Ženy, které předstírají orgasmus, častěji podvádějí

aktualizováno 
Čím víc ženy předstírají orgasmus, tím větší je pravděpodobnost, že byly nevěrné, a tím větší je i riziko, že se nevěry dopustí v budoucnu. Tak zní verdikt aktuální studie, která vyšla v magazínu Archives of Sexual Behavior.

Začíná to podváděním při sexu, končit to může nevěrou, varuje studie. | foto: Profimedia.cz

Vědci se původně snažili zjistit, zda je nevěra nepřímo úměrná frekvenci orgasmů, které ženám sex s partnerem dopřává. Zjistili, že není. Ženy, které zažívaly častá vyvrcholení, totiž podváděly stejně jako ty, které jich nedosahovaly.

Naproti tomu studie odhalila, že podvádění partnera souvisí s předstíráním orgasmů. Čím víc je ženy v posteli hrají, tím větší je pravděpodobnost, že byly nebo budou nevěrné.

"Předstírané orgasmy vypovídají mnohem víc o vyhlídkách, zda žena bude, či nebude věrná, než reálná vyvrcholení," komentoval výsledky studie psycholog Justin Lehmiller z Harvardovy univerzity.

V rámci výzkumu, který měl za úkol zjistit, zda existuje souvislost mezi šťastným sexuálním životem a věrností, se vědci dotazovali 138 univerzitních studentek a 121 studentů, kteří žili ve vztahu. Respondenti měli sex v průměru třikrát týdně, ženy zažívaly orgasmus v 61 procentech erotických hrátek, muži v 70 procentech. Téměř v jedné pětině sexuálních styků přitom ženy vyvrcholení předstíraly. Jedna z šesti žen byla svému partnerovi nevěrná, ale skóre mužů bylo mnohem vyšší, když svou přítelkyni podvedlo 26 procent dotazovaných.

V pozadí výzkumu stála otázka, která trápí vědce odnepaměti: jaký evoluční význam má ženský orgasmus a proč vůbec existuje, když není důležitý pro reprodukci? Jednou z nabízených odpovědí byla teze, že existuje proto, aby zajistil spokojenost žen ve vztahu, a tím snížil riziko nevěry a zvýšil partnerovy šance, že ženu oplodní právě jeho spermie.

Tento předpoklad publikovaná studie nepotvrdila. Podle ní souvislost mezi frekvencí orgasmů a věrností žen neexistuje. Zjistila ovšem, že čím častěji orgasmus ženy zažívají, tím méně je podvádějí jejich partneři.

Příležitostný sex není zárukou orgasmu

Studie přišla téměř současně s prezentací jiného výzkumu, v němž vědci Indiana University a Binghamton University zjišťovali, nakolik jsou ženy spokojené s kvalitou mimopartnerského sexu. Na vzorku šesti set studentek se zjistilo, že mimopartnerský sex není nejjistějším "poskytovatelem" orgasmů. Ženy v něm zažívají orgasmus jen v polovině případů oproti sexu se svým stálým partnerem.

K závěrům, které příležitostnému sexu nefandí, došla i studie socioložky Pauly Englandové z New York University. Ta po dobu pěti let zpovídala 24 tisíc studentů a studentek z jednadvaceti amerických univerzit a zjistila, že při sexu na jednu noc dosáhne vyvrcholení jen čtyřicet procent žen a osmdesát procent mužů. Partnerský sex však orgasmem odměňuje plné tři čtvrtiny dam.

"Přisuzujeme to praxi a také si myslíme, že muži ve vztahu o partnerku při sexu lépe pečují," vysvětlila Englandová. Při náhodném sexu jde muži častěji pouze o vlastní uspokojení a na prožitek ženy příliš nemyslí a žena si při něm navíc netroufne říci, po čem touží a co k vyvrcholení potřebuje.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

Sex v letadle: vedou toalety, sex s cizím pasažérem není výjimkou

Sex v letadle je velmi výjimečný. Přesto se však odehrává a rozhodně ne vždy je...

Nejčastěji se sex v letadle podstupuje se stálým partnerem, hned poté je to však cizí spolucestující, člen nebo členka...

Najdete na iDNES.cz