Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlepší vám paměť a lehce vás „zfetuje“ aneb proč vyrazit na výlet

aktualizováno 
Také se musíte přemáhat, abyste vypadli aspoň na chvíli ven za město a ušli pár kilometrů v přírodě? Následujících pět postřehů vás může motivovat. Výlet totiž prospěje nejen vašemu krevnímu oběhu, ale i psychice.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu | foto: Profimedia.cz

1. Procházka v přírodě vám může zlepšit paměť

Doktor Marc Berman z University of Michigan provedl předloni se svým týmem test na dvou skupinách lidí. Zkoumal, jak dobře si zapamatují řadu čísel, když se půjdou hned po memorování projít. Půlka účastníků vyrazila do města, půlka do lesa a po návratu byli přezkoušeni. Výsledek? O dvacet procent lepších výsledků dosáhla skupina, která bloumala lesem.

Podle webu Spring.org.uk zřejmě totiž příroda vyžaduje naši podvědomou pozornost, ne přímou. Zatímco ve městě se musíte soustředit na semafory, autobusy, ostatní chodce, nápisy a řadu dalších věcí, mimo městský provoz se můžete uvolnit, v klidu si ťapat po polní cestě a nechat myšlenky plynout, kam se jim zachce. A to svědčí i vaší paměti.

2. Čím víc kroků, tím spokojenější člověk

Profesor kalifornské univerzity Robert Thayer zkoumal po dvacet dnů necelou čtyřicítku dobrovolníků, kteří celou dobu používali krokoměry. Každý večer navíc vyplňovali formuláře, který se soustředil na jejich pocity.

Výsledek byl jednoznačný. "Odhalili jsme jasný a silný vztah mezi počtem kroků, které lidé ten který den udělali, a jejich celkovou náladou a energií," řekl Thayer magazínu PsycPORT.

Otázkou zůstává, co je vlastně příčina a co následek. Některým lidem může nanicovatou náladu způsobit špatné počasí, při němž se toho moc nenašlape.

Pořádný výlet vám provětrá mysl a zlepší náladu, tělo si vychutná dávku endorfinu


Z výzkumu ale pochází ještě jeden zajímavý postřeh. I když podvědomě víme, že nám procházka při mrzuté náladě a stresu prospěje, bývají lidé často tak vynervovaní a smutní, že se jim nakonec ven ani nechce. Blbá nálada pak má podobu zrychlujícího se víru, který člověka táhne dolů. Procházka vám může pomoci získat křídla.

3. Ty nejlepší nápady bývají poctivě vychozené

"Usedlost je přímo hřích proti duchu svatému. Jen vychozené myšlenky mají hodnotu," napsal v 19. století německý filozof Friedrich Nietzsche. Pokud pracujete hlavou a zároveň máte aspoň trochu volnou pracovní dobu, schválně si zkuste zpestřit den procházkou po obědě. Uvidíte, jak se najednou, daleko od počítače, budete moci soustředit na důležité myšlenky, které se budou s každou stovkou metrů v botách ujasňovat.

Nietzscheův životní příběh však zároveň připomíná, že komu je dáno podlehnout duševní chorobě, toho samotné procházky nespasí. Posledních deset let svého života byl totiž prakticky nesvéprávný, trpěl bludy a jen občas někomu ze známých poslal zcela zmatený dopis. A to navzdory tomu, že jeho pohorky a střevíce měly na tachometru desetitisíce kilometrů.

4. Dlouhou procházkou se můžete lehce "zfetovat"

Chůze je jednou z nejméně náročných vytrvalostních aktivit. Při nich vylučuje tělo do krevního oběhu analgetika, jako je endorfin. Vytrvalostní běžci dobře vědí, jak je skvělé být "zfetovaný" pohybem.

V menší míře to můžete zažít i při delší procházce. Pocítíte uvolnění a trochu vám poleví případné fyzické bolesti.

5. Chybí vám spiritualita? Vydejte se na pouť

Pokud potřebujete mozek opravdu restartovat nebo za sebou dokonce nechat nějaký nepříjemný kus svého života, obujte pořádné boty, vezměte si krosnu jen s tím nejnutnějším (GPS navigaci a plechovky s pivem nechejte doma) a vyrazte na pouť.

Nemusíte být věřící a přesto na místech, kde křesťané pociťují oddanost Bohu, můžete rozjímat, lépe se poznat a získat důležitý odstup od všedních starostí. A pokud vás poutní místa k hlubokému přemítání nevyzvou, vaše tělo pohyb rozhodně ocení. Informací najdete dost na nástěnkách kostelů, ale i na internetu. V Čechách patří mezi nejznámější poutní místa Svatá hora u Příbrami a Stará Boleslav v okrese Praha-východ, na Moravě Velehrad a Svatý kopeček u Olomouce. Máte-li pár týdnů volných a toužíte-li po životním zážitku, vyrazte do Španělska na pouť do Santiaga.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Biologický Černobyl: tragický únik antraxu hodili Sověti na šmelináře

Takto vypadá Bacillus anthracis pod mikroskopem.

Z japonských koncentračních táborů přes nakažené hlodavce v kanalizaci pod Kirovem. Bakteriální kmen antraxu s číslem...

Najdete na iDNES.cz