Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkroťte internet. Zachováte si duševní hygienu on-line

aktualizováno 
Vyřizujte si poštu jen několikrát za den a korespondenci soustřeďte do jediné schránky. Zvažte, zda webových stránek, po nichž denodenně průběžně surfujete, musí být tolik. Chcete-li, aby internet zůstal pracovní pomůckou a střídmým zdrojem zábavy, nesmíte se nechat zavalit nekonečným proudem informací.

Ve dvaceti letech mají za sebou mladí lidé 20 tisíc hodin strávených online, což je stejně času, kolik strávili tréninkem profesionální pianisté | foto: Profimedia.cz

Den začínáte četbou zpravodajských webů u kávy, on-line jste samozřejmě i v zaměstnání. Večer trávíte čas na Facebooku nebo aspoň stahujete filmy. A ještě to prokládáte neustálým kontrolováním internetu z mobilního telefonu.

Před informačním přetlakem varoval už v roce 1970 futurista Alvin Toffler, s nástupem internetu však čelíme ještě mocnějšímu soupeři.

Pravda, o tom, zda je problém označovaný dnes jako IAD (Internet addiction disorder, závislost na internetu) nutné považovat za regulérní psychické onemocnění, se odborníci pořád zaníceně přou. Ať však vědci nakonec IAD za psychickou nemoc prohlásí, nebo ne, pořád platí, že nadměrná přítomnost na internetu může vést k problémům s produktivitou, k horšímu soustředění a k povrchnímu vnímání informací.

Budete-li se držet několika praktických rad, můžete se těmhle trablům vyhnout.

Méně je více

Schraňujte všechny důležité informace na jediném místě. Pokud je to technicky možné, nastavte si přeposílání ze všech svých schránek (z pracovní pošty, soukromé pošty i schránky na Facebooku) do jediné.

Nepodstatné nebo vyřešené věci každý den smažte nebo archivujte, těm nevyřešeným dejte v Outlooku vlaječku anebo v gmailu hvězdičku, abyste na ně nezapomněli. Velmi pravděpodobně vás tak bude e-mail méně stresovat a budete mít menší motivaci ho neustále kontrolovat.

Ve dvaceti letech mají za sebou mladí lidé 20 tisíc hodin strávených online, což je stejně času, kolik strávili tréninkem profesionální pianisté

Poštu vyřizujte jen několikrát za den. Máte na telefonu nastavené pípání oznamující každý příchozí e-mail a jistíte to automaticky vyskakujícím oznámením na obrazovce počítače? Chyba. Kvůli jedné důležité zprávě denně přece není nutné nechat se vyrušit z práce pokaždé, když vám přijde nabídka z obchodu, kde jste si před třemi lety něco koupili.

Své místo má ve výčtu doporučení i rada, abyste si poštu vybrali poprvé až ve chvíli, kdy máte hotovou nejdůležitější práci dne, budete se díky tomu lépe soustředit. Není to možné dělat vždy, například když vám šéf zadává práci po ránu právě e-mailem, jako princip to ale má smysl.

Uvědomte si, že všechno číst skutečně nemusíte. Facebook. Twitter. E-maily. Pět zpravodajských webů, pět diskusních klubů, tři stránky s vtípky. Každý má kolečko adres, po nichž surfuje v každé volné chvilce, jinak velké, vždy však může být menší.

Zamyslete se nad tím, jestli vám všechny ty věci skutečně chyběly při minulé dvoutýdenní dovolené a zda ty nejpodstatnější novinky stejně neuslyšíte od kamarádů v hospodě nebo z rádia v autobuse.

Jan Boček, expert na sociální média

Moje práce vyžaduje prakticky nepřetržitý pobyt on-line: sledování diskuzí na Facebooku a na Twitteru, vláken na nejrůznějších fórech, monitorování konkurence...

Uvědomuju si tři zajímavé efekty. Jednak přestávám oddělovat on-line práci a zábavu, splývá to v jedno. Za druhé, ale tenhle pocit je asi vlastní spoustě dalších činností, se při on-line práci neskutečně tříští moje pozornost. A za třetí, život ve virtuálním světě zintenzivňuje potřebu po něčem opravdovějším, fyzickém.

Výsledkem je nedefinovanost, rozplizlost spousty věcí, neohraničená pracovní doba, nepříjemný pocit, že jsem "zase nic neudělal”. Plus obrovská touha jít kácet stromy.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Najdete na iDNES.cz