Zlepší vám paměť a lehce vás „zfetuje“ aneb proč vyrazit na výlet

aktualizováno 
Také se musíte přemáhat, abyste vypadli aspoň na chvíli ven za město a ušli pár kilometrů v přírodě? Následujících pět postřehů vás může motivovat. Výlet totiž prospěje nejen vašemu krevnímu oběhu, ale i psychice.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu | foto: Profimedia.cz

1. Procházka v přírodě vám může zlepšit paměť

Doktor Marc Berman z University of Michigan provedl předloni se svým týmem test na dvou skupinách lidí. Zkoumal, jak dobře si zapamatují řadu čísel, když se půjdou hned po memorování projít. Půlka účastníků vyrazila do města, půlka do lesa a po návratu byli přezkoušeni. Výsledek? O dvacet procent lepších výsledků dosáhla skupina, která bloumala lesem.

Podle webu Spring.org.uk zřejmě totiž příroda vyžaduje naši podvědomou pozornost, ne přímou. Zatímco ve městě se musíte soustředit na semafory, autobusy, ostatní chodce, nápisy a řadu dalších věcí, mimo městský provoz se můžete uvolnit, v klidu si ťapat po polní cestě a nechat myšlenky plynout, kam se jim zachce. A to svědčí i vaší paměti.

2. Čím víc kroků, tím spokojenější člověk

Profesor kalifornské univerzity Robert Thayer zkoumal po dvacet dnů necelou čtyřicítku dobrovolníků, kteří celou dobu používali krokoměry. Každý večer navíc vyplňovali formuláře, který se soustředil na jejich pocity.

Výsledek byl jednoznačný. "Odhalili jsme jasný a silný vztah mezi počtem kroků, které lidé ten který den udělali, a jejich celkovou náladou a energií," řekl Thayer magazínu PsycPORT.

Otázkou zůstává, co je vlastně příčina a co následek. Některým lidem může nanicovatou náladu způsobit špatné počasí, při němž se toho moc nenašlape.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu


Z výzkumu ale pochází ještě jeden zajímavý postřeh. I když podvědomě víme, že nám procházka při mrzuté náladě a stresu prospěje, bývají lidé často tak vynervovaní a smutní, že se jim nakonec ven ani nechce. Blbá nálada pak má podobu zrychlujícího se víru, který člověka táhne dolů. Procházka vám může pomoci získat křídla.

3. Ty nejlepší nápady bývají poctivě vychozené

"Usedlost je přímo hřích proti duchu svatému. Jen vychozené myšlenky mají hodnotu," napsal v 19. století německý filozof Friedrich Nietzsche. Pokud pracujete hlavou a zároveň máte aspoň trochu volnou pracovní dobu, schválně si zkuste zpestřit den procházkou po obědě. Uvidíte, jak se najednou, daleko od počítače, budete moci soustředit na důležité myšlenky, které se budou s každou stovkou metrů v botách ujasňovat.

Nietzscheův životní příběh však zároveň připomíná, že komu je dáno podlehnout duševní chorobě, toho samotné procházky nespasí. Posledních deset let svého života byl totiž prakticky nesvéprávný, trpěl bludy a jen občas někomu ze známých poslal zcela zmatený dopis. A to navzdory tomu, že jeho pohorky a střevíce měly na tachometru desetitisíce kilometrů.

4. Dlouhou procházkou se můžete lehce "zfetovat"

Chůze je jednou z nejméně náročných vytrvalostních aktivit. Při nich vylučuje tělo do krevního oběhu analgetika, jako je endorfin. Vytrvalostní běžci dobře vědí, jak je skvělé být "zfetovaný" pohybem.

V menší míře to můžete zažít i při delší procházce. Pocítíte uvolnění a trochu vám poleví případné fyzické bolesti.

5. Chybí vám spiritualita? Vydejte se na pouť

Pokud potřebujete mozek opravdu restartovat nebo za sebou dokonce nechat nějaký nepříjemný kus svého života, obujte pořádné boty, vezměte si krosnu jen s tím nejnutnějším (GPS navigaci a plechovky s pivem nechejte doma) a vyrazte na pouť.

Nemusíte být věřící a přesto na místech, kde křesťané pociťují oddanost Bohu, můžete rozjímat, lépe se poznat a získat důležitý odstup od všedních starostí. A pokud vás poutní místa k hlubokému přemítání nevyzvou, vaše tělo pohyb rozhodně ocení. Informací najdete dost na nástěnkách kostelů, ale i na internetu. V Čechách patří mezi nejznámější poutní místa Svatá hora u Příbrami a Stará Boleslav v okrese Praha-východ, na Moravě Velehrad a Svatý kopeček u Olomouce. Máte-li pár týdnů volných a toužíte-li po životním zážitku, vyrazte do Španělska na pouť do Santiaga.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Mrtví králíci a Five Points: mýty i realita gangů newyorského slumu

Bill Cutting z Gangů New Yorku měl svůj předobraz ve skutečné historické...

Bowery Boys z vysokými cylindry a v červených košilích, Mrtví králíci divošského vzezření. Známe je z Gangů New Yorku...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz