Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zneškodnit protivníka můžete i kreditkou, musíte být ale rychlí

aktualizováno 
Zubní kartáček, boty nebo kreditní karta. V rukou toho, kdo ovládá filipínské bojové umění Arnis, se stává nebezpečnou zbraní vše, co je po ruce. "Při jakémkoli boji jde hlavně o čas," říká instruktor Michal Mařatka. Ať je zbraň jakákoli, pohyby musí být rychlé a úsporné. Přesto se Michal skutečnému boji raději vyhne.

Na sebeobranu můžete použít i obyčejnou kreditku | foto: Dana Stiborová

V čem je Arnis specifický?
Arnis nebo také Kali nebo Escrima pochází z Filipín. Jde o propojený systém pohybových principů, které můžete aplikovat stejně při boji beze zbraně i se zbraní. Vezmete nůž a bojujete, když vám ho protivník vyrazí, bojujete dál, pořád stejně. Nebo na svou obranu vytáhnete třeba kreditku.

Cože? A zaplatíte mu, aby vás nechal?
Prostě ji jen použijete místo nože. Arnis vás naučí bojovat a bránit se jakýmkoli předmětem běžné potřeby. Kreditkou, zubním kartáčkem, páskem, časopisem, botou, čímkoli, co máte zrovna u sebe.

Na zlobivé hochy s nožem stačí sundat pásek

Jak se tedy ubráníte třeba právě tou kreditkou?
Kreditka je měkký plast s ostrými hranami. Chytím ji proto tak, abych sám sobě neublížil nebo ji nezlomil, a švihám s ní, jako by to byl nůž. Oblečení ale kreditkou neproříznu, takže musím útočit na odhalené tělo. Kosti jsou zase moc tvrdé. Zbývá měkká tkáň.

Třeba krk?
Osobně bych místo krku raději říznul jinam. Nechcete ho přeci podříznout, ale zastrašit, překvapit. Výběr, kam říznout, je vždy otázkou situace.

Už jste někdy bojoval o život?
Ne. Bojuju jen na sparringových utkáních. To přijde úplně cizí týpek, vezme si helmu a tyč a jde mne mlátit. Pak se poplácáme po zádech, řekneme si "Byls‘ dobrej" a jdeme na pivo. Nesmí tam být žádná agresivita.

Na co myslíte, když bojujete?
Někdy se úplně uvolním a vypnu, všechno dělám automaticky. Někdy zkouším nové věci. Nebo přemýšlím, jak na toho konkrétního člověka, sleduju jeho pohyby a hledám chyby.

Co je při boji nejdůležitější?
Při jakémkoli boji jde o čas. Proto je lepší dělat krátké rychlé pohyby. Jedna z technik stylu Arnis je Kadena de mano, rychlý sled krátkých úderů, kterými protivníka doslova zasypete.

Propiskou se ubráníte, jako by to byla bodná zbraň

Jde tu spíš o sílu, nebo techniku?
Filipínci byli malí, takže o sílu tam moc nejde. I když je v boji samozřejmě výhodou. Každý člověk je jiný. Já jim jen ukazuju cestu.

Jak bojujete vy?
Podle nálady. Ale obecně jsem spíš vyznavačem stylu boje, kdy protivníka postupně zdeptáte malými ranami, až to vzdá a je konec. Konfliktům se snažím vyhnout nebo je vyřešit jinak než bojem.

Proč vlastně děláte bojové umění?
V bojovém umění se při každém pohybu učíte něčemu novému. Přesnosti, rychlosti. Žádný pohyb tu není zbytečný, každý má smysl. A už od malička jsem měl navíc rád zbraně. Hlavně nože, se kterými se v Arnisu naučíte dokonale zacházet, stejně jako s dalšími zbraněmi.

Co říkali na vaši oblíbenou hračku rodiče a učitelé?
To už nevím. Ale svůj první nůž mám doteď. A nebyla to rybička. Ta byla až druhá.

Jaké další zbraně kromě nože v Arnisu používáte?
Základní zbraně jsou tyč, nůž, kerambit, což je krátký zahnutý nůž. Do Arnisu ale patří i meče, mačety … je toho hodně.

Kreditkou můžete v sebeobraně švihat stejně jako nožem

Je u nás už Arnis známý?
Moc lidí to nezná. Většinou znají název Escrima a vybaví si jenom tyče. Nebyly o tom žádné bojové filmy, jako o ostatních stylech.

Dá se u nás Arnis někde vidět?
Pravidelně se účastníme Budo show, při které předvádíme techniky s tyčemi a jinými zbraněmi. Příští bude 21. listopadu 2009 na Spartě v Praze. Samozřejmě také může kdokoliv přijít a kouknout na trénink nebo si Arnis rovnou zkusit.

Jak často trénujete?
Jak to jen jde. V průměru asi pětkrát týdně.

Co všechno se ve vaší škole můžu naučit?
Kromě filipínského stylu boje máme i kurzy sebeobrany a military.

Kam se chcete v Arnisu dostat?
Pořád dál. Bojové umění se učíte celý život. Čím víc toho umíte, tím víc zjišťujete, že ještě nic neumíte. Jako když jdete do kopce. Už si myslíte, že vidíte vrchol, ale vynoří se další.

Arnis

Arnis je jednoduchý systém efektivního boje se zbraní i beze zbraně, který zahrnuje vše od kopů, úderů, pák, lámání či hodů až po boj na zemi. Pochází z Filipínských ostrovů, kde byl používán při boji s kolonizátory. Partyzáni tam útočili na nepřátelské tábory v malých skupinkách ve tvaru trojúhelníku s tím nejlepším bojovníkem v čele.

michal mařatka

Narodil se roku 1978 v Praze ve znamení Kozoroha. Pracuje jako grafik. Bojové umění Arnis objevil v roce 2001. Od té doby se mu intenzivně věnuje a je jedním z nejzkušenějších instruktorů filipínského stylu boje u nás, v Modern Arnis má černý pásek. V Karlíně má svou školu Arnis Training Academy.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz