Život na hromádce: skvělý nápad, nebo noční můra?

aktualizováno 
Život na hromádce bez oddacího listu volí stále víc párů. Argumentují tím, že na úspěšný vztah nepotřebují úřední razítko. Výzkumy však hovoří ve prospěch tradičního, manželského soužití.

Odborníci tomu říkají efekt spolubydlení. Život na hromádce vede k různým očekáváním obou partnerů a obě strany prý těžko uspokojí. | foto: Profimedia.cz

Život na hromádce volí podle průzkumů spíše lidé žijící ve velkých městech a lidé s vyšším vzděláním. "Tradiční role manželství je velmi silná, a i když v poslední době poněkud oslabuje, stále je význam této instituce nezanedbatelný. Je proto přirozené, že na vsích a menších městech, kde lidé žijí s větším sepětím s tradicemi, je role manželství silnější," podotýká k tomu psycholožka Marcela Vojířová.

"Pro mnoho lidí má symbolický význam, a i když zřejmě nikdo není tak naivní, aby se domníval, že mu manželství zajistí navždy spokojený vztah, přece jen je ukončení manželství spjato s tolika úředními úkony, že se jen těžko může jednat o impulsivní rozhodnutí jednoho okamžiku."

Průzkumy tvrdí, že nesezdané soužití volí páry především kvůli úsporám (není potřeba platit dva nájmy), testování svého vztahu, vyzkoušení si, zda dokáží společně žít, a současně jako nástroj lepšího poznání zvyků, charakteru a kupodivu i věrnosti toho druhého.

Život na hromádce versus manželství

Průzkumy také ukázaly, že dvě třetiny lidí se domnívají, že spolubydlení před svatbou je vynikajícím způsobem, jak se vyhnout v budoucnu rozvodu. Nicméně odborníci tvrdí něco jiného. Podle nich se naopak ukazuje, že ty páry, které spolu bydlely před svatbou na hromádce, jsou později v manželství méně spokojené a častěji se rozvádějí než ostatní páry.

Odborníci mají pro tento jev už dokonce i jméno: efekt spolubydlení. Je to údajně způsobeno rozdílným očekáváním, které mají od života na hromádce muži a ženy. Zatímco pro vás je spolubydlení jakýmsi testem vztahu, ona ho vnímá jako krok ke svatbě. Z toho potom vyplývá nespokojenost všech zúčastněných.

Stejnou skutečnost potvrzuje i výzkum z roku 2010, v němž se opět potvrdilo, že páry, které spolu žijí před svatbou na hromádce, se častěji rozvádějí. Zajímavé je, že podle vědců jejich šance na úspěšné manželství stoupá, pokud spolu začnou bydlet až po zásnubách, tedy maximálně rok před svatbou. Celá polovina párů však spolu žije na hromádce tři roky před svatbou. Odborníci také dospěli k závěru, že život na hromádce s ohledem na úspěšný budoucí vztah mnohem lépe zvládají lidé s vysokoškolským vzděláním.

A ke skutečnosti, že život na hromádce je méně stabilní, s horšími výhledy do budoucna i větším množstvím komplikací (například se v něm častěji vyskytují deprese, úzkostné stavy či domácí násilí), dospívají i ostatní výzkumy. Navíc mají sezdaní lidé údajně lepší i sexuální život. Je tomu tak prý proto, že jsou si citově blíž než lidé, kteří spolu "pouze" žijí na hromádce.

V podstatě jediný výzkum, který tvrdí, že se manželství zbytečně přeceňuje, byl zveřejněný vloni v magazínu Journal of Marriage and Family. Tvrdí, že život na hromádce má oproti manželství řadu výhod. Výzkumu se zúčastnily téměř tři tisíce respondentů a ukázalo se, že lidé žijící na hromádce mají větší sebevědomí a větší pocit štěstí, jsou flexibilnější, samostatnější a mají pocit většího osobnostního růstu. Sezdané páry zase trápí méně zdravotních problémů.

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Chlapská proměna proti proudu: muž chtěl postavu medvěda s břichem

Ideální chlapské tělo má propozice medvěda, mohutné břicho nesmí scházet, soudí...

Byla to velká výzva. A nejen proto, že šla naprosto proti módnímu trendu. Zbavit se atletického těla s vysekaným...

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Najdete na iDNES.cz