Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Američtí muži v krizi: ženy jsou mnohem úspěšnější

Na hlavu poraženi. Američtí muži prohrávají se ženami bitvu o vzdělání i o peníze. Propast mezi ženami a muži je větší než mezi bohatými a chudými či mezi rasami, tvrdí nová studie. Naznačuje, že za krizi mužů mohou genderové stereotypy.

Pokud jde o vzdělání a příjmy, začínají americké ženy porážet muže, tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

Argumenty vědců, kteří svou studii předložili v časopise Third Way, jsou zvučné. Cesta žen za vítězstvím přitom prý začíná již ve školkách, kde jsou dívky pozornější, nezávislejší, houževnatější a flexibilnější než chlapci. Přechod na základní školu pak rozdíly nesmaže, ale zvýrazní. S jedničkami a dvojkami ji dokončuje 48 procent dívek, ale jen 31 procent hochů.

Stejná tendence poté pokračuje i na vysokých školách. V roce 2010 tvořily dívky 57 procent studentů a měly mnohem větší šanci, že studium dokončí, než jejich mužští kolegové. Během posledních 25 let se počet žen, které získaly diplom za čtyřleté vysokoškolské studium, zvýšil o plných 75 procent.

A protože je účelem vzdělávacího systému připravovat účastníky na roli pracovní síly, promítají se školní výsledky i do jejich budoucího ekonomického postavení. Tvrdá data hovoří jasně: za posledních 25 let se medián příjmů žen ve Spojených státech zvýšil o téměř 35 procent. Mužům vůbec. Ženy mají větší šanci, že seženou práci, že bude lépe placená, a vytlačují muže z pozice těch, kdo zabezpečují rodinu.

"Jsme v krizi, a je to krize mužů," uvedla v The New York Times Elaine Kamarcková z institutu Third Way a někdejší vládní úřednice vlády Billa Clintona. "Protože naše ekonomika odměňuje dosažené vzdělání a trestá jeho nedostatek, mohou se stát ženy hlavními tahouny americké ekonomiky?" ptá se v úvodu ke studii Third Way.

Autoři studie zdůrazňují, že genderové rozdíly vytvářejí větší propast než rozdíly na základě odlišného třídního postavení. Ale i ty samozřejmě hrají významnou roli. Předchozí výzkum tak například dokázal, že již v osmnácti letech jsou děti z chudých dělnických a nezaměstnaných rodin, co se týče slovní zásoby a jazykových schopností, o několik měsíců pozadu za vrstevníky ze sociálně lépe postavených rodin. I tato disproporce daná sociálním původem se s přibývajícím věkem zvyšuje.

Rozdíly podle genderového klíče jsou však silnější, naznačuje výzkum Third Way. Na stupnici zachycující sociální dovednosti a chování ve školkách dosahují chudé děti o třináct procentních bodů méně než děti bohatých (40 procent vs. 53), ale rozdíl mezi děvčaty a hochy činí šestnáct procentních bodů (42 chlapci, 58 dívky).

Velká otázka: proč?

Přejde-li se však k vysvětlení tohoto procesu, ráznost statistických dat střídá opatrnost a nejistota. "Proč to tak je, v tom si nejsme jistí," přiznává Kamarcková. V detekování kořenů tendence posledních let se odborníci liší.

Podle autorů studie Claudie Buchmannové a Thomase DiPreteho je možné využít fakt, že na kvalitních školách si chlapci vedou stále dobře. Zjednodušeně řečeno proto usuzují, že slibuje-li vzdělání reálnou šanci na lepší sociální status, hoši se snaží. Řešení, které by mládencům pomohlo srovnat krok, by tak mohlo spočívat v obecném zlepšení úrovně vzdělávání ve Spojených státech.

Někteří jejich kolegové ovšem nesouhlasí. Christina Hoff Sommersová vidí problém v tom, že školy zavírají hochy na hodiny do lavic, aniž by jim nabídly vzory. Stejně jako byl dříve brzdou vysokého vzdělání dívek nedostatek profesorek, brzdí teď hochy nedostatek mužských učitelů na základních školách.

Jiný názor mají Daniel a Susana Voyerovi, psychologové z University of New Brunswick, kteří v jiné aktuální studii zjistili, že za posledních sto let si dívky vedly ve školách lépe nejen v jazycích, ale i v předmětech, jako jsou matematika či přírodní vědy. Podle nich lepší výsledky žen podporuje výchova, která je nutí být slušné, pečlivé a snaživé. Chlapci jsou pak prý naopak rodiči a učiteli povzbuzováni méně, jejich problémy s chováním jsou omlouvány jako "normální klukovské" výstřelky, což je vede k uvolněnějšímu vztahu ke vzdělávání.

S tím, že chlapci dostávají falešný signál, co dělat, aby dosáhli úspěchu, souhlasí i Buchmannová. "Na scestí je dostávají tradiční genderové role, které je učí být drsní a tvrdí. Jenže to v dnešní ekonomice úspěch nezaručuje."

Analytik The New York Times David Leonhardt přitakává. Problém podle jeho slov nenastává, až když se mladý dělník nedokáže vyrovnat se zrušením místní továrny nebo když se se teenager dostane do problémů kvůli vylomeninám. "Problém zahrnuje děti tak malé, že ještě neslyšely slovo gender. A již tehdy onen gender vrhá stín na celý jejich budoucí život," uzavírá.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Rána montážním klíčem, uškrtit a okrást. Tichého dobráka nikdo nepodezříval

20. dubna 2024

Premium Bylo krátce po poledni, 14. června 1968, když na linku 158 zavolal rozrušený muž. Představil se...

OBRAZEM: Příroda nabízí krásu, útěchu i boj, ukazuje světová soutěž

20. dubna 2024

Překrásné momenty, spontánní, ale mnohdy tak dokonalé, jako by byly naaranžované. Svádějí svou...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...