Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkroťte internet. Zachováte si duševní hygienu on-line

aktualizováno 
Vyřizujte si poštu jen několikrát za den a korespondenci soustřeďte do jediné schránky. Zvažte, zda webových stránek, po nichž denodenně průběžně surfujete, musí být tolik. Chcete-li, aby internet zůstal pracovní pomůckou a střídmým zdrojem zábavy, nesmíte se nechat zavalit nekonečným proudem informací.

Ve dvaceti letech mají za sebou mladí lidé 20 tisíc hodin strávených online, což je stejně času, kolik strávili tréninkem profesionální pianisté | foto: Profimedia.cz

Den začínáte četbou zpravodajských webů u kávy, on-line jste samozřejmě i v zaměstnání. Večer trávíte čas na Facebooku nebo aspoň stahujete filmy. A ještě to prokládáte neustálým kontrolováním internetu z mobilního telefonu.

Před informačním přetlakem varoval už v roce 1970 futurista Alvin Toffler, s nástupem internetu však čelíme ještě mocnějšímu soupeři.

Pravda, o tom, zda je problém označovaný dnes jako IAD (Internet addiction disorder, závislost na internetu) nutné považovat za regulérní psychické onemocnění, se odborníci pořád zaníceně přou. Ať však vědci nakonec IAD za psychickou nemoc prohlásí, nebo ne, pořád platí, že nadměrná přítomnost na internetu může vést k problémům s produktivitou, k horšímu soustředění a k povrchnímu vnímání informací.

Budete-li se držet několika praktických rad, můžete se těmhle trablům vyhnout.

Méně je více

Schraňujte všechny důležité informace na jediném místě. Pokud je to technicky možné, nastavte si přeposílání ze všech svých schránek (z pracovní pošty, soukromé pošty i schránky na Facebooku) do jediné.

Nepodstatné nebo vyřešené věci každý den smažte nebo archivujte, těm nevyřešeným dejte v Outlooku vlaječku anebo v gmailu hvězdičku, abyste na ně nezapomněli. Velmi pravděpodobně vás tak bude e-mail méně stresovat a budete mít menší motivaci ho neustále kontrolovat.

Ve dvaceti letech mají za sebou mladí lidé 20 tisíc hodin strávených online, což je stejně času, kolik strávili tréninkem profesionální pianisté

Poštu vyřizujte jen několikrát za den. Máte na telefonu nastavené pípání oznamující každý příchozí e-mail a jistíte to automaticky vyskakujícím oznámením na obrazovce počítače? Chyba. Kvůli jedné důležité zprávě denně přece není nutné nechat se vyrušit z práce pokaždé, když vám přijde nabídka z obchodu, kde jste si před třemi lety něco koupili.

Své místo má ve výčtu doporučení i rada, abyste si poštu vybrali poprvé až ve chvíli, kdy máte hotovou nejdůležitější práci dne, budete se díky tomu lépe soustředit. Není to možné dělat vždy, například když vám šéf zadává práci po ránu právě e-mailem, jako princip to ale má smysl.

Uvědomte si, že všechno číst skutečně nemusíte. Facebook. Twitter. E-maily. Pět zpravodajských webů, pět diskusních klubů, tři stránky s vtípky. Každý má kolečko adres, po nichž surfuje v každé volné chvilce, jinak velké, vždy však může být menší.

Zamyslete se nad tím, jestli vám všechny ty věci skutečně chyběly při minulé dvoutýdenní dovolené a zda ty nejpodstatnější novinky stejně neuslyšíte od kamarádů v hospodě nebo z rádia v autobuse.

Jan Boček, expert na sociální média

Moje práce vyžaduje prakticky nepřetržitý pobyt on-line: sledování diskuzí na Facebooku a na Twitteru, vláken na nejrůznějších fórech, monitorování konkurence...

Uvědomuju si tři zajímavé efekty. Jednak přestávám oddělovat on-line práci a zábavu, splývá to v jedno. Za druhé, ale tenhle pocit je asi vlastní spoustě dalších činností, se při on-line práci neskutečně tříští moje pozornost. A za třetí, život ve virtuálním světě zintenzivňuje potřebu po něčem opravdovějším, fyzickém.

Výsledkem je nedefinovanost, rozplizlost spousty věcí, neohraničená pracovní doba, nepříjemný pocit, že jsem "zase nic neudělal”. Plus obrovská touha jít kácet stromy.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz