Vyhřezlá plotýnka vás může překvapit kdykoli, zejména však při zvedání těžkých

Vyhřezlá plotýnka vás může překvapit kdykoli, zejména však při zvedání těžkých věcí. | foto: Profimedia.cz

Zablokovaná záda: proč se nemůžete ani pohnout

  • 18
Chcete zvednout těžší věc, ale sotva se sehnete, projede vám zády ostrá bolest a máte problémy se narovnat. Zablokovaná záda, jak se často laicky říká vyhřezlé meziobratlové ploténce, se vám mohou přihodit při téměř jakékoli situaci a mohou postihnout kohokoli bez rozdílu věku či životního stylu.

Pokud jste dokončili alespoň základní školu, pravděpodobně víte, že páteř je složená z jednotlivých obratlů. Mezi nimi se nachází inkriminované meziobratlové ploténky, které tvoří vazivový prstenec a rosolovité jádro. Zjednodušeně si můžete meziobratlovou ploténku představit jako jakýsi gelový polštářek, který je umístěn mezi jednotlivými obratli. Jejím úkolem je zajistit, aby se o sebe obratle netřely, nenarážely do sebe a páteř se mohla plynule pohybovat.

I když lidé často mluví obecně o zablokovaných zádech, je potřeba rozlišovat mezi "obyčejnou" bolestí zad a vyhřezlou meziobratlovou ploténkou. Liší se nejenom příznaky, ale i četností, s níž se tyto zdravotní problémy objevují. Zatímco vyhřezlou meziobratlovou ploténkou zažije, podle lékařských statistik, každý osmý dospělý člověk, bolest bederní páteře potkala v předcházejícím roce osmadevadesát procent lidí.

Oba problémy jsou charakterizovány nepříjemnou bolestí, ale bolest bederní páteře je většinou tupá, u vyhřezlé meziobratlové ploténky je to silná bodavá bolest, která teprve časem přechází v tupou. U vyhřezlé ploténky se často objevuje bolest, která vystřeluje až do nohy (objevit se může i mravenčení a potíže s pohybem nohy).

Fatální přetížení

K vyhřeznutí ploténky může dojít z mnoha důvodů. Příčinou může být úraz, špatný pohyb (často k němu dochází například při nevhodné technice sportování), ale v mnoha případech je to důsledek stárnutí. S postupujícím věkem klesá elasticita svalů i síla kostí a zmenšuje se množství tekutiny v meziobratlových ploténkách, čímž dochází k poklesu jejich flexibility. Úměrně tomu se samozřejmě zmenšuje i jejich schopnost tlumit tření a otřesy obratlů.

Jak předejít bolestem zad

Dbejte na správné držení těla, když sedíte, stojíte i chodíte. Pamatujte si, že uši, ramena a boky by měly být v jedné rovině.

Dbejte na pravidelný pohybový režim. Chůze, plavání či jízda na kole vám posílí svaly a udrží meziobratlové ploténky na svém místě. Před sportem se nezapomeňte protáhnout.

Investujte do kvalitních bot, které budou podporovat správné držení těla.

Investujte do kvalitní, středně tvrdé matrace, která poskytne vašim zádům při spánku dostatečnou oporu.

Udržujte si zdravou hmotnost.

A teď si představte, že se za těchto okolností pokusíte například zvednout ze země něco těžkého. Vaše netrénované a ochablé svaly tuto zátěž nezvládnou a jeden (nebo více) z nich se neúměrně smrští, nebo natáhne. Tím vznikne v dané oblasti intenzivní nerovnováha, kdy je jedna strana napjatá znatelně víc než druhá. Na vaší páteř tak působí velký tlak a přetížení, kterému snáze podlehnou vaše meziobratlové ploténky než kostěné obratle.

V důsledku tohoto tlaku se meziobratlová ploténka buď vyboulí do strany (představte si gelový polštářek, který na jedné straně zmáčknete), nebo v horším případě přímo praskne. Meziobratlové ploténky se však nenachází ve vzduchoprázdnu, takže ono "vyboulení" vyvine tlak na nervy v okolí páteře a ty zase "zajistí" onen pocit intenzivní bolesti, který vám znemožňuje prakticky jakýkoli pohyb. Bolest navíc bude přetrvávat tak dlouho, dokud vyhřezlá ploténka bude na nervová zakončení dál tlačit.

Nejproblematičtější částí páteře je z tohoto hlediska oblast bederní a křížové páteře. Nejčastěji dochází k výhřezu mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem nebo mezi pátým bederním a prvním křížovým. Nepříjemnou zprávou poté je, že má tento zdravotní problém často tendenci opakovat se.