Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zneškodnit protivníka můžete i kreditkou, musíte být ale rychlí

aktualizováno 
Zubní kartáček, boty nebo kreditní karta. V rukou toho, kdo ovládá filipínské bojové umění Arnis, se stává nebezpečnou zbraní vše, co je po ruce. "Při jakémkoli boji jde hlavně o čas," říká instruktor Michal Mařatka. Ať je zbraň jakákoli, pohyby musí být rychlé a úsporné. Přesto se Michal skutečnému boji raději vyhne.

Na sebeobranu můžete použít i obyčejnou kreditku | foto: Dana Stiborová

V čem je Arnis specifický?
Arnis nebo také Kali nebo Escrima pochází z Filipín. Jde o propojený systém pohybových principů, které můžete aplikovat stejně při boji beze zbraně i se zbraní. Vezmete nůž a bojujete, když vám ho protivník vyrazí, bojujete dál, pořád stejně. Nebo na svou obranu vytáhnete třeba kreditku.

Cože? A zaplatíte mu, aby vás nechal?
Prostě ji jen použijete místo nože. Arnis vás naučí bojovat a bránit se jakýmkoli předmětem běžné potřeby. Kreditkou, zubním kartáčkem, páskem, časopisem, botou, čímkoli, co máte zrovna u sebe.

Na zlobivé hochy s nožem stačí sundat pásek

Jak se tedy ubráníte třeba právě tou kreditkou?
Kreditka je měkký plast s ostrými hranami. Chytím ji proto tak, abych sám sobě neublížil nebo ji nezlomil, a švihám s ní, jako by to byl nůž. Oblečení ale kreditkou neproříznu, takže musím útočit na odhalené tělo. Kosti jsou zase moc tvrdé. Zbývá měkká tkáň.

Třeba krk?
Osobně bych místo krku raději říznul jinam. Nechcete ho přeci podříznout, ale zastrašit, překvapit. Výběr, kam říznout, je vždy otázkou situace.

Už jste někdy bojoval o život?
Ne. Bojuju jen na sparringových utkáních. To přijde úplně cizí týpek, vezme si helmu a tyč a jde mne mlátit. Pak se poplácáme po zádech, řekneme si "Byls‘ dobrej" a jdeme na pivo. Nesmí tam být žádná agresivita.

Na co myslíte, když bojujete?
Někdy se úplně uvolním a vypnu, všechno dělám automaticky. Někdy zkouším nové věci. Nebo přemýšlím, jak na toho konkrétního člověka, sleduju jeho pohyby a hledám chyby.

Co je při boji nejdůležitější?
Při jakémkoli boji jde o čas. Proto je lepší dělat krátké rychlé pohyby. Jedna z technik stylu Arnis je Kadena de mano, rychlý sled krátkých úderů, kterými protivníka doslova zasypete.

Propiskou se ubráníte, jako by to byla bodná zbraň

Jde tu spíš o sílu, nebo techniku?
Filipínci byli malí, takže o sílu tam moc nejde. I když je v boji samozřejmě výhodou. Každý člověk je jiný. Já jim jen ukazuju cestu.

Jak bojujete vy?
Podle nálady. Ale obecně jsem spíš vyznavačem stylu boje, kdy protivníka postupně zdeptáte malými ranami, až to vzdá a je konec. Konfliktům se snažím vyhnout nebo je vyřešit jinak než bojem.

Proč vlastně děláte bojové umění?
V bojovém umění se při každém pohybu učíte něčemu novému. Přesnosti, rychlosti. Žádný pohyb tu není zbytečný, každý má smysl. A už od malička jsem měl navíc rád zbraně. Hlavně nože, se kterými se v Arnisu naučíte dokonale zacházet, stejně jako s dalšími zbraněmi.

Co říkali na vaši oblíbenou hračku rodiče a učitelé?
To už nevím. Ale svůj první nůž mám doteď. A nebyla to rybička. Ta byla až druhá.

Jaké další zbraně kromě nože v Arnisu používáte?
Základní zbraně jsou tyč, nůž, kerambit, což je krátký zahnutý nůž. Do Arnisu ale patří i meče, mačety … je toho hodně.

Kreditkou můžete v sebeobraně švihat stejně jako nožem

Je u nás už Arnis známý?
Moc lidí to nezná. Většinou znají název Escrima a vybaví si jenom tyče. Nebyly o tom žádné bojové filmy, jako o ostatních stylech.

Dá se u nás Arnis někde vidět?
Pravidelně se účastníme Budo show, při které předvádíme techniky s tyčemi a jinými zbraněmi. Příští bude 21. listopadu 2009 na Spartě v Praze. Samozřejmě také může kdokoliv přijít a kouknout na trénink nebo si Arnis rovnou zkusit.

Jak často trénujete?
Jak to jen jde. V průměru asi pětkrát týdně.

Co všechno se ve vaší škole můžu naučit?
Kromě filipínského stylu boje máme i kurzy sebeobrany a military.

Kam se chcete v Arnisu dostat?
Pořád dál. Bojové umění se učíte celý život. Čím víc toho umíte, tím víc zjišťujete, že ještě nic neumíte. Jako když jdete do kopce. Už si myslíte, že vidíte vrchol, ale vynoří se další.

Arnis

Arnis je jednoduchý systém efektivního boje se zbraní i beze zbraně, který zahrnuje vše od kopů, úderů, pák, lámání či hodů až po boj na zemi. Pochází z Filipínských ostrovů, kde byl používán při boji s kolonizátory. Partyzáni tam útočili na nepřátelské tábory v malých skupinkách ve tvaru trojúhelníku s tím nejlepším bojovníkem v čele.

michal mařatka

Narodil se roku 1978 v Praze ve znamení Kozoroha. Pracuje jako grafik. Bojové umění Arnis objevil v roce 2001. Od té doby se mu intenzivně věnuje a je jedním z nejzkušenějších instruktorů filipínského stylu boje u nás, v Modern Arnis má černý pásek. V Karlíně má svou školu Arnis Training Academy.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

Alenka na Manhattanu: kalendář Pirelli 2018 se uvedl s leskem

Duckie Thotová na galavečeru zářila.

Davy novinářů z celého světa, čekání na superhvězdu Naomi Campbellovou a unavený ruský novinář na podlaze výtahu. Ale...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz