Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za co utrácejí bohatí? Největší úchylky milionářů

  10:00aktualizováno  10:00
Ano, jsou jiní než většina lidí. Minimálně tím, že jejich konta přetékají miliony. A také tím, za co je dokáží utratit a co se odehrává v jejich mozku. Zjistěte, za co pohádkově bohatí lidé utrácejí svoje peníze.

Marnotratné utrácení, teatrální snobismus, ale i obsesivní spořivost: někteří boháči jako by chtěli potvrdit vše, co se o nich říká. | foto: Profimedia.cz

Někteří psychologové zastávají názor, že bez toho, aby byl člověk alespoň trochu šílený, nedokáže velké peníze nikdy vydělat.

Chybí mu totiž originalita, nadhled a odlišný úhel pohledu, který by mu umožnil dělat věci jinak, než je dělá většina ostatních.

Ačkoli tuto hypotézu ještě žádný výzkum nepotvrdil, rozmary některých boháčů jí dávají za pravdu.

Kupte si svůj ostrov

Velkou módou mezi boháči je koupě vlastního ostrova, na kterém se schovávají před tlakem okolního světa, novináři a vším nepříjemným. Například v roce 2006 si herec Mel Gibson za 252 milionů korun koupil ostrov Mago Island v souostroví Fidži.

Ostrov Mela Gibsona - Mago Island

Mago Island, ostrov, na němž nachází útočiště Mel Gibson.

Svůj ostrov má i zpěvák Ricky Martin; toho však vyšla tato investice mnohem levněji, zaplatil pouhých 176 milionů korun.

Herci se při koupi svého vlastního ostrova velmi rádi inspirují také snímky, v nichž hráli. Například Johnny Depp se při natáčení Pirátů z Karibiku zbláznil do kokosových palem a teplého moře. Nelenil a za 65 milionů korun si pro sebe a svou milou Vanessu koupil ostrov Little Hall´s Pond Cay.

Deppovi s koupí ostrova radil jeho herecký kolega Marlon Brando. Ten měl s ostrovem značné vlastní zkušenosti.

Po natáčení Vzpoury na Bounty si totiž koupil také ostrov v korálovém souostroví Tatiaroa ve Francouzské Polynésii. Dokonce prý šlo o ostrov, kde žila část skutečných vzbouřenců.

A aby nebylo bizarních pikantností dost, Brando v roce 2003 přepsal část ostrova na svého důvěrného přítele a zaručil mu na něm doživotní útočiště. Tím skvělým přítelem, který schovávačku skutečně potřebuje, není nikdo jiný než Michael Jackson.

Někdejší hvězda erotického snímku Devět a půl týdne Kim Bassingerová šla ještě dál. Ostrov jí připadal příliš obyčejný, tak v roce 1989 koupila rovnou celé malé městečko Braselton v Georgii.

Chtěla z něj udělat turistickou atrakci s filmovým festivalem a studii, jakýsi druhý Hollywood.

Jenže už o čtyři roky později ho musela prodat, protože se po prohraném soudu ocitla na mizině.

Letadla a auta

Larry Ellison sice šéfuje softwarové firmě Oracle, ale v soukromí se stále chová tak trochu jako malý chlapec. Je známý tím, že rád létá ve své italské stíhačce Marchetti a tryskovém letadle Gulfstream.

Katana - jachta šéfa firmy Oracle Larryho Ellisona

Jachta Katana patří k nejlepším plachetnicím světa. Vlastní ji Larry Ellison.

Když se ale doslechl, že si i jeho rival Bill Bates koupil svůj vlastní tryskáč, rozhodl se, že musí mít něco navrch. Nelenil a koupil si ruskou stíhačku Mig-29. K jeho velkému zármutku mu však úřady nepovolily tento stroj dovézt do Spojených států.

Hvězda americké The Tonight Show Jay Leno je vyhlášený svou vášní pro klasická auta a motocykly. Jeho sbírka obsahuje 84 aut a 73 motocyklů.

Pokud byste se s ním skamarádili, mohli byste v ní obdivovat taková esa, jako je Vincent, MV Agusta, Hudson Hornet z padesátých let, Oldsmobile Tornado z roku 1966 nebo Ace motorcycle z roku 1924.

Slabostí pro výjimečné stroje je známý i nejbohatší panovník planety, brunejský sultán. Jeho majetek se odhaduje na 450 miliard korun a získal ho díky obrovským zásobám ropy ve své zemi.

"Vozový“ park sultána čítá šest malých letadel, jeden boeing a dvě helikoptéry. Boeing je vybaven zlatým nábytkem a helikoptéry, které panovník rád sám pilotuje, mají zlaté kniply a výkonné stereo soupravy.

Jen pro zajímavost: palác, v němž sultánova rodina bydlí, stál 350 milionů dolarů a najdete v něm 1 788 pokojů a 200 toalet vyvedených ve zlatě. Rozlohou je sultánův palác větší než Vatikán.

Blázni mezi boháči

Jedním z nejznámějších bláznů mezi milionáři byl například Ludvík II. Bavorský, jemuž se přezdívalo Šílený král. Tento bezmezný obdivovatel Richarda Wagnera proslul především stavbou pohádkového zámku Neuschwanstein.

Neuschwanstein

Neuschwanstein

Zámek měl být poctou slavnému skladateli a inspiraci našel právě v jeho operách. Trvalo celých třiadvacet let, než byla monumentální stavba dokončena – a padla na ni značná část panovníkových financí.

Paradoxem je, že Wagner do zámku nikdy nevstoupil a sám Ludvík v něm pobyl pouhých jedenáct dní. Nicméně pohádková stavba inspirovala Walta Disneyho, který podle ní nakreslil svůj zámek pro Popelku.

Skutečným šílencem byl také Howard Hughes disponující neuvěřitelným bohatstvím (podle jeho životního příběhu byl natočen film Letec). Pracovali pro něj tři osobní lékaři, kteří se snažili rozptýlit jeho neustálé obavy o jeho zdraví.

Ačkoli jeho firmy vybavovaly americké letectvo nejmodernějšími zbraněmi, Hughes byl známý vymýšlením nejkrkolomnějších plánů, jak se vyhnout placení daní. V rámci úprku před finančním úřadem dokonce prodal svůj dům v Los Angeles, aby dokázal, že není obyvatelem státu Kalifornie.

Nevadilo mu ani to, že za své daňové úniky v důsledku zaplatil víc, než kdyby odváděl regulérní daně.

Letec, průmyslník a filantrop Howard Hughes

Letec, průmyslník a filantrop Howard Hughes

V rámci své obsese vyžadoval naprostou kontrolu nad svým životem a denně psal personálu na lístečky desítky příkazů, v nichž trval na splnění i těch nejmenších a nejabsurdnějších detailů.

Když jeho nemoc pokročila, zhroutil se a uzavřel do naprosté izolace. Na okna svého apartmá nechal pověsit těžké závěsy, přes něž nepronikalo žádné světlo, a celé dny sledoval filmy, telefonoval se svými právníky nebo skládal své oblíbené ubrousky Kleenex do milimetrově přesných geometrických tvarů.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Extrémní gastronomie: „škvarky“ z vybíjených delfínů mají příchuť rtuti

Postoj úřadů k zabíjení delfínů je v Peru vlažný. I proto tam delfíní maso...

Sytě červené a tučné maso „chancho marino“, které vám nabídnou v přímořských rybích restauracích Peru jako předkrm,...

Najdete na iDNES.cz