Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zdravá barva v obličeji přitahuje ženy víc než chlapácké rysy, tvrdí studie

  14:00aktualizováno  14:00
Nejde o účes, chlapácké rysy nebo tvar nosu. Ženám mnohem více záleží na barevném nádechu vašeho obličeje. Přednost dávají červeným a žlutým tónům, které jsou známkou zdraví, tvrdí studie bristolské univerzity.

Podle studie jsou pro ženy atraktivnější muži s žlutým tónem pleti (vpravo) než muži s bledým nádechem pokožky. | foto: neatorama.com

Lidé, jejichž strava je bohatá na ovoce a zeleninu, mívají žlutější nádech barvy pleti, a ti, kteří se udržují v dobré fyzické kondici, zase více okysličenou, a tedy červenější krev i pokožku. Právě proto je ženy považují za atraktivnější, zatímco bledá pleť muže diskvalifikuje jako potenciálně nezdravé, tvrdí spoluautor studie Ian Penton-Voak.

Silné maskulinní rysy obličeje, jako je například výrazná čelist či nos, naproti tomu podle zjištění studie mužům body nepřinesou. "Maskulinita nijak nesouvisí s tím, jak muž ženy přitahuje," říká Penton-Voak. Jinými slovy, otázka, kterou si ženy kladou, zní: Je potenciální partner zdravý, nebo nemocný?

Tým z bristolské univerzity předložil jednadvaceti ženám bílé barvy pleti (a průměrného věku 19 let) dvacítku fotografií mužů bílé barvy pleti (kolem 27 let), ale různých barevných odstínů a maskulinních rysů obličeje.

Výsledek? Jako nejpřitažlivější z hodnocení vyšli muži, jejichž tváře nesly červený či žlutý nádech.

V druhé části experimentu vědci fotografie digitálně upravili a některým tvářím přidali maskulinnější křivky, jiné naopak zženštili. Ani tentokrát nebyl větší zájem o "chlapáky", prozrazuje článek o studii v National Geographic. Ačkoli se pokusu účastnily osoby bílé barvy pleti, jeho závěry budou zřejmě platné napříč kulturními a etnickými skupinami. Jiné experimenty totiž prokázaly, že mužským tvářím s nádechem žluté či červené dávají přednost například i zuulské ženy.

Nejde jen o tvář

Podle jiných vědců je ale studie příliš jednostranná. "Fyzická přitažlivost není jediným kritériem, podle něhož se ženy rozhodují," zdůrazňuje Laura Dane, evoluční psycholožka na Douglas College v Britské Kolumbii.

Připomíná studii publikovanou před dvaceti lety v Journal of Psychology, při níž dostaly ženy na výběr mezi atraktivním mužem v uniformě zaměstnance řetězce rychlého stravování Burger King a mužem nepřitažlivého fyzického zevnějšku, ale v obleku. Většina žen si vybrala druhou možnost, protože dotyčného považovala za sociálně zdatnějšího (pokud by si však mohla vybrat, v ideálním případě by dala přednost atraktivnímu muži v obleku).

Tentýž pokud se opakoval s muži a ti si vybírali ženy nejčastěji prostě podle jejich fyzické přitažlivosti, bez ohledu na to, co o jejich sociálním statusu vypovídal zevnějšek.

Právě proto jsou podle Penton-Voaka zkoumání, jaké jsou mužské preference při výběru partnerky, tak "nudná". Pánové totiž docela důsledně chtějí ženy, které dávají svými ženskými rysy a mladistvým zjevem najevo plodnost.

K čemu ale tedy slouží maskulinní rysy? Ty mohou vypovídat nejen o zdravotní kondici a potenci, ale i o sociálním vlivu a moci, napovídá Dane a Penton-Voak doplňuje: "Maskulinita zde možná není pro to, aby zajistila přitažlivost v očích žen, ale aby fungovala jako nárok na dominantní postavení ve společenské hierarchii."

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...



OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz