Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Líní nesmíte být ani v posteli, říká cvičitelka Hanka Kynychová

aktualizováno 
Pro spoustu žen je určitě vzorem. Je sexy, vyrovnaná, stíhá pečovat o svou postavu a duševní pohodu i starat se o tři děti. Její recept je přitom zatraceně jednoduchý. "Jde jen o to, překonat pohodlnost, kterou v sobě všichni máme," říká instruktorka fitness Hanka Kynychová. "Moje povaha mi naštěstí velí: Nebuď líná."

Hanka Kynychová | foto: Jiří Turek

FOTO: Jiří Turek
MAKE-UP: Margita Skřenková/Givenchy/label.m - Toni & Guy
STYLING: Táňa Sladíková

Proč jste do focení pro Xman.cz šla, co bylo hlavním důvodem?
Chtěla jsem ukázat, že i jednačtyřicetiletá žena může vypadat dobře. Chtěla jsem motivovat ženy, že mohou vypadat stejně jako já, to je takové moje poselství. Kdyby mi někdo nabídl takovouhle práci v padesáti a já bych měla pocit, že vypadám dobře, vezmu ji.

Fotky se, myslím, povedly. Vypadáte na nich skvěle.
Sama jsem byla překvapená, protože teď, jak je náš dům plný dětí, nemám moc času svou postavu sledovat. Ale když jsem ty fotky viděla, řekla jsem si: "Kurňa, dobrý je to." (smích)

Vy jste chtěla fotit s Jirkou Turkem, že?
Ano. Dala mi na něj dobré reference Margita Křenková, top vizážistka, která se mnou pracuje už dlouhá léta, takže jsem věděla, že budu v dobrých rukou. A byla jsem.

Na fotkách je to vidět. Možná by dokonce mohly být o něco provokativnější, odhalenější…
Určitě, stydlivá nejsem, mám ale svůj důvod, proč jsem se u téhle hranice zastavila. Kdyby byly fotky víc nahé, našel by se jistě někdo, kdo by řekl: Hele, Kynychová končí kariéru, je jí přes čtyřicet a už neví, jak by se přiblížila světu! To jsem nechtěla. To radši, ať to okomentují slovy: Do prdele, ta ještě vypadá, ve svém věku, dobře! Chápete ten rozdíl?

Rozumím. Záleží vám hodně na tom, co řeknou lidi?
Záleží. Jsem ráda, když ty holky, které se na mě dívají jako na boha, vyvedu z omylu a řeknu jim: Vždyť jsem jako ty. Možná víc pracuji, možná mám v sobě víc té beraní zarputilosti. Ale i já chci mít hlavně spokojené manželství, vychovávat děti, jezdit na normální dovolené, ne je trávit někde v luxusním hotelu a oblékat se do rób. Chci žít jednoduchý, obyčejný život, který mi bude příjemný.

Cvičení je součástí duševní hygieny

Důležité místo má ve vašem životě cvičení. Co pro vás znamená?
V první řadě mě hrozně baví. Navíc, při cvičení se uvolňuje negativní energie, naštvání a agrese. Když někdo přijde na tu hodinu ve fitku naštvaný, odejde jako beránek. A samozřejmě, mám ráda hezké tělo. Jsem ráda, když mi můj chlap řekne, že jsem hezká. Že mám hezký zadek, že mám zpevněné nohy.

Myslíte si, že by se takhle o sebe měla starat každá ženská?
Všechny ženy mají právo na to, aby se jejich tělo po porodu "rozjelo". Všechny ale mají i stejné podmínky k tomu, dát ho zase zpátky do kupy. Všechno jde zformovat. A já si myslím, že hezká postava pomáhá třebas i k tomu, aby spolu manželé vydrželi déle. Mužský pak od té čtyřicátnice neuteče.

Jak se díváte na ženy, které se o své tělo moc nestarají? Jedete třeba tramvají, vidíte oplácanou, neupravenou ženu a řeknete si, to je strašné?
Mně ani tak nevadí, že je oplácaná. I nafouklé bříško může být hezké a sexy. I větší zadek je pěknej, když se umí nosit. Mně na tlustších lidech vadí, že nejsou vyrovnaní. Jsou nespokojení, stydí se při sexu, například. A mě štve, že si tu nespokojenost vytvářejí sami. Sport beru jako hygienu těla a duše. Denně si vyčistíme zuby, denně pijeme vodu, protože to potřebuje naše tělo. Jenže denně potřebuje naše psychika, kostra a svaly i pohyb!

Říkáte denně… co když nemá čas? Stará se o děti a nestíhá?
Tak na tom jsme všechny stejně A proč nemůže chlap přijít dvakrát či třikrát týdně domů dřív, aby si mohla jít zacvičit? Ale jde hlavně o to, že musím chtít. Když chci dobře vypadat, být spokojená, musí to vzejít ze mě. Kolikrát týdně budu sportovat, záleží na tom, jak mi zavelí tělo. Když mi ale řekne, že chce cvičit jednou týdně, musím počítat s tím, že na výsledky budu čekat dlouho.

Jak ale rozlišit hlas těla od lenosti?
Potom je to jako s tím čištěním zubů. Vím, že se mají čistit, tak tomu zkrátka něco času věnuju.

Jde o to, mít svůj styl

Otočíte se někdy na ulici za chlapem?
Jasně. Se svým prvním mužem jsem se rozvedla proto, že on hodně lítal za ženskými a já si z toho odnesla komplex. Když jsem se pak seznámila se svým druhým mužem, za otáčení se za ženami jsem ho pořád buzerovala. Řekl mi na to, že v tom nic není, že je to zkrátka normální a že mu jako partnerovi mohu věřit. Zbavil mě nejistoty. A funguje to i obráceně. Když se otočím za mužským, klidně řeknu nahlas "Teda, tenhle vypadal fakt dobře" a v klidu kouknu po svém muži.

A co vás na muži upoutá?
Upravenost. Mám ráda voňavý mužský. Aby byl ostřihaný, oholený, neměl mastné vlasy, prostě aby bylo vidět, že se ráno věnoval hygieně. Vůbec na sobě nemusí mít značkové věci, ale měl by mít svůj styl. Vlastní, ne se do něčeho nutit jen proto, že je to "in".

Líbí se vám přirozenost?
Mám ráda přirozené lidi. Sem do fitka chodí například spousta krásných holek, které jsou od hlavy až k patě vyladěné… ale je to proto, že je baví móda. Není to křeč. Ony sáhnou do skříně, rychle si vyberou a jdou. Ráda se na ně podívám a pochválím je.

Jaký máte k módě vztah vy?
Pro mě je móda stres, protože nemám čas kupovat ani oblečení, ani doplňky. Žiju hodně rychle. Takže si radši vezmu tepláky, nahodím tričko a běžím. To je pro mě přirozené v současné době. Ale těším se, až děti povyrostou a budu mít na sebe a módu více času.

Zkoušejí to tady ve fitku na vás chlapi?
Myslím, že ne. Když jsem mužskýmu sympatická, poznám to. Tady se spíš musím snažit prolomit bariéru ostychu, který ke mně mají. Nechci, aby tady byli stydliví a byli ze mě nervózní.

Kdyby to ale bylo potřeba, zrovna vy byste asi dokázala troufalce usměrnit, že?
Nikdo si na mě netroufnul. Nikdy jsem nebyla vyzývavá, takže asi pochopili, že nejsem žádná koketa.

Pravda je, že působíte jako hodně rozhodná, energická žena.
Můj muž mi řekl, že je rád, že mě už podruhé nemusí balit. Protože měl ze mě strach. Nikdy mi ale neřekl proč. Asi kvůli té mé ráznosti, které se bojí spousta chlapů.

Byla to pro něj hodně lopotná šichta?
Ne, on to asi trochu přehání. Pozval mě na večeři a pár dní nato jsme spolu bydleli.

Až takhle? Tak to je spíš velmi svižné tempo.
Já jsem Beran, buď chci, nebo nechci, buď trkám, nebo jsem v klidu. To znamená, že když mě někdo nasere, řeknu mu to. V tomhle případě to klaplo.

A klape to pořád?
Ano. Baví mě, že mi umí naslouchat, poradit, respektuje mě, pomáhá mi, dokáže i zařvat jako chlap. Prostě si jako partneři vyhovujeme. Neměnila bych za nic na světě. Samozřejmě po těch letech mě taky štve, když nechá někde pohozené ponožky. Ale to je věc, o níž jsem si řekla, že ji nebudu mužským nikdy vyčítat.

Má Hanka Kynychová nějaké hříšky? Co alkohol?
Hříšky určitě má, ale neopije se, protože Hanka Kynychová umí pít víno. Od patnácti jsem studovala v Bzenci, takže jsme chodili do vinohradu a alkohol mi byl představený velmi brzy. Párkrát jsem se tam opila a viděla jsem, jak je to děsné, když se ženská najednou změní v příšerné zvíře, a jak těžké jsou druhý den výčitky, co jsem kde dělala. Takže Hanka má strašně ráda víno a ráda se večer zastaví na skleničce, ale neopíjí se.

A jaký má Hanka Kynychová vztah k sexu?
Sex k životu patří. Nedovedu si představit, že bych si s manželem nerozuměla v posteli. To se nedá sedmnáct let přežít. Každý manželský pár je vystaven, když přijdou na svět děti, tvrdé zkoušce. I my jsme si s manželem prožili období, kdy jsme byli oba utahaní a podráždění, chtěli jsme spolu spát, ale nebyla síla. Byly to někdy hodně těžké chvíle, ale překonali jsme to a teď z toho čerpáme. Jsme poučení. O tom bych mohla napsat knihu.

Někdy to ale přece nejde na povel…
To samozřejmě ne. Já na to mám vždycky chuť, ale říkám si: Vždyť bych mohla spát o deset minut déle. Rozumíte? Je to zase jenom o lenosti. Všichni jsme líní jako prasata. Moje povaha mi naštěstí velí: Nebuď líná. Já jsem hodně aktivní.

Děkujeme firmě SONY za půjčení kamery HDR-FX7E.

Hanka Kynychová se narodila v roce 1968 v Kroměříži na Moravě. V osmi letech začala chodit na gymnastiku a zůstala u ní až do 18 let. Vyučila se zahradnicí, pak vystudovala střední pedagogickou školu. Pět let pracovala jako vychovatelka.

V roce 1992 se přihlásila do České školy aerobiku a po jejím absolvování jí tahle disciplína zcela změnila život: je vicemistryní ČR ve sportovním aerobiku z let 1995 a 1996, proslavila se svými ranními cvičeními na TV NOVA, před dvěma lety radila, jak cvičit, v třicetidílném seriálu čtenářkám ona.idnes.cz.

Je podruhé vdaná. V roce 2000 se jí narodil syn Filip, před dvěma lety dvojčata Sofie a Alexandra.

Líbí se vám fotky Hanky Kynychové?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. července 2009. Anketa je uzavřena.

ano 5599

ne 1032

Autoři: , ,

Nejčtenější

Elitní base jumper Rus Rozov zahynul v Himálaji

B.A.S.E. jump

Rus Valerij Rozov, který se věnoval extrémnímu base jumpingu z velehor, zahynul o víkendu při nehodě v Himálajích....

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...Nahota je pro mě přirozená, svoje tělo mám ráda, říká MOgirl Ilona

„Ráda si dělám radost,“ říká MOgirl Ilona.

Je upřímná a přiznává, že automaticky očekává, že od druhých se jí dostane téhož. „S každým člověkem se pro mě otevírá...

S ženou Anděla smrti na rande: jak Mosad pokazil hon na Mengeleho

Anděl smrti Josef Mengele v roce 1956.  Kvůli dokladům ho tehdy vyfotografovala...

Ani proslulému Mosadu se nikdy nepodařilo chytit masového vraha v bílém Josefa Mengeleho. Jednou nevybral správného...

Experiment z Tuskegee: cílem je nechat černošské „pacienty“ zemřít

„Hlavně jim nepodávat léky.“ Čtyři desetiletý trvající pokus v americkém...

Ona studie trvala čtyřicet let. Afroamerickým rolníkům, kteří byli její obětí, vědci neřekli, jakou nemocí trpí, a...

Další z rubriky

Bikini fitness je oslavou harmonie a zdraví, říká Kristýna

Mám vysoké cíle, říká o svém soutěžení v bikini fitness Kristýna Dobrovolská.

Do fitness centra začala chodit před dvěma lety a letos na podzim si poprvé vyzkoušela, jaké je to stát na pódiích...

Za nejkrásnější MOgirl jste vybrali Nikol. A šest z vás vyhrálo dárky

Nikol, samotářská kráska, která se nebojí jít proti proudu

O vaši přízeň soutěžilo celkem dvaatřicet půvabných dívek. Nejvíc vám učarovala blondýnka Nikol, právě tu jste zvolili...

S nahotou problém nemám, říká MOgirl Karolína

Mám ráda lidi s rozhledem, o rasistu bych si neopřela ani kolo, říká MOgirl...

Do všeho se hrne po hlavě, bez přemýšlení. Nebilancuje, nerada se obrací do minulosti. „Žiji přítomným okamžikem,“ říká...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.