Jsou mladí a dynamičtí, mají školu za sebou... a pokud drží v ruce diplom z

Jsou mladí a dynamičtí, mají školu za sebou... a pokud drží v ruce diplom z jedné z osmi nejprestižnějších univerzit, bude jim patřit svět | foto: Profimedia.cz

Osm nejprestižnějších univerzit světa: studovali tam prezidenti i Unabomber

  • 82
Mají vynikající pověst, dají vám výtečné vzdělání a když je absolvujete, máte zajištěnou skvělou budoucnost. Má to ale háček: není vůbec lehké se na ně dostat. Následujících osm univerzit dává šanci jen těm nejlepším z nejlepších, kteří navíc nemají hluboko do kapsy.

1. Harvard

Kdo má šanci: Harvard patří k nejselektivnějším školám na světě. Přijímá přibližně devět procent žadatelů.

Školné: V přepočtu 800 tisíc Kč za rok

Slavní absolventi: Na Harvardu promoval například Theodore Roosevelt, John F. Kennedy, George W. Bush, Al Gore nebo Barack Obama.

S Harvardem je spojeno na pětasedmdesát nositelů Nobelovy ceny i řada dalších známých osobností: absolvoval ho například kytarista Rage Against The Machine a Audioslave Tom Morello, aktivista za občanská práva W. E. B. Du Bois nebo Unabomber Ted Kaczynski.

Harvard patří mezi univerzity s dlouhou historií - a ta je v jeho prostorách nesmazatelně zapsána

Zajímavost: Harvard je nejstarší univerzitou v USA. Letos slaví 369 let od svého založení. Univerzitu tvoří dvanáct fakult a její skutečnou chloubou je jedna z největších knihoven na světě. Celkem je však studentům k dispozici přes osmdesát knihoven, které dohromady obsahují víc než patnáct milionů svazků.

2. Yale

Kdo má šanci: Sítem projde méně než deset procent uchazečů (přesně 9,6 procenta).

Školné: V přepočtu 900 tisíc Kč za rok

Slavní absolventi: Bill Clinton, jeho žena Hillary, někdejší prezidentský kandidát John Kerry, viceprezident Joseph Lieberman či Clarence Nelson, významný politik Sněmovny reperezentantů, který absolvoval v roce 1986 let v raketoplánu.

"Pokud existuje škola, která může tvrdit, že za tři poslední desetiletí vychovala špičkové vůdce celé země, pak je to Yale," napsal list Boston Globe.

Na univerzitě Yale vystoupil i Dalajlama. Doprovodil jej Richard Gere.

Zajímavost: Yale už od nepaměti soupeří s Harvardem a to nejen ve studijních výsledcích, ale i ve sportu. Maskotem studentů univerzity Yale je notoricky známý buldok "Handsome Dan".

3. Cambridge

Kdo má šanci: Přijímají přibližně 8 procent přihlášených.

Školné: V přepočtu 200 tisíc Kč za rok pro studenty z EU, 400 tisíc Kč za rok pro ostatní

Slavní absolventi: Na Cambridge chodili například vědci Issac Newton, Charles Darwin nebo Stephen Hawking.

Tahle univerzita dala Velké Británii 15 premiérů, ale stihla zásobovat i svět: absolvovali ji dva předsedové indické vlády, dva premiéři Singapuru, premiér Austrálie či například dánská královna Margrethe II.

Studenti v areálu univerzity Cambridge

Zajímavost: Rivalita mezi Oxfordem a Cambridge je legendární. Univerzity spolu mimo jiné soupeří i v závodu osmiveslic a v ragby. V celosvětových žebříčcích nejprestižnějších univerzit se však Cambridge pravidelně umisťuje před Oxfordem.

4. Oxford

Kdo má šanci: Méně než 10 procent přihlášených

Školné: Studenti z EU zaplatí za rok studia v přepočtu přibližně 100 tisíc Kč, ostatní přijde rok studia na asi 370 tisíc Kč.

Slavní absolventi: Na Oxfordu studoval například spisovatel Lewis Carroll, básník Persy Bysshe Shelley, dramatik Oscar Wilde, spisovatel J. R. R. Tolkien, ale i herci Hugh Grant či Kate Beckinsaleová a Terry Jones z Monty Pythonů.

Areál univerzity Oxford dýchá slavnou minulostí

Zajímavost: Soupeření mezi Oxfordem a Cambridge dokonale odráží i nařízení, podle něhož si studenti nesmí v jeden rok podat přihlášku současně na Cambridge i Oxford.

5. Princeton

Kdo má šanci: 9,7 procenta uchazečů

Školné: Rok studia stojí na americkém Princetonu v přepočtu přibližně 660 tisíc Kč. Pokud se však připočtou i náklady na ubytování a stravování, vyjde tady jeden rok studia přibližně na milion.

Slavní absolventi: Začal tady studovat například John F. Kennedy (později přestoupil na Harvard), na Princetonu promovala i současná první dáma Ameriky Michelle Obamová a právě tahle univerzita dala Spojeným státům otce americké ústavy Jamese Madisona.

Z budov univerzity Princeton sálá tradice

Zajímavost: Princetonská univerzita se pyšní takzvaným Honor Code, který funguje již víc než sto let. Studenti podepíší, že nebudou při psaní testů podvádět, a profesoři na znamení důvěry odcházejí z místnosti, kde se test píše.

6. Tokijská univerzita

Kdo má šanci: Ke studiu je přijato přibližně 13 procent přihlášených.

Školné: Jeden školní rok na tokijské univerzitě vyjde v přepočtu přibližně na 100 tisíc Kč.

Slavní absolventi: Tokijská univerzita má na svém kontě například velmi dlouhý seznam premiérů.

Jedna z dominant univerzity Tokio

Zajímavost: Univerzita má deset fakult, na kterých studuje 30 tisíc studentů (2 tisíce z nich jsou cizinci). Mimo jiné se tady můžete zapsat i na studijní program se specializací na zemětřesení.

7. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Kdo má šanci: 12 procent přihlášených

Školné: Za rok studia dají američtí i zahraniční studenti v přepočtu 700 tisíc Kč.

Slavní absolventi: Na MIT promoval například bývalý generální tajmeník OSN Kofi Annan, současný šéf Federální rezervní banky Ben Bernanke či nynější izraelský premiér Benjamin Netanyahu.

Lingvistiku učí na Massachusetts Institute of Technology i Noam Chomsky, neúnavný kritik americké zahraniční politiky

Zajímavost: Z řad absolventů MIT vzešlo už víc než sedmdesát laureátů Nobelovy ceny.

8. Berkeley

Kdo má šanci: 21 procent přihlášených

Školné: Pokud byste toužili studovat na Berkeley, připravte si na jeden školní rok přibližně půl milionu.

Slavní absolventi: Promovali tady například spisovatelé Jack London, Irving Stone, herec Gregory Peck nebo prezident Pákistánu Zulfikar Ali Bhutto.

Revoluční kvas roku 1968 se nevyhnul ani Berkeley

Zajímavost: Vzešlo odtud víc něž šedesát laureátů Nobelovy ceny. Absolventi Berkeley dostali více než jednadvacet cen Emmy a jedenáct Oskarů. Areál univerzity má úctyhodných 2 600 hektarů.