Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset oblastí, v nichž je mužský mozek lepší než ženský

aktualizováno 
Máme lepší matematické schopnosti, lépe reagujeme na stres, řešíme problémy logicky a konstruktivně, o parkování do řady ani nemluvě. Představujeme vám desítku oblastí, v nichž je mužský mozek lepší než ženský.

Když se ocitnete uprostřed hádky v koncích, můžete připomenout, že mužský mozek je větší než ženský. Pomlčte ale o tom, že velikost nijak nesouvisí s inteligencí | foto: Profimedia.cz

1. Řešení problémů

Zatímco naše drahé polovičky vytěžují obě mozkové hemisféry podobně, my máme výrazně lepší levou. To vysvětluje, proč se při řešení problémů nezabýváme tím, jak se kdo tváří a jakou zrovna použil hlasovou intonaci, ale snažíme se dobrat konstruktivního řešení a výsledku. Jsme totiž mnohem víc orientováni na splnění úkolu a nepovažujeme za nutné rozptylovat se množstvím dalších okolností.

2. Matematické schopnosti

Oblast mozku zvaná lobulus parietalis inferior (IPL), která zodpovídá za mentální matematické schopnosti, je u mužů výrazně větší než u žen. Tím vědci odůvodňují, proč muži obvykle dosahují lepších výsledků v matematických testech než ženy. Jen pro zajímavost, IPL v Einsteinově mozku byla abnormálně velká.

3. Reakce na stres

Zatímco vaše partnerka se bude ve stresové situaci snažit najít smírčí řešení a v ideálním případě se s původcem stresu skamarádit, vy nejspíš zvolíte strategii "boj, nebo útěk". Podle teorie psycholožky Shelley E. Taylorové je to proto, že ženy vždy opatrovaly děti ve skupině jiných žen a musely spolu nějak vyjít. Proto jsou nastaveny spíše na vytváření přátelských vazeb, kdežto muži tuto schopnost nikdy moc nepotřebovali.

Většina lékařů se však přiklání k tomu, že za různými reakcemi na stres stojí především hormony estrogen, který stresové hormony tlumí, a testosteron, který je naopak povzbuzuje. Faktem však je, že vy budete inklinovat k razantnímu řešení situace, zatímco ženy se budou snažit uplatnit diplomacii. Otázkou zůstává, které řešení je lepší.

4. Vnímání bolesti

Tvrzení, že muži jsou hypochondričtí bolestíni, jejichž smrtelnou nemocí je rýmička, je ničím nepodložený výmysl. Podle vědců ho vyvrací to, jak na bolest reaguje párová mozková struktura amygdala. Zatímco u mužů se aktivuje amygdala pravá, u žen levá. Pravá amygdala je přitom spojena především s kontrolou vnějších funkcí, levá ovlivňuje vnitřní. Podle výzkumu publikovaného v roce 2003 organizací Society for Neuroscience je právě toto důvodem, proč jsou ženy mnohem citlivější na bolest, kdežto muži ji snášejí lépe.

5. Prostorová představivost

Je to asi největší klišé světa, ale platí. Muži zkrátka skutečně mají lepší prostorovou představivost než ženy. Dokážeme si představit určitý objekt v prostoru, v duchu s ním pohybovat, otáčet ho, odhadovat jeho velikost i vzdálenost. Na rozdíl od většiny žen nám proto nedělá problémy parkování do řady. I za tenhle rozdíl mohou anatomické odlišnosti mužského a ženského mozku, konkrétně parietálních laloků.

6. Chuť na sex

Muži mají též mnohem větší sexuální apetit. Podle studie z roku 2008 zveřejněné v magazínu New Scientist je to tím, že amygdala, která zodpovídá za sexuální chování a libido, je u mužů větší než u žen. Menší amygdale někteří sexuologové dávají za vinu i ženskou anorgasmii.

7. Množství buněk a degenerace

Muži mají o čtyři procenta víc mozkových buněk než ženy. To je podle vědců jeden z důvodů, proč Alzheimerovou chorobou, při níž dochází k degeneraci mozkových buněk, trpí víc žen než mužů. Zjednodušeně řečeno lze říci, že když v důsledku nemoci začne klesat počtu neuronů, projeví se to u mužů v menší míře, proto si jejich organismus zachová víc funkcí.

8. Odolnost vůči depresi

Ženy mají rozvinutější limbický systém, který ovlivňuje prožívání a porozumění emocím. V důsledku toho jsou sice ženy schopné vcítit se lépe do pocitů druhých, ale zároveň mnohem častěji trpí depresemi. Ostatně, ženy se třikrát častěji než muži pokoušejí spáchat sebevraždu.

9. Analytické schopnosti

S větším rozvinutím levé mozkové hemisféry souvisí i skutečnost, že muži jsou schopni uvažovat analytičtěji a logičtěji než ženy. Jsme racionálnější a při uvažování a řešení problémů bereme v úvahu pouze relevantní argumenty. Analytické myšlení je ceněno zejména v manažerských pozicích. I tím někteří psychologové vysvětlují, proč na těchto pracovních postech převažují muži.

10. Velikost mozku

Když se ocitnete uprostřed hádky v koncích a na dně, můžete vytasit velikost svého mozku. Muži ho totiž mají o jedenáct až dvanáct procent větší než ženy. Pro sebe si však nechte, že velikost bohužel vůbec nijak nesouvisí s inteligencí.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz