Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Města padnou při útoku zombií rychle a v horách bude klid, tvrdí vědci

aktualizováno 
Je dobré mít plán. Pokud by propukla zombie apokalypsa, měli bychom prchnout do odlehlých lesů a hor. Města totiž nemrtví ovládnou rychle. Doporučení vydali vědci z Cornell University.

Vědci s pomocí zombií projektují ohrožení rádi. Podněcuje to kreativitu. | foto: Profimedia.cz

Zdůrazněme hned zkraje, že univerzitní tým matematiků, biologů, IT expertů a mediků se z celkem pochopitelných důvodů nezabýval oživlými mrtvolami vážně. Jen je využil jako praktickou demonstraci scénáře „rychle se šířící smrtelné choroby napříč populací“.

Neexistující zombie jsou perfektním organismem pro případové studie. „Když na nich začnete modelovat, provede vás to dlouhou řadou matematicko-statistických technik, při kterých využijete aplikované poznatky o šíření reálných nemocí,“ vysvětluje docent Alex Alemi. Nezastírá však, že existuje ještě jeden důvod: „A taky je to o poznání větší zábava.“

Nakazit se dnes může kdokoliv

Proč jsou takové hrátky s hypotetickými epidemiemi vůbec zapotřebí? „Protože se doba mění a klasické diferenční rovnice přestávají k popisu šíření epidemií stačit,“ vysvětluje Alemi. 

Původní a stále využívané modely epidemiologů obvykle zachycovaly rozvětvený strom kontaktů nenakažených lidí s přenašečem nebezpečného viru. Od „pacienta číslo nula“ se v nich rozbíhaly do všech stran spojnice s lidmi, kteří se mohli stát infikovanými, byli v podezření z nákazy, nebo se ukázali být vůči viru rezistentní.

Prohlédněte si sexy zombie

Jenže v globálně propojeném světě, kde může nakažený člověk nevědomky, například při cesty letadlem, nakazit stovky lidí na desítkách lokalit za jediný den, se takové mapy kontaktů stávají nedostatečnými. „V takovém katastrofickém případě se prakticky nezačíná počítat od nuly, ale od stovek nul současně,“ říká Alemi.

Zombie model sice využívá tradiční přístup, ale vnáší do něj prvek nelinearity. Neřeší ani tak počátek nákazy, jako spíš sekundární fázi epidemie. Tu, při které už může být teoreticky nakažen kdokoliv a kdekoliv.

Čtyři figury

Alemi s kolegy vytvořil počítačovou simulaci, která do počátku přidělila každému ze stávajících 320 milionů obyvatel USA jeden ze čtyř stavů: buď budou dále lidmi, zombiemi, pokousanými lidmi, tedy infikovanými, ze kterých se dříve nebo později zombie stanou, nebo mrtvými zombiemi. Mrtvá zombie si už dál v matematické simulaci „nezahraje“.

Romero byl otec zombií. Noc oživlých mrtvol však byla o revoluci

Nemrtví jsou pro mě jen nástrojem pro společenskou a politickou kritiku, říkal...

Uvedl do moderního filmu zombie a vytvořil celý nový žánr. Jeho nemrtví však neděsili exotikou. Hrůzu naháněli tím, že mohli být vašimi sousedy, kolegy, přáteli. Díla Georga Romera nesla ostatně poselství o reálných rysech americké společnosti, o cynismu, egoismu, odcizení.

A tyto čtyři různé stavy spolu při vzájemném kontaktu různě interagují. „Zombie může nakazit člověka, člověk může zabít zombii, dojít může k pohybu nebo přesunu figur na mapě,“ popisuje některé z možných reakcí Alemi.

Aby to nebylo tak přímočaré, model je ovlivněn řadou proměnných. „Je to podobné jako mapování rizik vzniku požáru. Když se sejde více příhodných faktorů, suché klestí pod stromy, lesy napadené škůdcem, dlouhé období bez deště, turistická sezona, je riziko vzplanutí lesa vyšší. Pokud v našem modelu jedna zombie narazí na početnou skupinu lidí, je šance na jejich přežití vyšší, protože zombie nejspíš bude zabita, než když by tomu bylo naopak,“ líčí. A každá taková událost ovlivňuje další kroky podrobného modelu.

Do hor by to zombiím trvalo déle

Ve většině knih nebo filmů, které se zombie apokalypsou zabývají, je užit přístup ne příliš odlišný od toho, jakým s epidemií počítali na Cornell University. „Většinou to začne znenadání a na spoustě míst současně. A po několika měsících bojů o holé přežití končí hororová sci-fi s rozptýlenými hrstkami přeživších lidí. Jenže když jsme se pokusili dodat zombie apokalypse realističnost, vypadalo to jinak,“ vysvětluje Alemi.

Ano, metropole a hustě osídlená města skutečně padla pod náporem nemrtvých v řádu hodin a dnů. „Šance, že se v jednom vagóně metra ze čtvrtiny pasažérů najednou stanou nemrtví, nedává neproměněným lidem mnoho šancí na přežití,“ říká Alemi.

Jenže následný průnik hladových zombie na venkov si vyžádal celé týdny a další měsíce trvalo, než by byly schopny dorazit do izolovaných hor. Dynamika šíření nákazy se tím dramaticky zpomaluje. Na venkově žije méně lidí, kteří by se po kousnutí stali zombiemi.

„Takže kdybychom měli fikci převést do reality, město New York by padlo za několik dní, ale na okrajích státu by měli dost času na přípravu. Já osobně bych asi zamířil ke Skalistým horám, než abych čekal na nevyhnutelný konec někde v městském bytě,“  uzavírá Alemi.

Autoři:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Další z rubriky

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Klystýr, kterým darujete život. Nové transplantaci se však nedostává dárců

Jakkoli můžeme nad využitím exkrementů v lékařství povytahovat obočí nebo se...

O prospěšnosti krevních transfúzí nikdo nepochybuje. Světovým klinikám se však v poslední době silně nedostává jiného...

Elektrošoky na násilníky. Stimulace mozku může snížit skony k agresivitě

Násilí sídlí v mozku a elektrickým proudem ho z něj dokážeme vyhnat, naznačují...

Je to zjištění, které rozhodně povede k vášnivým polemikám. Podle vědců lze totiž stimulací mozku snížit pohnutky k...

Najdete na iDNES.cz