Mystérium ženského orgasmu fascinuje vědce celá desetiletí. Na kloub mu zatím...

Mystérium ženského orgasmu fascinuje vědce celá desetiletí. Na kloub mu zatím nepřišli. | foto: Profimedia.cz

Záhada ženského orgasmu: kdysi zřejmě sloužil k rozmnožování

  • 55
Je rébusem, který trápí generace vědců. Hádankou přírody. Ženský orgasmus není potřeba k oplodnění a sexuální akt mnohdy ani nedoprovází. Proč tedy vlastně existuje? ptali se vědci, protože se nechtěli spokojit s vysvětlením, že slouží k rozkoši. Možná již mají odpověď. Kdysi dávno totiž k oplodnění sloužil.

Autoři aktuální teorie, která poodhaluje závoj nad kombinací ženiných svalových kontrakcí, vyplavování hormonů a intenzivního pocitu rozkoše, se přitom museli vydat opravdu hluboko do historie. Odpověď našli ve stupni biologického vývoje před celými desítkami milionů lety. Otazník biologie začali rozmotávat z jiné strany než jejich kolegyně a kolegové před nimi.

Nezačali u žen, ale u hlodavců, koček a další zvěře.

Velké detektivní pátrání

„Věda orgasmus vyhradila jen lidem a primátům,“ shrnuje dosavadní bádání Mihaela Pavličevová z University of Cincinnati, „jeho původ se nehledal tak, že bychom se zaměřili i na jiné živočišné druhy.“ V tom viděla spolu se svým kolegou Günterem Wagnerem z Yale University mezeru, nedodělek. A rozhodli se ho napravit.

Sex je souboj, říkala Kámasútra

A učila, jak si užívat život ve městě

K neuvěřitelným polohám mohli mít staří Indové a Indky natrénováno z jógy,...

Pustili se proto do studia odborných spisů a magazínů o širokém okruhu zvířat, od hrabáčů po koaly. Připomenuli si tak, že existují dvě skupiny savců. První, v níž jsou například kočky nebo králíci, charakterizuje takzvaná reflexivní ovulace, samička tedy vypouští zralé vajíčko, vhodné k oplodnění, jedině při reprodukčním aktu. Ne samovolně. A jeho vypuzení z vaječníků je doprovázeno, dokonce umožňováno hormonální vlnou oxytocinu a prolaktinu, takovou, který připomíná ženský orgasmus. Ve druhé skupině savců, do níž patří i ženy, dochází k vypuzování zralých vajíček spontánně, bez onoho hormonální přílivu a dokonce bez sexuálního aktu. V případě žen jednou za měsíc.

Zjištěné typy ovulace poté američtí vědci zasadili do evolučního stromu, zajímalo je totiž, jak si stojí během biologického vývoje. Zjistili, že reflexivní ovulace, která potřebuje sexuální akt a hormonální bouři, je evolučně starší. Spontánní ovulace se podle nich objevila poprvé až u společného předka primátů a hlodavců před 75 miliony lety.

Vědecké duo se tak dostávalo na začátek příběhu ženského orgasmu. Podle jejich hypotézy má ženský orgasmus kořeny v mechanismu, který sloužil, a u některých savců stále ještě slouží, k uvolňování zralých vajíček. Ostatně, pro svou teorii získali autoři studie zveřejněné v magazínu Journal of Experimental Zoology podpůrného stoupence. Je jím klitoris. Přesněji jeho cesta z vaginy ven.

Klitoris a jeho přestěhování

Samičky nejstarších savců měli totiž klitoris ještě uvnitř vaginy. Podle Pavličevové a Wagnera to bylo proto, že právě klitoris měl za úkol vysílat do mozku signály, které měly následně vypustit hormony a ty zase uvolnily vajíčka. Orgasmus zajišťoval oplodnění, a proto byl klitoris přímo ve vagině. To bylo podle vědců evolučně výhodné pro samičky savců, které zřídkakdy narazily na samce. Mechanismus zajišťoval, aby bylo každé takové setkání reprodukčně co nejvíce vytěženo.

Co chtějí ženy?

Porno statistiky roku 2015 napovídají: orální sex

Nejvyhledávanější ženou roku 2015 byla na serveru PornHub Kim Kardashianová....

Během vývoje však začali někteří savci, včetně primátů, žít v sociálních skupinách. Samice tak měly k protějškům pravidelný přístup a celé předchozí nastavení již nebylo potřeba. Co u nich proto přinesl následný vývoj, si můžeme domyslet. Ovulace se začala odehrávat samovolně, v pravidelných cyklech. A klitoris, který nebyl k vypuzení vajíček potřeba, se tedy odstěhoval z vaginy ven. „Přece nechcete, aby vás onen starý signál rušil ve špatný čas,“ vysvětluje rozpad vývojově předchozího senzorického systému Wagner.

Americká hypotéza je zcela novátorská a zatím se zdá prokázaná. Její autoři však poctivě zdůrazňují, že i kdyby byla její pravdivost doložena dalšími argumenty, ani tak by celou otázku ženského orgasmu nevysvětlovala.

Zatímco původ ženského orgasmu možná objasňuje, neříká nic o jeho současné roli. „Tady jsou všechny směry pořád otevřené,“ říká Wagner. Jeho kolegyně víc než souhlasí: „Je spousta debat o tom, jakou může ženský orgasmus hrát roli. A my nemůžeme vyloučit, že si poté, co přišel o svou rozmnožovací funkci, neosvojil nějakou jinou.“

Její zdrženlivost je na místě, hypotéz o současné roli ženského orgasmu je přehršel.

Ženský orgasmus a mužská bradavka

Začněme tou první, která se s ním vypořádává s kreativní jednoduchostí. Tvrdí, že žádný specifický evoluční účel zkrátka nemá. I když jeden vlastně ano – dává ženám potěšení. Ženský orgasmus je „jen“ fantastickým bonusem, říká Elisabeth Lloydová, autorka kniha The Case of the Female Orgasm. Je vedlejším produktem vývoje mužského orgasmu. Je nahodilostí, podobně jako mužské bradavky, ani ty přece neplní, na rozdíl od ženských, žádnou funkci. S jednou odlišností, ženy si s orgasmem, který jim příroda velkoryse udělila, užijí mnohem víc zábavy než muži s bradavkami. „Muži dostali bradavky proto, že je mají ženy, a ženy obdržely orgasmus proto, že ho mají muži,“ vysvětluje paradoxy evoluce Lloydová.

Nečekané překvapení

VIDEO: Virtuální striptýz skončil vyvrcholením. Jenže velmi nečekaným

Muž napálil své přátele, když je nalákal na virtuální striptýz a pak vyměnil...

Existují však i svéráznější teorie, které jen dokazují, jak urputně a zoufale věda s otázkou ženského orgasmu zápasí. Například zoolog Desmond Morris má za to, že slouží oplodnění. Jeho vysvětlení, řekli by zlomyslní kritici, jako by odkazovalo na to, že je nejen zoologem, ale též surrealistickým malířem s velkorysou fantazií. Morris totiž popisuje, že funkcí orgasmu je vyčerpat ženu, aby po bouři rozkoše ležela znavená na zádech a poloha jejího těla tak umožnila spermiím plynulou cestu dolů za vajíčky, aniž by hrozilo jejich vyplavení. Jak přesvědčivé a prosté.

Morris se však do dějin pátrání po smyslu ženského orgasmu zapsal ještě jednou hypotézou. Ve své knize The Naked Ape předkládá možnost, že se vyvinul pro povzbuzování intimity, a tedy na podporu párového soužití. Ostatně, i proto je vzácnější než mužské vyvrcholení. Pro ženu je jeho dosažení kritériem, které jí pomůže identifikovat muže, který se vyznačuje trpělivostí, citem, empatií, péčí a představivostí. Hraje tedy roli při darwinistické selekci nejlepšího možného partnera.

Jiné teorie se snaží podobně jako první z Morrisových hypotéz objevit funkci orgasmu pro oplodnění. Výzkumníci Brendan Zietsch a Abo Akedemi ji spatřují v tom, že orgasmus dává ženám sladkou odměnu za sexuální akt. Evoluce ho tedy ženám nadělila jako pobídku pro častější intimní hrátky, a tedy jako nástroj ke zvýšení šance otěhotnění.

Jiné teorie vidí klíč k evoluční „oprávněnosti“ ženského orgasmu ve svalových kontrakcích. Ty jednak zajistí zvýšenou stimulaci mužova penisu, a tedy kvalitnější a bouřlivější ejakulaci, jednak zadržení semene. Na souvislost ženského orgasmu s rozmnožovací schopností podle jiných teorií poukazuje i fakt, že ženy mají tendenci dosahovat orgasmu snáze při ovulaci.

Nejnovější studie by mohla skrze evoluční linku otázku nasvítit z jiného úhlu. Těší se na to i Elisabeth Lloydová. Spolu s jinými vědci však připomíná, že Wagner s Pavličevovou zkoumali orgasmus jen z hormonálního hlediska. Nebrali v potaz jeho svalové a neurologické aspekty. „Zkoumat sexuální potěšení u jiných živočichů, než jsou lidé, je však samozřejmě obtížné či nemožné,“ dodává David Puts z pennsylvánské univerzity.