Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset oblastí, v nichž je mužský mozek lepší než ženský

aktualizováno 
Máme lepší matematické schopnosti, lépe reagujeme na stres, řešíme problémy logicky a konstruktivně, o parkování do řady ani nemluvě. Představujeme vám desítku oblastí, v nichž je mužský mozek lepší než ženský.

Když se ocitnete uprostřed hádky v koncích, můžete připomenout, že mužský mozek je větší než ženský. Pomlčte ale o tom, že velikost nijak nesouvisí s inteligencí | foto: Profimedia.cz

1. Řešení problémů

Zatímco naše drahé polovičky vytěžují obě mozkové hemisféry podobně, my máme výrazně lepší levou. To vysvětluje, proč se při řešení problémů nezabýváme tím, jak se kdo tváří a jakou zrovna použil hlasovou intonaci, ale snažíme se dobrat konstruktivního řešení a výsledku. Jsme totiž mnohem víc orientováni na splnění úkolu a nepovažujeme za nutné rozptylovat se množstvím dalších okolností.

2. Matematické schopnosti

Oblast mozku zvaná lobulus parietalis inferior (IPL), která zodpovídá za mentální matematické schopnosti, je u mužů výrazně větší než u žen. Tím vědci odůvodňují, proč muži obvykle dosahují lepších výsledků v matematických testech než ženy. Jen pro zajímavost, IPL v Einsteinově mozku byla abnormálně velká.

3. Reakce na stres

Zatímco vaše partnerka se bude ve stresové situaci snažit najít smírčí řešení a v ideálním případě se s původcem stresu skamarádit, vy nejspíš zvolíte strategii "boj, nebo útěk". Podle teorie psycholožky Shelley E. Taylorové je to proto, že ženy vždy opatrovaly děti ve skupině jiných žen a musely spolu nějak vyjít. Proto jsou nastaveny spíše na vytváření přátelských vazeb, kdežto muži tuto schopnost nikdy moc nepotřebovali.

Většina lékařů se však přiklání k tomu, že za různými reakcemi na stres stojí především hormony estrogen, který stresové hormony tlumí, a testosteron, který je naopak povzbuzuje. Faktem však je, že vy budete inklinovat k razantnímu řešení situace, zatímco ženy se budou snažit uplatnit diplomacii. Otázkou zůstává, které řešení je lepší.

4. Vnímání bolesti

Tvrzení, že muži jsou hypochondričtí bolestíni, jejichž smrtelnou nemocí je rýmička, je ničím nepodložený výmysl. Podle vědců ho vyvrací to, jak na bolest reaguje párová mozková struktura amygdala. Zatímco u mužů se aktivuje amygdala pravá, u žen levá. Pravá amygdala je přitom spojena především s kontrolou vnějších funkcí, levá ovlivňuje vnitřní. Podle výzkumu publikovaného v roce 2003 organizací Society for Neuroscience je právě toto důvodem, proč jsou ženy mnohem citlivější na bolest, kdežto muži ji snášejí lépe.

5. Prostorová představivost

Je to asi největší klišé světa, ale platí. Muži zkrátka skutečně mají lepší prostorovou představivost než ženy. Dokážeme si představit určitý objekt v prostoru, v duchu s ním pohybovat, otáčet ho, odhadovat jeho velikost i vzdálenost. Na rozdíl od většiny žen nám proto nedělá problémy parkování do řady. I za tenhle rozdíl mohou anatomické odlišnosti mužského a ženského mozku, konkrétně parietálních laloků.

6. Chuť na sex

Muži mají též mnohem větší sexuální apetit. Podle studie z roku 2008 zveřejněné v magazínu New Scientist je to tím, že amygdala, která zodpovídá za sexuální chování a libido, je u mužů větší než u žen. Menší amygdale někteří sexuologové dávají za vinu i ženskou anorgasmii.

7. Množství buněk a degenerace

Muži mají o čtyři procenta víc mozkových buněk než ženy. To je podle vědců jeden z důvodů, proč Alzheimerovou chorobou, při níž dochází k degeneraci mozkových buněk, trpí víc žen než mužů. Zjednodušeně řečeno lze říci, že když v důsledku nemoci začne klesat počtu neuronů, projeví se to u mužů v menší míře, proto si jejich organismus zachová víc funkcí.

8. Odolnost vůči depresi

Ženy mají rozvinutější limbický systém, který ovlivňuje prožívání a porozumění emocím. V důsledku toho jsou sice ženy schopné vcítit se lépe do pocitů druhých, ale zároveň mnohem častěji trpí depresemi. Ostatně, ženy se třikrát častěji než muži pokoušejí spáchat sebevraždu.

9. Analytické schopnosti

S větším rozvinutím levé mozkové hemisféry souvisí i skutečnost, že muži jsou schopni uvažovat analytičtěji a logičtěji než ženy. Jsme racionálnější a při uvažování a řešení problémů bereme v úvahu pouze relevantní argumenty. Analytické myšlení je ceněno zejména v manažerských pozicích. I tím někteří psychologové vysvětlují, proč na těchto pracovních postech převažují muži.

10. Velikost mozku

Když se ocitnete uprostřed hádky v koncích a na dně, můžete vytasit velikost svého mozku. Muži ho totiž mají o jedenáct až dvanáct procent větší než ženy. Pro sebe si však nechte, že velikost bohužel vůbec nijak nesouvisí s inteligencí.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Najdete na iDNES.cz