Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlepší vám paměť a lehce vás „zfetuje“ aneb proč vyrazit na výlet

aktualizováno 
Také se musíte přemáhat, abyste vypadli aspoň na chvíli ven za město a ušli pár kilometrů v přírodě? Následujících pět postřehů vás může motivovat. Výlet totiž prospěje nejen vašemu krevnímu oběhu, ale i psychice.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu | foto: Profimedia.cz

1. Procházka v přírodě vám může zlepšit paměť

Doktor Marc Berman z University of Michigan provedl předloni se svým týmem test na dvou skupinách lidí. Zkoumal, jak dobře si zapamatují řadu čísel, když se půjdou hned po memorování projít. Půlka účastníků vyrazila do města, půlka do lesa a po návratu byli přezkoušeni. Výsledek? O dvacet procent lepších výsledků dosáhla skupina, která bloumala lesem.

Podle webu Spring.org.uk zřejmě totiž příroda vyžaduje naši podvědomou pozornost, ne přímou. Zatímco ve městě se musíte soustředit na semafory, autobusy, ostatní chodce, nápisy a řadu dalších věcí, mimo městský provoz se můžete uvolnit, v klidu si ťapat po polní cestě a nechat myšlenky plynout, kam se jim zachce. A to svědčí i vaší paměti.

2. Čím víc kroků, tím spokojenější člověk

Profesor kalifornské univerzity Robert Thayer zkoumal po dvacet dnů necelou čtyřicítku dobrovolníků, kteří celou dobu používali krokoměry. Každý večer navíc vyplňovali formuláře, který se soustředil na jejich pocity.

Výsledek byl jednoznačný. "Odhalili jsme jasný a silný vztah mezi počtem kroků, které lidé ten který den udělali, a jejich celkovou náladou a energií," řekl Thayer magazínu PsycPORT.

Otázkou zůstává, co je vlastně příčina a co následek. Některým lidem může nanicovatou náladu způsobit špatné počasí, při němž se toho moc nenašlape.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu


Z výzkumu ale pochází ještě jeden zajímavý postřeh. I když podvědomě víme, že nám procházka při mrzuté náladě a stresu prospěje, bývají lidé často tak vynervovaní a smutní, že se jim nakonec ven ani nechce. Blbá nálada pak má podobu zrychlujícího se víru, který člověka táhne dolů. Procházka vám může pomoci získat křídla.

3. Ty nejlepší nápady bývají poctivě vychozené

"Usedlost je přímo hřích proti duchu svatému. Jen vychozené myšlenky mají hodnotu," napsal v 19. století německý filozof Friedrich Nietzsche. Pokud pracujete hlavou a zároveň máte aspoň trochu volnou pracovní dobu, schválně si zkuste zpestřit den procházkou po obědě. Uvidíte, jak se najednou, daleko od počítače, budete moci soustředit na důležité myšlenky, které se budou s každou stovkou metrů v botách ujasňovat.

Nietzscheův životní příběh však zároveň připomíná, že komu je dáno podlehnout duševní chorobě, toho samotné procházky nespasí. Posledních deset let svého života byl totiž prakticky nesvéprávný, trpěl bludy a jen občas někomu ze známých poslal zcela zmatený dopis. A to navzdory tomu, že jeho pohorky a střevíce měly na tachometru desetitisíce kilometrů.

4. Dlouhou procházkou se můžete lehce "zfetovat"

Chůze je jednou z nejméně náročných vytrvalostních aktivit. Při nich vylučuje tělo do krevního oběhu analgetika, jako je endorfin. Vytrvalostní běžci dobře vědí, jak je skvělé být "zfetovaný" pohybem.

V menší míře to můžete zažít i při delší procházce. Pocítíte uvolnění a trochu vám poleví případné fyzické bolesti.

5. Chybí vám spiritualita? Vydejte se na pouť

Pokud potřebujete mozek opravdu restartovat nebo za sebou dokonce nechat nějaký nepříjemný kus svého života, obujte pořádné boty, vezměte si krosnu jen s tím nejnutnějším (GPS navigaci a plechovky s pivem nechejte doma) a vyrazte na pouť.

Nemusíte být věřící a přesto na místech, kde křesťané pociťují oddanost Bohu, můžete rozjímat, lépe se poznat a získat důležitý odstup od všedních starostí. A pokud vás poutní místa k hlubokému přemítání nevyzvou, vaše tělo pohyb rozhodně ocení. Informací najdete dost na nástěnkách kostelů, ale i na internetu. V Čechách patří mezi nejznámější poutní místa Svatá hora u Příbrami a Stará Boleslav v okrese Praha-východ, na Moravě Velehrad a Svatý kopeček u Olomouce. Máte-li pár týdnů volných a toužíte-li po životním zážitku, vyrazte do Španělska na pouť do Santiaga.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz