Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Vyzkoušejte si, jak trénují závodní cyklisté

  12:00aktualizováno  12:00
Pravidelnost, dostatek spánku, intenzivní trénink, ale i regenerační procedury. Dodržíte-li všechny náležitosti, můžete zvýšit svou výkonnost až o 30 procent, zdůrazňuje v dalším díle cyklistického seriálu na Xman.cz profesionální trenér Vojtěch Beran. Podívejte se, jak má vypadat týdenní tréninkový mikrocyklus v závodní sezoně.

V období, kdy se jezdí soutěže téměř každý víkend, je velmi důležité, aby se k tréninku přistupovalo velmi opatrně. Většinou platí pravidlo, že méně znamená více.

čtěte Opřete se do pedálů aneb odborník radí, jak začít s cyklistikou

V závodním období by již nemělo být tolik tréninků na hrubou sílu a velké objemy jako v přípravných jarních měsících.

Trénink by měl být zaměřen spíše intenzivně, jeden dva dny by měly být věnovány kompenzačnímu neboli velmi volnému tréninku.

To proto, aby se urychlilo odplavení nahromaděného laktátu produkovaného intenzivním zatížením, a tím se zrychlilo vstřebání únavy a doplnění energetických rezerv organismu.

nezanedbejte

Abyste mohli využít výhod moderního tréninku, je třeba znát své aktuální fyziologické hodnoty a jednou za tři měsíce si je nechat změřit v rámci zátěžového vyšetření.

Nejznámější a cenově nejdostupnější pomůckou pro kontrolu intenzity tréninku je měřič tepové frekvence, pulzmetr. Kromě něj se dnes již setkáte i s finančně náročnějším wattmetrem.

Po náročném a dlouhém závodě může být přitom únava a vyčerpání tak velké, že může trvat i celý týden, než se z výkonu vaše tělo vzpamatuje. Pokud se závodník necítí zcela fit, nemá cenu tělo intenzivně zatěžovat.

Výsledkem takového ukvapeného postupu by bylo jedině přepětí organismu a následné přetrénování. Výkonnost závodníka by tak měla sestupnou tendenci.

Týdenní tréninkový mikrocyklus by měl vypadat například takhle:

Pondělí: Dejte si volno, vhodná je ale též doplňková aktivita kompenzačního charakteru, například plavání, masáž, whirlpool (50 procent osobního maxima), doba trvání 1-1,5 hod.

Úterý: Trénink intenzity zaměřený na závodníkovy slabiny, aerobního až anaerobního charakteru (75 procent osobního maxima), trénink rychlosti, silové vytrvalosti (85-90 procent osobního maxima), v případě únavy zvolte kompenzační trénink (do 50 procent osobního maxima), doba trvání 1,8-2,5 hod.

Středa: Trénink vytrvalosti, aerobního charakteru (do 80 procent osobního maxima), dle aktuálního stavu závodníka v kopcovitém, zvlněném či rovinatém terénu, doba trvání 2-3,5 hod.

V závodním období má být trénink intenzivní, zapomínat se ale nemá ani na regeneraci organismu

Čtvrtek: Ideálně úplně volný den bez kola či jiné aktivity

Pátek: Trénink zaměřený na zapracování organismu do zatížení, aerobního charakteru (do 75 procent osobního maxima). Projeďte se "na pohodu" v rovinatém až mírně zvlněném terénu, doba trvání  1-2 hod.

Sobota: Závodní den (90-100 procent osobního maxima), před startem se alespoň na 30 minut volně projeďte, abyste připravili organismus na velkou zátěž v podobě následného pětiminutového intervalu na 85 procentech vašeho aktuálního maxima. Rozjetí je vhodné ukončit 20 minut před startem.

Neděle: Trénink kompenzačního charakteru, kompenzační až aerobní pásmo intenzity (50-75 procent osobního maxima), doba trvání dle trénovanosti (1-3 hod.)

Při správně poskládaném tréninku se fyzická kondice zlepšuje, a to až o 30 procent, až se dosáhne vysněné formy.

Ani ta však není věčná, při správném tréninku si ji závodník udrží maximálně měsíc a půl až dva, poté následuje útlum. Sezonu trenéři obvykle plánují ve dvou vrcholech, které od sebe dělí několik měsíců.

Autor článku Vojtěch Beran je profesionálním trenérem cyklistiky, autorem tréninkového projektu Alltraining.cz, absolventem Fakulty tělovýchovy a sportu UK (držitelem nejvyšší trenérské licence – cyklistika) a dlouholetým vrcholovým závodníkem Dukly Praha.

Trenérské úspěchy:
Trenér Jiřího Boušky (dvojnásobný medailista z Paralympiády 2008 -1x 2. místo, 1x 3. místo, 2x vicemistr světa 2007, 3x mistr světa 2006, aktuální mistr ČR 2009), Katariny Uhlarikové (mistryně SR 2009 v MTB), Daniela Tremla (mistr Evropy v silniční cyklistice 2009 - Masters), Vojtěcha Stránského (3. na mistrovství světa v orientačním závodě MTB 2009, junior) a řady předních amatérských a vrcholových cyklistů

Článek vznikl ve spolupráci se serverem Alltraining.cz, který nabízí moderní tréninkové a dietologické vedení on-line. Poskytuje internetový tréninkový plán šitý na tělo, na Alltraining.cz si můžete vést i vlastní tréninkový deník, který můžete konzultovat s osobním trenérem.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

VIDEO: CrossFit má pořád nádech punku, říká česká závodnice

Od CrossFitu se Lu Gregorová dostala až ke vzpírání.

Pamatuje začátky CrossFit v Česku a říká, že od té doby prošel prudkým vývojem výkonnosti i byznysu kolem. Přesto je...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Najdete na iDNES.cz