Zdravá barva v obličeji přitahuje ženy víc než chlapácké rysy, tvrdí studie

  14:00aktualizováno  14:00
Nejde o účes, chlapácké rysy nebo tvar nosu. Ženám mnohem více záleží na barevném nádechu vašeho obličeje. Přednost dávají červeným a žlutým tónům, které jsou známkou zdraví, tvrdí studie bristolské univerzity.

Podle studie jsou pro ženy atraktivnější muži s žlutým tónem pleti (vpravo) než muži s bledým nádechem pokožky. | foto: neatorama.com

Lidé, jejichž strava je bohatá na ovoce a zeleninu, mívají žlutější nádech barvy pleti, a ti, kteří se udržují v dobré fyzické kondici, zase více okysličenou, a tedy červenější krev i pokožku. Právě proto je ženy považují za atraktivnější, zatímco bledá pleť muže diskvalifikuje jako potenciálně nezdravé, tvrdí spoluautor studie Ian Penton-Voak.

Silné maskulinní rysy obličeje, jako je například výrazná čelist či nos, naproti tomu podle zjištění studie mužům body nepřinesou. "Maskulinita nijak nesouvisí s tím, jak muž ženy přitahuje," říká Penton-Voak. Jinými slovy, otázka, kterou si ženy kladou, zní: Je potenciální partner zdravý, nebo nemocný?

Tým z bristolské univerzity předložil jednadvaceti ženám bílé barvy pleti (a průměrného věku 19 let) dvacítku fotografií mužů bílé barvy pleti (kolem 27 let), ale různých barevných odstínů a maskulinních rysů obličeje.

Výsledek? Jako nejpřitažlivější z hodnocení vyšli muži, jejichž tváře nesly červený či žlutý nádech.

V druhé části experimentu vědci fotografie digitálně upravili a některým tvářím přidali maskulinnější křivky, jiné naopak zženštili. Ani tentokrát nebyl větší zájem o "chlapáky", prozrazuje článek o studii v National Geographic. Ačkoli se pokusu účastnily osoby bílé barvy pleti, jeho závěry budou zřejmě platné napříč kulturními a etnickými skupinami. Jiné experimenty totiž prokázaly, že mužským tvářím s nádechem žluté či červené dávají přednost například i zuulské ženy.

Nejde jen o tvář

Podle jiných vědců je ale studie příliš jednostranná. "Fyzická přitažlivost není jediným kritériem, podle něhož se ženy rozhodují," zdůrazňuje Laura Dane, evoluční psycholožka na Douglas College v Britské Kolumbii.

Připomíná studii publikovanou před dvaceti lety v Journal of Psychology, při níž dostaly ženy na výběr mezi atraktivním mužem v uniformě zaměstnance řetězce rychlého stravování Burger King a mužem nepřitažlivého fyzického zevnějšku, ale v obleku. Většina žen si vybrala druhou možnost, protože dotyčného považovala za sociálně zdatnějšího (pokud by si však mohla vybrat, v ideálním případě by dala přednost atraktivnímu muži v obleku).

Tentýž pokud se opakoval s muži a ti si vybírali ženy nejčastěji prostě podle jejich fyzické přitažlivosti, bez ohledu na to, co o jejich sociálním statusu vypovídal zevnějšek.

Právě proto jsou podle Penton-Voaka zkoumání, jaké jsou mužské preference při výběru partnerky, tak "nudná". Pánové totiž docela důsledně chtějí ženy, které dávají svými ženskými rysy a mladistvým zjevem najevo plodnost.

K čemu ale tedy slouží maskulinní rysy? Ty mohou vypovídat nejen o zdravotní kondici a potenci, ale i o sociálním vlivu a moci, napovídá Dane a Penton-Voak doplňuje: "Maskulinita zde možná není pro to, aby zajistila přitažlivost v očích žen, ale aby fungovala jako nárok na dominantní postavení ve společenské hierarchii."

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz