Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ženská s instinktem zabijáka

  10:00aktualizováno  10:00
„Každý sportovec by měl mít srdce bojovníka. Je jedno, jestli plavete, běžkujete nebo boxujete. V určitou chvíli se musíte kousnout a dojít až na hranici svých možností,“ říká Arleta Krausová. Drobná dívka s vyrýsovanými svaly a výrazným tetováním, která je trojnásobnou amatérskou mistryní republiky v boxu.

Bitky nevyvolávám, říká boxerská mistryně Arleta Krausová

Perete se ráda?
Možná jsem se prala jako malá v osmi letech, když mi kluci vyznávali lásku taháním za vlasy (smích). Jinak ale nikdy nic. Mám svoji hrdost – a pokud děláte takový sport jako box, nebudete nikde vyvolávat bitku. Ale samozřejmě bych se sama sebe fyzicky zastala, kdyby to bylo nutné.

Jak vás napadlo začít s boxem?
Jezdila jsem na koni, chodila jsem do posilovny a pak jsem se rozhodla zkusit zase nějaký sport.  Znala jsem se s jedním boxerem, lákalo mě to, a tak jsem to šla zkusit na kondiční trénink. Začalo mě to bavit, chodila jsem častěji a častěji a po čase jsem si troufla i na zápasy.

Arleta Krausová: půvab v ringu

Co vás na boxu tak baví?
No, je to hlavně velká rozmanitost toho sportu. Zahrnuje silovou přípravu v posilovně, silově-vytrvalostní fázi, běhání, atletickou přípravu, samotný boxerský trénink. Sparring, tedy to "rvaní se", přijde na řadu až tak po roce namáhavé dřiny.

Je pravda, že jsou boxerky spíš takové "mužatky"? Jaké jsou třeba vaše kolegyně a soupeřky?
Myslím, že je to dost individuální. Mám za to, že kdybych dělala třeba atletiku nebo běhání, stejně bych asi nechodila v sukni a lodičkách, jsem v oblékání spíš chlapecký typ.

Na druhou stranu znám spoustu boxerek, které mají vždycky perfektně upravené vlasy, jsou namalované a upravené. Celkově se nedá říct, že bychom byly všechny "mužatky", ale máme k tomu asi blíž než krasobruslařky.

Ženy v typicky mužských sportech jsou taky označovány za svého druhu feministky…
Nemám ráda takové to škatulkování feministka-nefeministka, emancipovaná- neemancipovaná, ženské práce-mužské práce.  Já hrozně ráda vařím, nesnáším uklízení, žárovku si vyměnit umím…je to o tom, co vám jde a vyhovuje dělat.

Arleta Krausová: půvab v ringu

Vzal vám box něco?
Kromě spousty volného času třeba dlouhé nehty a make-up.  Také nějaké velké pařby o víkendu jsou vyloučené, mám jedenáct tréninků v týdnu, takže mi na to moc nezbývá síla.

Jedenáct? Jak to stíháte se zaměstnáním?
Trénuji s profesionály v Médea týmu u Jurije Krivoručka. Dopoledne posiluji nebo mám boxerskou specializaci sama s trenérem, odpoledně máme trénink jako celý tým a o víkendu chodíme třeba běhat.

Pracuji jako kondiční trenérka a odbornice na výživu ve fitness centru o patro výš nad tělocvičnou, kde mám tréninky. Jsem vděčná, že tu mám tak skvělé podmínky, jinak bych si to určitě časově dovolit nemohla.

Jak velké publikum má vlastně ženský box?
Pořád je to ještě neobvyklý sport. Na amatérské úrovni to lze těžko odhadnout, chodí lidé z města, kde se to koná, a místní boxerské týmy.

O profesionálkách se poslední dobou začalo docela mluvit a začíná to být pro hodně lidí atraktivní. Jdou se na to podívat, jsou překvapení, že je to doopravdy, že holky nemají helmy a dobře boxují.

A kdy se můžu jít podívat na vás?
To bohužel ještě chvíli potrvá, měla jsem tříštivou zlomeninu prstů a nějakou dobu nebudu moci na zápasy. Ale na 17. prosince připravuje Médea tým galavečer v hotelu Hilton, tak doufám, že se to bude divákům líbit a že nějací fanoušci přibudou.

Býváte po zápasech pomlácená?
No, jak po kterém (smích). Já to beru jako nevyhnutelnost, bez toho asi zápasit nejde. Jedině kdybych se stala neporazitelnou (smích). Občas lidi docela zírají, ale to se nedivím, když přijdu do obchodu se dvěma monokly.

Plánujete přechod do profesionálního boxu? 
Určitě ano. Zatím se snažím sbírat zkušenosti na amatérském poli, boxuji teprve čtyři roky. Až s trenérem poznáme, že je na to správný čas, tak to zkusím.

Jaké máte ráda filmy? Akční, nebo radši romantické?
No já na nějaké velké násilí opravdu nejsem. Včera jsem viděla údajně nejlepší film všech dob – Sedm samurajů… a musím říct, že se mi líbil.

Arleta Krausová: půvab v ringu

Byla jsem až překvapená, že černobílý japonský film dokázal udržet mou pozornost celé tři a půl hodiny. Nejradši mám ale klasické české komedie nebo Pána prstenů.

Jaký by měl být váš partner? Hledáte ho mezi boxery nebo jinými sportovci?
Můj přítel je kickboxer, předtím dělal karate. Pro mě jako pro sportovkyni je důležité, aby partner pochopil, že jsem celý den v tělocvičně nebo odpočívám po tréninku, že jedu na víkend na soustředění a podobně.

Moc si neumím představit, jak by se na to nesportovci dívali. Můj přítel je v tomto opravdu skvělý a podporuje mě.

A jak je to u žen se sexem před důležitým zápasem – musíte být zdrženlivé stejně jako muži?
To je jedno, jestli jste žena nebo muž, před zápasem žádné probděné noci! (smích)

Autoři:


Nejčtenější

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

Najdete na iDNES.cz