Zabijáci jejího libida

aktualizováno 
Nechce s vámi spát a tváří se, jako by pro ni sex byl největším trestem. Nepomáhá vtírání se, svádění ani přemlouvání. Přesto zachovejte klid. Nemusí to znamenat, že vás podvádí, že už ji nepřitahujete, a dokonce to nemusí být ani vaše chyba. Tady je přehled nejběžnějších zabijáků její sexuální touhy.

Psychická nepohoda, perioda, ale i nedostatek pohybu a antikoncepční pilulky: to vše může potlačit libido vaší partnerky a vést k odmítání sexu | foto: Profimedia.cz

Vycházejte z toho, že ženské libido je velmi křehká věc a ovlivňuje ho celá řada faktorů. Jeho úroveň není stejná a v průběhu času stoupá a klesá v závislosti na životních situacích, psychickém rozpoložení, tělesném zdraví, ale i věku.

Z odborného hlediska se za nízké libido nepovažuje situace, kdy vaše partnerka bude odbývat jeden týden milostné návrhy s tím, že má migrénu. O nízkém libidu se mluví tehdy, pokud se u ní objevuje dlouhodobě trvalý nebo opakující se nezájem o sex a cokoli, co s ním souvisí.

Podle statistik má s dočasně nízkým libidem během svého života zkušenost víc než čtyřicet procent žen. Dlouhodobě nízká sexuální touha podle odborníků postihuje pět až deset procent žen. Vinu za to mohou nést následující faktory.

Nízké sebevědomí

Má vaše partnerka mindrák z kilogramů navíc a i vy sami občas utrousíte vysoce vtipnou poznámku o obvodu jejích stehen? Potom se nedivte, že je její erotický apetit pod bodem mrazu.

"Nízké sebevědomí se na ženském libidu může podepsat výrazným způsobem," říká psycholožka Eva Malá. "Lze říci, že ženy mají obecně větší tendenci soudit své kvality podle vzhledu. A pokud se necítí ve svém těle, může se to odrazit na jejich libidu a milostném životě vůbec."

Nízké sebevědomí stojící za nechutí k sexu poznáte relativně snadno: I po dlouhodobém vztahu se před vámi stydí svléknout, nejradši by, aby se vaše hrátky odehrávaly potmě, donekonečna po vás chce ujištění, že se vám líbí.

Ačkoli někdy se vám může společným úsilím podařit vybudovat u ní zdravé sebevědomí, existují bohužel ženy, u nichž se sebepodceňováním nehnete.

Těhotenství a kojení

I když předtím připomínala uragán vášně, jakmile otěhotní, máte pocit, že vstoupila do kláštera. Těhotenství má na každou ženu rozdílný vliv, zatímco u některých se touha po sexu naopak zvýší, jiné se jakýmkoli milostným aktivitám vyhýbají obloukem s co největším poloměrem.

Kojení může být pro libido ženy problematickým obdobím. Mohou za to hormony.

Mohou za to hormony, které její tělo v těhotenství vylučuje. Připravte se také na variantu, že tento stav může trvat i po porodu po dobu, kdy bude kojit. Na vině jsou opět staré dobré hormony.

Její perioda

Silným protivníkem vašich milostných hrátek je její perioda, respektive premenstruační syndrom. Ten je o to zrádnější, že kromě naprosté nevypočitatelnosti s ním nemůžete nic udělat.

Premenstruační syndrom se objevuje přibližně týden před tím, než dostane menstruaci, a je podmíněný hormonálními změnami v jejím těle. Během něj se vaše partnerka změní naprosto nepochopitelně v iracionální, nelogické a hysterické stvoření, s nímž se nemáte šanci domluvit na čemkoli.

Je zřejmě zbytečné zmiňovat se o tom, že během tohoto období na sebe nenechá ani sáhnout a veškeré erotické návrhy vnímá jako hodně nepodařený vtip.

Stres

S určitou mírou stresu se potýkají všichni, ale jakmile začne stres ovlivňovat i váš sexuální život, máte problém. Tlak v práci, problémy ve vztazích, úzkost, to mohou být jen některé ze stresových aspektů, které se negativně odrazí na její chuti na jakékoli ložnicové aktivity.

"O negativním vlivu stresu na libido se ví už dávno. Pokud se právě tento problém týká vaší partnerky, zcela určitě byste se měli zaměřit na partnerskou komunikaci a poskytnout jí šanci, aby svůj stres ventilovala verbálně. Vynikající službu vám prokáží i relaxační techniky, jako je například masáž," radí odbornice.

Nedostatek pohybu

Je prokázáno, že ženy, které pravidelně cvičí, mají větší chuť na sex (kromě toho mají i méně bolestivou menstruaci a nemučí své okolí projevy premenstruačního syndromu).

Sportovní aktivita pomůže tělu, mysli i libidu

Podle výzkumu provedeného v roce 2005 odborníky z Harvardské univerzity se u žen věnujících se pravidelně pohybu objevují méně častěji problémy související s hormony. Jděte si společně zaběhat nebo zacvičit do posilovny a váš sexuální život tak dostane novou vzpruhu.

Antikoncepce

Je to tragikomický paradox: vaše drahá polovička užívá antikoncepci, aby si mohla užít nechráněného sexu, ale antikoncepce zároveň likviduje její chuť na jakoukoli erotiku.

"S trochou nadsázky jde skutečně o dvousečnou zbraň," potvrzuje Eva Malá. "Na jednu stranu antikoncepce pomáhá ženám, aby se při sexu uvolnily, ztratily zábrany a nebály se nechtěného otěhotnění, které u některých působí jako mentální blok. Na druhou stranu se však hormony obsažené v antikoncepci mohou negativně odrazit na ženském libidu. Řešením je požádat gynekologa o předepsání jiného typu antikoncepce."

Užívání léků

Její chuť na milování ovlivňují i léky, které aktuálně užívá.

"Je prokázané, že sexuální touhu negativně ovlivňují například některá antidepresiva a především pak sedativa," potvrzuje psycholožka. Smrtící ránu však podle lékařů vašemu erotickému životu zasadí i většina léků na krevní tlak.

Drogy

Jestliže žijete v přesvědčení, že když si občas něco „dáte“, budete si užívat ojedinělého sexu, je načase změnit rychle názor. Většina drog má totiž na libido opačný vliv.

Mezi jeho likvidátory patří dokonce i marihuana, která navíc u žen snižuje lubrikační schopnost vagíny, což sexuálnímu prožitku také neprospívá.

Autoři:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Najdete na iDNES.cz