcela reálné momenty.

Ano, židličkou se zápasníci mlátí do hlavy tak, aby rány nezranily, a krev teče kvůli šikovně použité žiletce, rozhodně se ale nedá říci, že by wrestleři byli "ořezávátka". "S žiletkou v puse jsem vešel do ringu, pořezal sám sebe, pořezal rozhodčího, protivníka – a pak jsem celou noc pil pivo a měl ji pořád v puse," vzpomíná Hogan.

Ostatně, on sám je chodícím důkazem toho, jak tvrdý život je wrestlerům předepsán. Po třiceti letech v ringu dnes začíná svůj den polykáním "tun" prášků.

"Jsem zmrzačený. Mám necitlivé nohy, nemůžu vyjít do schodů. Mám necitlivé ruce. Mám necitlivá předloktí. Necitlivý krk. Mám artritidu a skoliózu," řekl letos časopisu Rolling Stone. Od pádů na zem má deformovanou kostrč, žiletkou si kvůli show pořezal tělo třitisícekrát, odhaduje.

Je to daň za velkou porci popularity, která je profesionálním wrestlerům vyměřena.

Ikony pop kultury

To, co začalo jako "šmírácká" cirkusácká atrakce, vyrostlo do podoby průmyslu se speciálními televizními kanály a vlastními magazíny, kolem něhož se točí spousta peněz. Jen za loňský rok vydělala společnost World Wrestling Entertainment víc než čtvrt miliardy dolarů, wrestlingové zápasy jsou přenášeny do 130 zemí světa a jen v USA běží týdně pět hodin wrestlingových soubojů v hlavním vysílacím čase.

A bojovníci rozhodně nejsou cirkusovými outsidery. Jsou americkými hrdiny.

Na leckoho z nich čeká mediální kariéra, která potkala třeba Hulka Hogana, některým, jako třeba Jesse Venturovi, se ale podařilo využít své popularity i ke vstupu do politického ringu.

Ke špičce patří i borci, kteří se sejdou 11. června v Tesla Areně v Praze: se světem wrestlingu české diváky seznámí bojovníci jako John Cena, Triple H, Batista, Randy Orton či The Big Show.

WRESTLERA, KTERÝ VYSTUPUJE POD PŘEZDÍVKOU THE MIZ, SE MŮŽETE NA XMAN.CZ PTÁT V ON-LINE CHATU VE STŘEDU  13. KVĚTNA OD 12:30 DO 13:30.

THE The Miz vs. Boogeyman

Jihn Cena a Batista vs. King Booker a The Big Show

CM PUNK vs. Randy Orton

Autoři: ,


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Neznámé sporty: japonské bo-taoši je středoškolským hromadným masakrem

Podívaná je to velkolepá. Ale hra aktéry velmi bolí.

Podporuje kolektivitu, týmovou práci, tvrdost. Učitelé japonskou školní hru bo-taoši velebí. Je přitom něčím mezi ragby...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

VIDEO: V ptačích kombinézách létali závodníci rychlostí přes 300 km/h

Americký akrobatický tým skončil druhý.

Na mistrovství světa se do Prostějova sjelo poslední srpnový týden přes osmdesát parašutistů v ptačích kombinézách z...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz