Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zvěřinec na silnicích: komu se radši vyhnout?

aktualizováno 
984. Tolik mrtvých mají na svědomí české silnice a dálnice za rok 2008. Jak se nestát dalším křížkem u silnice? K tomu by vám mohl pomoci následující přehled řidičů, kteří vás mohou na cestách ohrozit. Pro lepší orientaci jsme rizikové řidiče rozdělili do dvou kategorií.

Bohužel, silnice jsou plné šílenců. Seznamte se s typy, na které je lepší dát si pozor | foto: Profimedia.cz

A) Řidiči se zvláštním typem vozidla

1. Kamiony
Tato skupina patří mezi nejčastější cíle nadávek řidičů na českých komunikacích už léta. Všichni máme v rukávu minimálně jednu historku, kdy se dvacetimetrové kolosy začaly předjíždět, a to nejlépe někde v kopci a alespoň minutu.

Že za nimi trčíte jak hlupáci, i když v rychlejším pruhu na dálnici nemají co dělat? No a co, je to nezajímá, oni přece zpomalovat na povolenou rychlost nebudou.

2. Dodávky
Ještě větší aroganci, než je ta, kterou vykazují kamioňáci, můžeme poslední dobou vidět u řidičů dodávek. Velké skříňové dodávky mají častokrát silné motory, a tak pro nervózní osoby za volantem není problém řídit stylem Michaela Schumachera.

Co na tom, že má nákladový prostor plný materiálu? Důležité je, aby ho přivezl včas.

Dalším problémem je, že když potkáte náhodou nějakého spořádaného řidiče, je problematické ho předjet, pokud nesedíte pěkně vysoko v nějakém off-roadu. Přes plechovou skříň bez jakéhokoliv prosklení je totiž velmi špatný výhled. 

3. Služební automobily
Poznáte je lehce – jejich auta jsou polepená různobarevnými nápisy odkazujícími na firmy, za které šofér jezdí.

Je až s podivem, že s označeným autem jsou lidé schopni jezdit jako zvířata, i když jsou oproti ostatním „civilům“ jednodušeji identifikovatelní.

A do této sorty lze v klidu zařadit taxikáře. Ti si taky nedělají zrovna těžkou hlavu s dodržováním rychlosti, používáním směrovek a jiných základních náležitostí bezpečného provozu.

Také je mi záhadou, jak je možné, že tito blázni jsou takřka "nesmrtelní" v otázce bodového systému a policie všeobecně. Asi nějaké kouzlo osobnosti nebo co.

Jednoduchá rada, platná pro celou tuto kategorii, by zněla: Jakmile ve své blízkosti uvidíte jedno z těchto vozidel, dávejte si pozor. Není na škodu mít od těchto zvířat alespoň onu pověstnou dvouvteřinovou mezeru.

Co po mně jako chceš?

B) Řidiči osobních aut

1. "Tuneři"
Ano, uvozovky jsou použity záměrně. Tato kategorie se netýká automobilů s profesionální tuningovou úpravou, ale takzvaného "vidlák-tuningu".

O co jde? Můžete to vidět v každé vesnici – mladí kluci všelijak ozvláštňují svoje auta, která už mají povětšinou to nejlepší za sebou, aby měli něco trochu lepšího než sousedovic Pepan.

A tak se lepí nálepky, montují nehomologované spoilery a kupují pseudoxenony za pár stovek na autoburze.

Večer zajedou na diskotéku sbalit podesáté tu samou roštěnku a pak s šesti pivy usedají za volant, "protože je to jenom za rohem a já jsem úplně v pohodě". A pak se občas stane, že takový "v pohodě" mladík rozvěsí v první zatáčce všechny spolujezdce po okolních stromech.

Rada? Jednoduchá – nesedejte do auta s opilými řidiči, ať mají sebelepší káru.

2. Frajírci
Potkat na silnici namistrovaného frajírka, to máte hned. Jen se v létě rozhlédněte kolem sebe, až někam pojedete za slunného odpoledne. Poznávací znamení jsou pořád stejná – hlasitá muzika, okna stažená dolů a drsný výraz v obličeji.

Nevyhnu se zobecňování, ale tihle řidiči jsou postrachem.

Už jen kvůli tomu, že přes hlasitou muziku mají problém slyšet sirénu spěchajících hasičů, policie či záchranářů, ale absolutně bez šance je i vaše troubení, pokud si vás třeba nevšimne na kruhovém objezdu.

Pak zbývá jenom rychlá pravačka přešlapávající z plynu na brzdu. Pokud si dovolíte tu drzost troubit a budete mít smůlu, že vás uslyší, může se klidně stát, že vás "odmění" vztyčeným prostředníčkem, anebo – v tom horším případě – to bude chtít probrat osobně. 

Jakmile zbystříte podobného exota za volantem, nesnažte se mu dokázat, že jste lepší nebo rychlejší. Bere to jako výzvu.

4. Závodníci
Do této kategorie jsem dlouhou dobu patřil i já, přiznávám. Jde o lidi, kteří nejsou na závodní dráze, nemají speciálně upravené auto ani nejsou trénovaní jezdci. Ale přesto si myslí, že Tomáš Enge je obyčejná nula, kterou by "cvakli" v prvním kole.

Co s nimi? Mně se osvědčila jediná věc – bodový systém a vysoké pokuty.

Když dostanete pokutu, která převyšuje váš měsíční příjem, hodně rychle si uvědomíte, že takhle by to asi dál nešlo.

Děs v očích a zuřivé troubení: to nevěstí nic dobrého.

Je lepší si to uvědomit s tenkou peněženkou v ruce než v sedě za přechodem u krajnice s hlavou v dlaních a mrtvolou na čelním skle.

5. Ženy
Ano, opět se nevyhnu zobecnění. Je to možná sexistické, ale je to tak – většina žen neumí řídit.

Klasické situace z křižovatek, kdy vnitřní zpětné zrcátko slouží pro zkrášlování, zná snad každý řidič. Ale nejde jenom o chvíle, kdy se jim zasmějete.

Občas by se člověku fakt chtělo brečet, když vidí na internetu různé záběry divně parkujících aut, ze kterých ve finále vystoupí slečinka s pěticentimetrovými podpatky a stylovou kabelkou.

6. Důchodci
Nemám nic proti poklidnému užívání si pokročilého věku, ale když vidím dvacet let staré škodovky nebo wartburgy, lehce mě mrazí.

V těchto případech nejde o chyby z nezkušenosti, ale o přehmaty kvůli slabšímu zraku či sluchu a pomalejším reakcím. Nejhorší je, že důchodci jedou suverénně jako za starých časů a pak se velmi diví, když na ně troubíte. Na křižovatce totiž změnili přednosti v jízdě, ačkoliv celý život to tam bylo podle nich jinak. Taky jste to zažili?

Věřím, že člověk se občas rád projede autem i ve vyšším věku, ale prosím, požádejte o svezení raději své potomky. Tedy pokud zrovna nespadají do jedné z předešlých kategorií. 

Autoři:


Nejčtenější

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Další z rubriky

Naháči v Česku: nudismus je u nás legální už pětatřicet let

Bez plavek. Pro nudisty či naturisty je to tak přirozenější.

Dostal zelenou přesně před pětatřiceti lety. Ano, vyhláška, že „plavec je povinen mít řádný koupací oděv“, byla v...

OBRAZEM: Takto cvičili džentlmeni na začátku minulého století

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné...

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné pohyby. To najdete v brožuře Švédského...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Najdete na iDNES.cz